Federacja Inicjatyw Oświatowych współpracowała przy realizacji pierwszej edycji "Rzeczpospolitej Internetowej" – programu grantowego adresowanego do gmin wiejskich, którego celem jest budowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez nowoczesną edukację i aktywizacja mieszkańców polskiej wsi.
W pierwszej edycji konkursu (2006) granty otrzymało 70 gmin. Wnioski o dotacje złożyły 644 gminy wiejskie (spośród blisko 1600 istniejących). Najaktywniejsze okazały się Warmia i Mazury – o granty wystąpiło 2/3 gmin z tego województwa.
Najmniej wniosków wplywnęło z województw: opolskiego, łódzkiego i mazowieckiego.
Warunkiem uzyskania dotacji było:
- założenie Lokalnej Grupy Działania (osoby i instytucje wspierające projekt)
- przygotowanie ciekawego programu w jednej z trzech kategorii tematycznych (edukacja i rozwój, nasz region, integracja i tolerancja)
- wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych przy jego realizacji.
Lokalne Grupy Działania najczęściej powstawały wokół szkół i stowarzyszeń. Największą popularnością cieszyła się kategoria "Edukacja i rozwój", najmniejszą – "Integracja i tolerancja". Wnioski dotyczyły najczęściej tworzenia świetlic z dostępem do Internetu w szkołach, bibliotekach czy remizach Ochotniczej Straży Pożarnej, a także promowania poprzez sieć lokalnych atrakcji i usług turystycznych.
Warszawa, lipiec 2006
Szanowni Prezesi i Członkowie Zarządów Stowarzyszeń Rozwoju Wsi, Dyrektorzy Małych Szkół!
Gorąco zachęcam do składania wniosków o granty w programie Rzeczpospolita Internetowa. W bieżącym numerze pisma Mała Szkoła piszemy więcej o tym bardzo ważnym programie i o tym, jakie projekty można przygotować. Na pewno najlepiej jeśli sami wymyślicie projekt. Ale jeśli ktoś jeszcze nigdy nie pisał wniosku, ma wiele obaw i zupełnie nie ma pomysłu jaki projekt przygotować, to może zainspirować się projektem na wycieczki Małych Szkół pt. "(Nazwa wsi) – Wieś Internetowa", który załączam.
Nie mamy gwarancji, że Wasz projekt wygra, ale nie można zmarnować okazji, by nauczyć się pisać wnioski, a może zdobyć pieniądze na działanie w Małej Szkole. Koniecznie spróbujcie. Wypełnijcie wniosek w internecie na stronie www.rp-internetowa.pl, w prostych słowach opisując działania, jakie chcecie zrealizować. Możecie wykorzystać poniższy przykład lub wpisać własny pomysł, związany z problemem lokalnym, ważne abyście nie wyszli poza regulamin konkursu. Jeśli macie trudności z obsługą komputera i internetu, to poproście o pomoc młodzież. Oni na pewno dadzą sobie z tym radę.
Jeśli będziecie mieli pytania można się kontaktować z Biurem Programu pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 201 201 lub ze mną pod numer telefonu komórkowego 0 600 411 349 (to połączenie jest płatne).
Trzymam kciuki!
(-) Alina Kozińska-Bałdyga
Po wypełnieniu wniosku w internecie należy koniecznie wysłać pocztą, w nieprzekraczalnym terminie 14 lipca, papierową wersję wniosku i następujące dokumenty:
- deklaracja wójta gminy o wsparciu realizacji projektu
- listy intencyjne podpisane przez partnerów
- akt mianowania dyrektora (w przypadku szkół); szkoły niepubliczne dodatkowo: wypis z ewidencji szkół niepublicznych i statut;
- kopia aktu nadania szkole numeru REGON (w przypadku szkół)
- statut i nie starszy niż 6 miesięcy wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku stowarzyszeń / fundacji)
Przykładowy wniosek (PDF - 69 KB)
|