Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Małe Przedszkole w Każdej Wsi
niedziela, 28 października 2007 20:15
Małe Przedszkole w Każdej Wsi
Federacja Inicjatyw Oświatowych
Warszawa 2007

Książka zawiera wiele tekstów napisanych z nadzieją, że pomogą one rodzicom, nauczycielom, członkom stowarzyszeń wiejskich, samorządowcom i wszystkim innym zainteresowanym tworzeniem Małych Przedszkoli. Autorzy dzielą się w niej dwuletnimi doświadczeniami z projektu, w którym powstało 65 placówek edukacji przedszkolnej.
Małe Przedszkole w Każdej Wsi - okładka
 
Więcej…
 
Raport: W przedszkolach nie jest źle
niedziela, 21 marca 2010 17:08
Rzecz biorąc w liczbach, wygląda to na rewolucję. W ciągu trzech lat podwoiła się grupa dzieci chodzących do przedszkola. Rekord padł w 2009 r. w Warszawie. Według danych miejskiego biura edukacji, tylko 3 proc. dzieci w stolicy nie chodziło do przedszkoli. Inne duże miasta niewiele pozostają w tyle: 85 proc. maluchów w przedszkolach. Na wsiach, gdzie przed paru laty przedszkoli prawie nie było, teraz chodzi do nich już prawie 40 proc. dzieci 3–5-letnich. (fot. przedszkole w Siennie)
przedszkole w Siennie
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – porady
sobota, 16 maja 2009 09:34
Czy przedszkole to dobry pomysł na biznes? Czy zdecydować się na przedszkole, czy na inną formę wychowania przedszkolnego? Skąd wziąć fundusze na założenie i prowadzenie przedszkola? Jakie formalności wiążą się z zakładaniem takiej placówki? Jakie wymogi musi spełniać lokal? Jak znaleźć odpowiednią osobę na stanowisko dyrektora i wykwalifikowanych nauczycieli? (fot. przedszkole w Podcierniu)
przedszkole w Podcierniu
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – informacja prawna
wtorek, 17 marca 2009 12:22
Edukacja przedszkolna nie musi być realizowana wyłącznie przez placówki publiczne. Może stać się pomysłem na niezły biznes albo przynajmniej, przy odpowiednim zaktywizowaniu rodziców, rozwiązać problem braku miejsc w publicznych przedszkolach w danej miejscowości. (fot. przedszkole w Krzyżanowicach)
przedszkole w Krzyżanowicach
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – informator MEN
sobota, 06 września 2008 02:03
Dlaczego warto, aby dzieci korzystały z edukacji przedszkolnej i jak ją organizować w nowych formach - radzi resort edukacji w specjalnym informatorze 2008/2009.

ikonka linkSkrót informatora

ikonka pobierzInformator MEN (PDF - 649 KB)
informator MEN - okładka
 
 
Zakładanie przedszkoli – wymogi prawa budowlanego
piątek, 05 września 2008 03:00
Wymogi wynikające z przepisów prawa budowlanego w procesie zakładania i rejestracji przedszkoli i innych form edukacji przedszkolnej – wyjaśnienia rządu i opinia prawna przygotowana na wniosek Federacji Inicjatyw Oświatowych i Stowarzyszenia Rodziców "TU".
przedszkole w Łubowie
 
Więcej…
 
Łatwiej założyć małe przedszkole
środa, 18 czerwca 2008 08:08

Źródło: rp.pl/firma. Autorzy: Michał Kołtuniak, Zofia Jóźwiak

Szesnastometrowy pokój na parterze może wystarczyć do otwarcia miniprzedszkola. Nadal jednak musi je prowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami – nowelizację rozporządzenia dotyczącego innych form wychowania przedszkolnego szczegółowo omawia "Rzeczpospolita".

ikonka pobierzPobierz PDF - 294 KB
przedszkole w Skrzypkowie
 
 
Na jakich zasadach mogą działać MP w 2008 r.?
piątek, 07 marca 2008 10:33
Czy wójt może odmówić rejestracji publicznego małego przedszkola? Czy powodem odmowy przyznania dotacji dla niepublicznych zespołów i punktów przedszkolnych może być niedotrzymanie ustawowego terminu złożenia informacji o planowanej liczbie uczniów? – na pytania "Gazety Prawnej" odpowiada Wojeciech Lachiewicz, ekspert Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. (fot. przedszkole w Siedlicach)
Przedszkole w Siedlicach
 
Więcej…
 
Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie
piątek, 07 marca 2008 10:32
O rodzajach placówek publicznych i niepublicznych, zasadach ich ewidencjonowania i finansowania oraz wymaganiach, jakie muszą spełniać dyrektorzy i nauczyciele pisze w obszernym raporcie dnia w "Gazecie Prawnej" Jolanta Góra. Tekst z dziennika Gazeta Prawna. Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – na gazeta prawna.pl.

ikonka pobierzPDF - 114 KB
Przedszkole w Kociszewie
 
 
Pomysł na przedszkole: przedszkole w kontenerze
sobota, 29 grudnia 2007 14:03
W Polsce kontenery są wykorzystywane głównie jako zaplecza biurowo-mieszkalne przy budowach. Jednak w Austrii czy Szwajcarii z takich właśnie konstrukcji często buduje się przedszkola i szkoły. Ratusz rozważa możliwość wykorzystania tego pomysłu w Warszawie. (fot. przedszkole w Grabowie)
przedszkole w Grabowie
 
Więcej…
 
Pomysł na przedszkole: przedszkole w biurowcu
sobota, 01 grudnia 2007 02:03
Tego jeszcze w Warszawie nie było – w jednym z biurowców na Służewcu powstanie przedszkole, żeby pracownicy nie tracili czasu na odwożenie dzieci. Chętnych jest tylu, że powstają listy społeczne. (fot. przedszkole w Chojnach)
przedszkole w Chojnach
 
Więcej…
 
Małe Przedszkole – idea i organizacja
wtorek, 14 sierpnia 2007 16:54

Autorka: Anna Florek

W Polsce wśród większości pedagogów, pracowników uczelni pedagogicznych, nauczycieli, urzędników odpowiedzialnych za edukację i rodziców panuje pogląd, że przedszkole, w którym w jednej grupie są dzieci w różnym wieku, jest gorsze od takiego, w którym są grupy jednorodne wiekowo. Czy małe musi być częścią czegoś dużego? Czy nie może być samo w sobie całością?

ikonka pobierzMP – idea i organizacja (PDF - 264 KB)
 
 
Statut Małego Przedszkola – wzór
niedziela, 12 sierpnia 2007 00:23
Wzór statutu Małego Przedszkola - materiał przygotowany w projekcie "Mazowieckie Małe Przedszkola", współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. (fot. przedszkole w Lipinach)
przedszkole w Lipinach
 
Więcej…
 
Jak założyć przedszkole niepubliczne?
sobota, 03 marca 2007 02:03

Autorka: Monika Ebert

W naszej niewielkiej miejscowości pod Piasecznem wraz z grupą zaprzyjaźnionych rodziców wpadłam na pomysł założenia Klubiku Rodzinnego, ponieważ nasze dzieci nie miały szansy dostać się do prawdziwego przedszkola, a i przedszkola były inne… Nie śniło nam się wtedy, w 1996 roku, że tworzymy jedno z pierwszych Małych Przedszkoli w RP. (fot. Stowarzyszenie TU)

ikonka_pobierzPDF - 203 KB
przedszkole w Zalesiu