Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Małe Przedszkole w Każdej Wsi
niedziela, 28 października 2007 20:15
Małe Przedszkole w Każdej Wsi
Federacja Inicjatyw Oświatowych
Warszawa 2007

Książka zawiera wiele tekstów napisanych z nadzieją, że pomogą one rodzicom, nauczycielom, członkom stowarzyszeń wiejskich, samorządowcom i wszystkim innym zainteresowanym tworzeniem Małych Przedszkoli. Autorzy dzielą się w niej dwuletnimi doświadczeniami z projektu, w którym powstało 65 placówek edukacji przedszkolnej.
Małe Przedszkole w Każdej Wsi - okładka
 
Więcej…
 
Raport: W przedszkolach nie jest źle
niedziela, 21 marca 2010 17:08
Rzecz biorąc w liczbach, wygląda to na rewolucję. W ciągu trzech lat podwoiła się grupa dzieci chodzących do przedszkola. Rekord padł w 2009 r. w Warszawie. Według danych miejskiego biura edukacji, tylko 3 proc. dzieci w stolicy nie chodziło do przedszkoli. Inne duże miasta niewiele pozostają w tyle: 85 proc. maluchów w przedszkolach. Na wsiach, gdzie przed paru laty przedszkoli prawie nie było, teraz chodzi do nich już prawie 40 proc. dzieci 3–5-letnich. (fot. przedszkole w Siennie)
przedszkole w Siennie
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – porady
sobota, 16 maja 2009 09:34
Czy przedszkole to dobry pomysł na biznes? Czy zdecydować się na przedszkole, czy na inną formę wychowania przedszkolnego? Skąd wziąć fundusze na założenie i prowadzenie przedszkola? Jakie formalności wiążą się z zakładaniem takiej placówki? Jakie wymogi musi spełniać lokal? Jak znaleźć odpowiednią osobę na stanowisko dyrektora i wykwalifikowanych nauczycieli? (fot. przedszkole w Podcierniu)
przedszkole w Podcierniu
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – informacja prawna
wtorek, 17 marca 2009 12:22
Edukacja przedszkolna nie musi być realizowana wyłącznie przez placówki publiczne. Może stać się pomysłem na niezły biznes albo przynajmniej, przy odpowiednim zaktywizowaniu rodziców, rozwiązać problem braku miejsc w publicznych przedszkolach w danej miejscowości. (fot. przedszkole w Krzyżanowicach)
przedszkole w Krzyżanowicach
 
Więcej…
 
Zakładanie przedszkoli – informator MEN
sobota, 06 września 2008 02:03
Dlaczego warto, aby dzieci korzystały z edukacji przedszkolnej i jak ją organizować w nowych formach - radzi resort edukacji w specjalnym informatorze 2008/2009.

ikonka linkSkrót informatora

ikonka pobierzInformator MEN (PDF - 649 KB)
informator MEN - okładka
 
 
Zakładanie przedszkoli – wymogi prawa budowlanego
piątek, 05 września 2008 03:00
Wymogi wynikające z przepisów prawa budowlanego w procesie zakładania i rejestracji przedszkoli i innych form edukacji przedszkolnej – wyjaśnienia rządu i opinia prawna przygotowana na wniosek Federacji Inicjatyw Oświatowych i Stowarzyszenia Rodziców "TU".
przedszkole w Łubowie
 
Więcej…
 
Łatwiej założyć małe przedszkole
środa, 18 czerwca 2008 08:08

Źródło: rp.pl/firma. Autorzy: Michał Kołtuniak, Zofia Jóźwiak

Szesnastometrowy pokój na parterze może wystarczyć do otwarcia miniprzedszkola. Nadal jednak musi je prowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami – nowelizację rozporządzenia dotyczącego innych form wychowania przedszkolnego szczegółowo omawia "Rzeczpospolita".

ikonka pobierzPobierz PDF - 294 KB
przedszkole w Skrzypkowie
 
 
Na jakich zasadach mogą działać MP w 2008 r.?
piątek, 07 marca 2008 10:33
Czy wójt może odmówić rejestracji publicznego małego przedszkola? Czy powodem odmowy przyznania dotacji dla niepublicznych zespołów i punktów przedszkolnych może być niedotrzymanie ustawowego terminu złożenia informacji o planowanej liczbie uczniów? – na pytania "Gazety Prawnej" odpowiada Wojeciech Lachiewicz, ekspert Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. (fot. przedszkole w Siedlicach)
Przedszkole w Siedlicach
 
Więcej…
 
Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie
piątek, 07 marca 2008 10:32
O rodzajach placówek publicznych i niepublicznych, zasadach ich ewidencjonowania i finansowania oraz wymaganiach, jakie muszą spełniać dyrektorzy i nauczyciele pisze w obszernym raporcie dnia w "Gazecie Prawnej" Jolanta Góra. Tekst z dziennika Gazeta Prawna. Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – na gazeta prawna.pl.

ikonka pobierzPDF - 114 KB
Przedszkole w Kociszewie
 
 
Pomysł na przedszkole: przedszkole w kontenerze
sobota, 29 grudnia 2007 14:03
W Polsce kontenery są wykorzystywane głównie jako zaplecza biurowo-mieszkalne przy budowach. Jednak w Austrii czy Szwajcarii z takich właśnie konstrukcji często buduje się przedszkola i szkoły. Ratusz rozważa możliwość wykorzystania tego pomysłu w Warszawie. (fot. przedszkole w Grabowie)
przedszkole w Grabowie
 
Więcej…
 
Pomysł na przedszkole: przedszkole w biurowcu
sobota, 01 grudnia 2007 02:03
Tego jeszcze w Warszawie nie było – w jednym z biurowców na Służewcu powstanie przedszkole, żeby pracownicy nie tracili czasu na odwożenie dzieci. Chętnych jest tylu, że powstają listy społeczne. (fot. przedszkole w Chojnach)
przedszkole w Chojnach
 
Więcej…
 
Małe Przedszkole – idea i organizacja
wtorek, 14 sierpnia 2007 16:54

Autorka: Anna Florek

W Polsce wśród większości pedagogów, pracowników uczelni pedagogicznych, nauczycieli, urzędników odpowiedzialnych za edukację i rodziców panuje pogląd, że przedszkole, w którym w jednej grupie są dzieci w różnym wieku, jest gorsze od takiego, w którym są grupy jednorodne wiekowo. Czy małe musi być częścią czegoś dużego? Czy nie może być samo w sobie całością?

ikonka pobierzMP – idea i organizacja (PDF - 264 KB)
 
 
Statut Małego Przedszkola – wzór
niedziela, 12 sierpnia 2007 00:23
Wzór statutu Małego Przedszkola - materiał przygotowany w projekcie "Mazowieckie Małe Przedszkola", współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. (fot. przedszkole w Lipinach)
przedszkole w Lipinach
 
Więcej…
 
Jak założyć przedszkole niepubliczne?
sobota, 03 marca 2007 02:03

Autorka: Monika Ebert

W naszej niewielkiej miejscowości pod Piasecznem wraz z grupą zaprzyjaźnionych rodziców wpadłam na pomysł założenia Klubiku Rodzinnego, ponieważ nasze dzieci nie miały szansy dostać się do prawdziwego przedszkola, a i przedszkola były inne… Nie śniło nam się wtedy, w 1996 roku, że tworzymy jedno z pierwszych Małych Przedszkoli w RP. (fot. Stowarzyszenie TU)

ikonka_pobierzPDF - 203 KB
przedszkole w Zalesiu