Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Węzeł gordyjski polskiej oświaty
niedziela, 19 lipca 2015 22:05
Obywatelska polityka edukacyjna, obejmująca obecnie dwa modele edukacji wiejskiej – ze szkołami prowadzonymi przez stowarzyszenia rozwoju wsi i przez organizacje pozarządowe z miasta – to także propozycja tworzenia przy szkołach samorządowych stowarzyszen rodziców z osobowością prawną. Konieczne jest jednak opracowanie systemu wsparcia dla SRW, a także przygotowanie nowych rozwiązan prawnych i finansowych - pisze wiceprezeska FIO, Alina Kozińska-Bałdyga.
fot. monety
 
Więcej…
 
Sami możemy zreformować oświatę
środa, 08 lipca 2015 08:01
Wykorzystajmy oświatę do naprawy finansów gminnych. W ten sposób unikniemy losu Grecji. Zakładajmy stowarzyszenia sołeckie, stowarzyszenia rozwoju wsi i monitorujmy finanse gminne. Tylko zorganizowani obywatele, świadomie współdecydujący o budżecie gminy, mogą doprowadzić do uzdrowienia finansów i naprawy państwa. Żadna partia za nas tego nie zrobi - przekonuje wiceprezeska FIO, Alina Kozińska-Bałdyga.
grafika - wykres torcik
 
Więcej…
 
Inicjatywa lokalna krok po kroku
sobota, 22 marca 2014 20:23
Poradnik "Inicjatywa lokalna. Krok po kroku" - to wynik projektu "Inicjatywa lokalna w samorządach - aktywni mieszkańcy na rzecz rozwoju", zrealizowanego przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Publikacja jest praktyczną instrukcją, jak krok po kroku mieszkańcy i samorząd powinni przygotować się do przeprowadzenia, realizacji, rozliczenia i upowszechniania inicjatywy lokalnej.
SPLOT okładka
 
Więcej…
 
Przełom w oświacie
poniedziałek, 20 czerwca 2011 19:29
Powszechnie uważa się, iż masowa likwidacja szkół jest wynikiem niżu demograficznego. Tymczasem podstawową jej przyczyną jest system finansowania szkół, wprowadzony w 1998 roku, oparty na subwencji naliczanej na ucznia - pisze Alina Kozińska-Bałdyga.
uczeń
 
Więcej…
 
Jak zorganizować lokalne Forum Inicjatyw Oświatowych
niedziela, 11 października 2009 15:21
Sukces Forum zapewnia różnorodność spojrzeń – każdy uczestnik z innego punktu widzenia patrzy na edukację i jej problemy. Na Forum mówimy i słuchamy, co inni mają do powiedzenia. Wiemy, iż edukacja jest najważniejsza dla przyszłości naszych dzieci, które są przyszłością Polski. Jutro zaczynamy dziś. Co jest potrzebne do zorganizowania Forum?
spotkanie
 
Więcej…
 
Zasady finansowania szkół i placówek niepublicznych
sobota, 19 maja 2007 11:43
Artur Olszewski - Zasady finansowania szkół i placówek niepublicznych w świetle przepisów prawa, orzecznictwa i praktyki. Źródło: Serwis Samorządowy PAP za: "Samorząd Terytorialny". (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPDF - 102 KB
kalkulator
 
 
Raport 2006. O naprawie sytuacji mieszkaniowej
środa, 16 maja 2007 01:25
Opracowanie pt. "Raport 2006. O naprawie sytuacji mieszkaniowej” jest repliką "Raportu o naprawie budownictwa mieszkaniowego" sporządzonego 25 lat wcześniej przez interdyscyplinarną grupę 34 niezależnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki i praktyki budowlanej. Zdaniem autorów "Raportu 2006", sytuacja mieszkaniowa w Polsce jest dziś nie mniej dramatyczna niż w roku 1980.
dzieci
 
Więcej…
 
Jak zorganizować bal charytatywny
piątek, 23 marca 2007 16:30
Dyrektor samorządowego przedszkola w Leśnej w liście do prezeski FIO - Aliny Kozińskiej-Bałdygi dzieli się doświadczeniami z organizacji balu charytatywnego.
Przedszkole w Leśnej
 
Więcej…
 
Biznesplan dla Małej Szkoły
niedziela, 07 stycznia 2007 23:05
Dominika Peck, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach: Prowadzenie małej szkoły wydawało mi się zadaniem łatwym. Po pierwszym roku pracy już wiem, że tak nie jest. Ciągle więc myślę, jak rozwiązywać problemy i jak mieć na nie plan – dobry plan, BIZNESPLAN. (fot. sxc.hu)
dodawanie
 
Więcej…
 
Jak przygotować plan zbiórki funduszy?
wtorek, 02 stycznia 2007 14:56
Fragment książki "Jak przygotować plan zbierania funduszy? – mały poradnik dla fundacji i stowarzyszeń", przygotowanej i wydanej przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPobierz PDF (255 KB)
liczydło