Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Mała Szkoła - poradnik dla SRW
wtorek, 05 lutego 2013 20:38
Poradnik "Mała Szkoła" przygotowaliśmy w projekcie Partnerstwo SRW. Pierwsza część dotyczy zakładania i prowadzenia szkół i przedszkoli. W drugim dziale skupiliśmy się na działalności Stowarzyszeń Rozwoju Wsi wykraczającej poza prowadzenie placówki. Trzecia część jest związana ze współpracą z różnymi instytucjami – gminą, powiatem, ośrodkiem pomocy społecznej. W poradniku publikujemy także standardy pracy SRW i specjalny dodatek "Inspiracje".

ikonka pobierzPobierz PDF - 1.499 KB
Mała Szkoła - poradnik dla SRW - okładka
 
 
Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia i jak to robić?
czwartek, 01 marca 2012 16:44
Jak uratować szkołę? Jak założyć stowarzyszenie? Dla wszystkich, którzy stają w obliczu takich wyzwań, wydaliśmy broszurę "Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia i jak to robić? Dasz radę!" (Warszawa 2011). Stowarzyszeniowy "zestaw pierwszej pomocy" obejmuje: definicję prawną stowarzyszenia, informacje o tworzeniu grupy inicjatywnej, werbowaniu członków, zebraniu założycielskim, rejestracji w urzędach krok po kroku i wymaganej dokumentacji.

ikonka pobierzPobierz PDF - 229 KB
Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia - okładka
 
 
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach. Wyniki badań
czwartek, 01 marca 2012 16:03
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach. Działalność Stowarzyszeń Rozwoju Wsi jako organizacji aktywizujących środowiska lokalne wokół edukacji. Prezentacja jakościowych i ilościowych wyników badań" (Warszawa 2012) - obszerne opracowanie Marcina J. Sochockiego podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych w 2011 roku w projekcie "Partnerstwo SRW".

ikonka pobierzPobierz PDF - 580 KB
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach - okładka
 
 
Statut Stowarzyszenia Rozwoju Wsi – wzór
czwartek, 15 grudnia 2011 04:03
Wzór statutu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi - materiał przygotowany przez Federację Inicjatyw Oświatowych w projekcie "Partnerstwo SRW" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (do pobrania również wzory innych dokumentów potrzebnych przy zakładaniu stowarzyszeń).
srw
 
Więcej…
 
Przekazywanie szkół - jaki organ prowadzący wybrać?
czwartek, 01 września 2011 12:53
Federacja Inicjatyw Oświatowych promuje, jako organ przejmujący od gminy szkołę lub przedszkole, stowarzyszenie rozwoju wsi zakładane przez rodziców i mieszkańców - zalety tego rozwiązania analizuje na łamach "Wspólnoty" prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. SRW Łubowo)
przedszkole Lubowo
 
Więcej…
 
Na kłopoty w oświacie – stowarzyszenia
sobota, 13 czerwca 2009 14:52
W 1991 roku zamkniętych zostało 20 proc. przedszkoli. Od 2010 roku szkoły będą dostawały bony na każdego ucznia, a więc im więcej uczniów, tym więcej pieniędzy. Czy małe szkoły spotka los przedszkoli? - jak uniknąć zamknięcia szkoły radzi "Nowa Gospodyni". (fot. SP w Barnówku)
uczniowie
 
Więcej…
 
Organizacja pozarządowa szanowanym partnerem gminy
niedziela, 04 maja 2008 13:39
Jeśli chcemy posiąść umiejętność przekonywania władzy i administracji lokalnej do naszych idei i pomysłów, musimy nauczyć się prowadzenia dialogu, nawet przy użyciu specyficznego, "urzędowego" języka. W "przewodniku po gminie i urzędzie" samorządowcy-praktycy Bożena Zarecka i Zbigniew Ligus omawiają najważniejsze przepisy regulujące relacje samorząd-NGO. (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPobierz PDF - 120 KB
shakehand
 
 
Statut Stowarzyszenia Rodziców – wzór
czwartek, 13 września 2007 12:17
1 września 2007 r. weszła w życie nowelizacja prawa oświatowego, przewidująca m. in. nowe zasady wyboru rodziców do rady szkoły. Do pobrania – wzorcowy statut Stowarzyszenia Rodziców.
wzór statutu
 
Więcej…
 
Gmina a organizacje pozarządowe
wtorek, 02 stycznia 2007 15:09
Gmina nie robi wszystkiego sama, stwarza jedynie warunki do działania organizacjom pozarządowym, wspiera ich działania i ocenia wyniki, nie ingerując w wewnętrzne sprawy stowarzyszenia. Te gminy i stowarzyszenia, które będą umiały dobrze współpracować, osiągną wspólny sukces. Wskazówki dla "zagubionych w demokracji" formułuje prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. sxc.hu)
shakehand
 
Więcej…
 
Kilka uwag o roli NGO w państwie demokratycznym
wtorek, 29 sierpnia 2006 11:07
W krajach Europy Wschodniej jest duże zapotrzebowanie na ruch organizacji pozarządowych, co więcej ruch ten się tworzy i cementuje. Liczba organizacji, stowarzyszeń i fundacji, idzie już w tysiące a coraz popularniejsze jest tworzenie porozumień regionalnych, organizowanie wspólnych akcji i zbiorowe wyrażanie stanowiska czy wywieranie nacisku.
ngo.pl - logo
 
Więcej…