Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Mała Szkoła - poradnik dla SRW
wtorek, 05 lutego 2013 20:38
Poradnik "Mała Szkoła" przygotowaliśmy w projekcie Partnerstwo SRW. Pierwsza część dotyczy zakładania i prowadzenia szkół i przedszkoli. W drugim dziale skupiliśmy się na działalności Stowarzyszeń Rozwoju Wsi wykraczającej poza prowadzenie placówki. Trzecia część jest związana ze współpracą z różnymi instytucjami – gminą, powiatem, ośrodkiem pomocy społecznej. W poradniku publikujemy także standardy pracy SRW i specjalny dodatek "Inspiracje".

ikonka pobierzPobierz PDF - 1.499 KB
Mała Szkoła - poradnik dla SRW - okładka
 
 
Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia i jak to robić?
czwartek, 01 marca 2012 16:44
Jak uratować szkołę? Jak założyć stowarzyszenie? Dla wszystkich, którzy stają w obliczu takich wyzwań, wydaliśmy broszurę "Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia i jak to robić? Dasz radę!" (Warszawa 2011). Stowarzyszeniowy "zestaw pierwszej pomocy" obejmuje: definicję prawną stowarzyszenia, informacje o tworzeniu grupy inicjatywnej, werbowaniu członków, zebraniu założycielskim, rejestracji w urzędach krok po kroku i wymaganej dokumentacji.

ikonka pobierzPobierz PDF - 229 KB
Dlaczego warto zakładać stowarzyszenia - okładka
 
 
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach. Wyniki badań
czwartek, 01 marca 2012 16:03
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach. Działalność Stowarzyszeń Rozwoju Wsi jako organizacji aktywizujących środowiska lokalne wokół edukacji. Prezentacja jakościowych i ilościowych wyników badań" (Warszawa 2012) - obszerne opracowanie Marcina J. Sochockiego podsumowuje wyniki badań przeprowadzonych w 2011 roku w projekcie "Partnerstwo SRW".

ikonka pobierzPobierz PDF - 580 KB
Szkoły i przedszkola na wsi i w małych miastach - okładka
 
 
Statut Stowarzyszenia Rozwoju Wsi – wzór
czwartek, 15 grudnia 2011 04:03
Wzór statutu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi - materiał przygotowany przez Federację Inicjatyw Oświatowych w projekcie "Partnerstwo SRW" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (do pobrania również wzory innych dokumentów potrzebnych przy zakładaniu stowarzyszeń).
srw
 
Więcej…
 
Przekazywanie szkół - jaki organ prowadzący wybrać?
czwartek, 01 września 2011 12:53
Federacja Inicjatyw Oświatowych promuje, jako organ przejmujący od gminy szkołę lub przedszkole, stowarzyszenie rozwoju wsi zakładane przez rodziców i mieszkańców - zalety tego rozwiązania analizuje na łamach "Wspólnoty" prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. SRW Łubowo)
przedszkole Lubowo
 
Więcej…
 
Na kłopoty w oświacie – stowarzyszenia
sobota, 13 czerwca 2009 14:52
W 1991 roku zamkniętych zostało 20 proc. przedszkoli. Od 2010 roku szkoły będą dostawały bony na każdego ucznia, a więc im więcej uczniów, tym więcej pieniędzy. Czy małe szkoły spotka los przedszkoli? - jak uniknąć zamknięcia szkoły radzi "Nowa Gospodyni". (fot. SP w Barnówku)
uczniowie
 
Więcej…
 
Organizacja pozarządowa szanowanym partnerem gminy
niedziela, 04 maja 2008 13:39
Jeśli chcemy posiąść umiejętność przekonywania władzy i administracji lokalnej do naszych idei i pomysłów, musimy nauczyć się prowadzenia dialogu, nawet przy użyciu specyficznego, "urzędowego" języka. W "przewodniku po gminie i urzędzie" samorządowcy-praktycy Bożena Zarecka i Zbigniew Ligus omawiają najważniejsze przepisy regulujące relacje samorząd-NGO. (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPobierz PDF - 120 KB
shakehand
 
 
Statut Stowarzyszenia Rodziców – wzór
czwartek, 13 września 2007 12:17
1 września 2007 r. weszła w życie nowelizacja prawa oświatowego, przewidująca m. in. nowe zasady wyboru rodziców do rady szkoły. Do pobrania – wzorcowy statut Stowarzyszenia Rodziców.
wzór statutu
 
Więcej…
 
Gmina a organizacje pozarządowe
wtorek, 02 stycznia 2007 15:09
Gmina nie robi wszystkiego sama, stwarza jedynie warunki do działania organizacjom pozarządowym, wspiera ich działania i ocenia wyniki, nie ingerując w wewnętrzne sprawy stowarzyszenia. Te gminy i stowarzyszenia, które będą umiały dobrze współpracować, osiągną wspólny sukces. Wskazówki dla "zagubionych w demokracji" formułuje prezes FIO Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. sxc.hu)
shakehand
 
Więcej…
 
Kilka uwag o roli NGO w państwie demokratycznym
wtorek, 29 sierpnia 2006 11:07
W krajach Europy Wschodniej jest duże zapotrzebowanie na ruch organizacji pozarządowych, co więcej ruch ten się tworzy i cementuje. Liczba organizacji, stowarzyszeń i fundacji, idzie już w tysiące a coraz popularniejsze jest tworzenie porozumień regionalnych, organizowanie wspólnych akcji i zbiorowe wyrażanie stanowiska czy wywieranie nacisku.
ngo.pl - logo
 
Więcej…