Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Scenariusze projektów edukacyjnych
środa, 23 października 2013 09:47
Główną metodą stosowaną w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" do rozwijania wybranych trzech kompetencji kluczowych - społecznych i obywatelskich, matematycznych i przyrodniczo-technicznych oraz umiejętności uczenia się - jest metoda projektu edukacyjnego. Zachęcamy do korzystania z zestawów scenariuszy dla klas I-III i IV-VI szkół podstawowych. (fot. PSP w Piotrówce)
Z Małej Szkoły w Wielki Świat
 
Więcej…
 
Wiejska szkoła ośrodkiem rozwoju
poniedziałek, 20 czerwca 2011 19:31
Szkoły podstawowe na wsi tradycyjnie pełnią rolę ośrodków rozwoju wsi, miejsca edukacji ale i wydarzeń kulturalnych, sportowych, miejsca spotkań. W sytuacji zaniku innych instytucji kultury i oświaty na wsi (...) ich rola staje się szczególna - rolę małej, wiejskiej szkoły jako niezbędnego ośrodka rozwoju społeczności lokalnej analizuje Elżbieta Tołwińska-Królikowska. (tot. sxc.hu)
klasa
 
Więcej…
 
Jak to robią w Walii i Finlandii
wtorek, 17 listopada 2009 23:53
Zarządzanie edukacją, metody nauczania, współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym, kształcenie nauczycieli - prezentujemy pakiet materiałów będących efektem wizyt studyjnych w Walii i Finlandii (jesień 2008 - wiosna 2009 r.) grupy uczestników projektu "Nowe idee w edkuacji wiejskiej".
szkoła w Walii
 
Więcej…
 
6-latki do szkoły – broszura MEN
czwartek, 14 maja 2009 09:20
W 2009 r. rodzice wszystkich sześciolatków stają przed decyzją, czy posłać dziecko do szkoły. MEN zebrał w specjalnej broszurze odpowiedzi na najważniejsze pytania: gdzie szukać informacji, jak postawić diagnozę gotowości podjęcia nauki w szkole, jaki jest harmonogram reformy rok po roku. (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPobierz PDF – 423 KB
dzieci
 
 
Jak uratować małą szkołę?
sobota, 31 stycznia 2009 10:29
31 sierpnia 2008 roku Szkoła Podstawowa w Załukach przestała istnieć. Jednak już następnego dnia zaczęła działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach ze zmienioną dyrekcją, kadrą i przede wszystkim innym organem prowadzącym, którym jest stowarzyszenie "Załuki nad Supraślą". (fot. zaluki.pl)
Załuki
 
Więcej…
 
Szkoła a ekonomia społeczna
środa, 04 czerwca 2008 12:21
Wiele szkół prowadzi różnego typu działalność gospodarczą – wynajmuje pomieszczenia lekcyjne firmom na szkolenia, kursy językowe czy prawa jazdy, sale gimnastyczne udostępnia na zajęcia aerobiku lub koszykówki, w czasie wakacji wynajmuje budynki na kolonie i obozy. Pozyskane środki przeznaczane są na potrzeby szkoły - o ekonomii społecznej pisze prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. sxc.hu)
dzieci
 
Więcej…
 
Szkoła po szwedzku (Folkhögskola)
niedziela, 21 października 2007 01:57
Folkhögskola opisywana jest często jako unikalna, skandynawska forma kształcenia. Pierwsza na świecie folkhögskola powstała w 1844 roku w Rödding w Danii; jej założycielem był Nicolai Frederik Severin Grundtvig. Dostrzegł on potrzebę, by uczyć ludzi o ludowej poezji i historii, mitach i sagach, pieśni i tradycji – wiedzy życiowej – zamiast łaciny. (fot. sxc.hu)
litery
 
Więcej…
 
Jak powołać niepubliczną Małą Szkołę?
sobota, 19 maja 2007 11:43
Jestem dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grodzisku. Nauczycielki szkół zagrożonych likwidacją często proszą mnie o radę, w jaki sposób powołać Małą Szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie. Obiecałam im, że napiszę artykuł do pisma Mała Szkoła, w którym opowiem o moich doświadczeniach.
narada
 
Więcej…
 
Mała Szkoła – hasło do encyklopedii pedagogicznej
niedziela, 24 grudnia 2006 01:16
W wyniku wprowadzania w 1999 roku reformy oświaty i tzw. racjonalizacji sieci szkolnej zlikwidowano ponad 3,5 tysiąca wiejskich szkół. Główną przyczyną decyzji o likwidacji szkoły jest sytuacja ekonomiczna gmin, dla których największym obciążeniem są wydatki na oświatę. (fot. SP w Rachcinie)
szkoła w Rachcinie
 
Więcej…
 
Małe Szkoły – lepsze niż inne
środa, 30 sierpnia 2006 04:13
Małe Szkoły to wiejskie placówki powstające w miejsce likwidowanych szkół samorządowych. Obecnie jest ich ok. 200, przy czym trudno określić dokładną liczbę, nie są one bowiem rejestrowane w oficjalnych statystykach. Wiele powstało w ostatnim roku i zapewne powstanie w najbliższych miesiącach. (fot. PZSP w Przylesiu)
Szkoła w Przylesiu
 
Więcej…
 
Szkoła po fińsku
wtorek, 29 sierpnia 2006 07:28
Finlandia jest krajem tysiąca jezior, nieprzebytych lasów, mrozu przez 8 miesięcy w roku, Świętego Mikołaja, nowoczesnej architektury i twardych, serdecznych ludzi, którzy przez stulecia walczyli o swoją wolność. Ale jest też krajem, który potrafił doprowadzić swoją oświatę na najwyższy poziom. Wielu Europejczyków zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że Finom udało się to, z czym boryka się większość krajów, w tym bogatych członków UE? (fot. sxc.hu)
dziecko
 
Więcej…
 
Pedagog szkolny w Małej Szkole
sobota, 26 sierpnia 2006 09:43
Jeśli małą szkołę wiejską porównamy do rodziny, to pedagog szkolny będzie przyjacielem rodziny. Kimś z zewnątrz, ale życzliwym i znajomym. Jednak patrzącym na rodzinę z boku, widzącym to czego od środka członkowie rodziny nie widzą, bo widzieć ze swej strony nie mogą. Jednocześnie będzie pomostem pomiędzy rodziną, a otaczającym ją światem zewnętrznym. (fot.sxc.hu)
dziecko
 
Więcej…
 
Jak wykorzystać budynek likwidowanej szkoły
piątek, 25 sierpnia 2006 11:27
Reforma edukacji budzi wiele zastrzeżeń i obaw, a jednym z problemów z nią związanych jest likwidacja szkół. Działania, których celem było zaadaptowanie szkoły dla lokalych potrzeb podjął Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Turystyki, Sportu i Rekreacji w Wasilkowie – 19-tysięcznej miejscowości położonej 3 km od Białegostoku. (fot.sxc.hu)
sala lekcyjna
 
Więcej…
 
Małe Szkoły? – tak
piątek, 25 sierpnia 2006 09:42
Szkoła na wsi poza swoją funkcją statutową spełnia też bardzo ważną rolę kulturową, przyczynia się do podtrzymania pewnego poziomu cywilizacyjnego. Spełnia też rolę osadniczą: podtrzymuje istnienie wsi. Likwidacja szkoły bywa często początkiem wyludniania się wsi, powoduje degradację środowiska społecznego. (fot. Zespół Szkół w Wielowsi)
szkoła w Wielowsi
 
Więcej…
 
Małe Szkoły – jak to było
wtorek, 15 sierpnia 2006 17:41
Zimą roku 1999/2000 przedstawiciele 4 organizacji pozarządowych zostali zaproszeni do MEN na spotkanie, na którym minister Irena Dzierzgowska przedstawiła program Mała Szkoła. Była to jednocześnie propozycja nawiązania bliższej współpracy i powierzenia realizacji tego programu którejś z tych organizacji. Momentalnie podjęliśmy decyzję – wchodzimy w to. (fot. szkoła w Maziarzach Starych)
szkoła w Maziarzach Starych
 
Więcej…