Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Scenariusze projektów edukacyjnych
środa, 23 października 2013 09:47
Główną metodą stosowaną w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" do rozwijania wybranych trzech kompetencji kluczowych - społecznych i obywatelskich, matematycznych i przyrodniczo-technicznych oraz umiejętności uczenia się - jest metoda projektu edukacyjnego. Zachęcamy do korzystania z zestawów scenariuszy dla klas I-III i IV-VI szkół podstawowych. (fot. PSP w Piotrówce)
Z Małej Szkoły w Wielki Świat
 
Więcej…
 
Wiejska szkoła ośrodkiem rozwoju
poniedziałek, 20 czerwca 2011 19:31
Szkoły podstawowe na wsi tradycyjnie pełnią rolę ośrodków rozwoju wsi, miejsca edukacji ale i wydarzeń kulturalnych, sportowych, miejsca spotkań. W sytuacji zaniku innych instytucji kultury i oświaty na wsi (...) ich rola staje się szczególna - rolę małej, wiejskiej szkoły jako niezbędnego ośrodka rozwoju społeczności lokalnej analizuje Elżbieta Tołwińska-Królikowska. (tot. sxc.hu)
klasa
 
Więcej…
 
Jak to robią w Walii i Finlandii
wtorek, 17 listopada 2009 23:53
Zarządzanie edukacją, metody nauczania, współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym, kształcenie nauczycieli - prezentujemy pakiet materiałów będących efektem wizyt studyjnych w Walii i Finlandii (jesień 2008 - wiosna 2009 r.) grupy uczestników projektu "Nowe idee w edkuacji wiejskiej".
szkoła w Walii
 
Więcej…
 
6-latki do szkoły – broszura MEN
czwartek, 14 maja 2009 09:20
W 2009 r. rodzice wszystkich sześciolatków stają przed decyzją, czy posłać dziecko do szkoły. MEN zebrał w specjalnej broszurze odpowiedzi na najważniejsze pytania: gdzie szukać informacji, jak postawić diagnozę gotowości podjęcia nauki w szkole, jaki jest harmonogram reformy rok po roku. (fot. sxc.hu)

ikonka pobierzPobierz PDF – 423 KB
dzieci
 
 
Jak uratować małą szkołę?
sobota, 31 stycznia 2009 10:29
31 sierpnia 2008 roku Szkoła Podstawowa w Załukach przestała istnieć. Jednak już następnego dnia zaczęła działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach ze zmienioną dyrekcją, kadrą i przede wszystkim innym organem prowadzącym, którym jest stowarzyszenie "Załuki nad Supraślą". (fot. zaluki.pl)
Załuki
 
Więcej…
 
Szkoła a ekonomia społeczna
środa, 04 czerwca 2008 12:21
Wiele szkół prowadzi różnego typu działalność gospodarczą – wynajmuje pomieszczenia lekcyjne firmom na szkolenia, kursy językowe czy prawa jazdy, sale gimnastyczne udostępnia na zajęcia aerobiku lub koszykówki, w czasie wakacji wynajmuje budynki na kolonie i obozy. Pozyskane środki przeznaczane są na potrzeby szkoły - o ekonomii społecznej pisze prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga. (fot. sxc.hu)
dzieci
 
Więcej…
 
Szkoła po szwedzku (Folkhögskola)
niedziela, 21 października 2007 01:57
Folkhögskola opisywana jest często jako unikalna, skandynawska forma kształcenia. Pierwsza na świecie folkhögskola powstała w 1844 roku w Rödding w Danii; jej założycielem był Nicolai Frederik Severin Grundtvig. Dostrzegł on potrzebę, by uczyć ludzi o ludowej poezji i historii, mitach i sagach, pieśni i tradycji – wiedzy życiowej – zamiast łaciny. (fot. sxc.hu)
litery
 
Więcej…
 
Jak powołać niepubliczną Małą Szkołę?
sobota, 19 maja 2007 11:43
Jestem dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grodzisku. Nauczycielki szkół zagrożonych likwidacją często proszą mnie o radę, w jaki sposób powołać Małą Szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie. Obiecałam im, że napiszę artykuł do pisma Mała Szkoła, w którym opowiem o moich doświadczeniach.
narada
 
Więcej…
 
Mała Szkoła – hasło do encyklopedii pedagogicznej
niedziela, 24 grudnia 2006 01:16
W wyniku wprowadzania w 1999 roku reformy oświaty i tzw. racjonalizacji sieci szkolnej zlikwidowano ponad 3,5 tysiąca wiejskich szkół. Główną przyczyną decyzji o likwidacji szkoły jest sytuacja ekonomiczna gmin, dla których największym obciążeniem są wydatki na oświatę. (fot. SP w Rachcinie)
szkoła w Rachcinie
 
Więcej…
 
Małe Szkoły – lepsze niż inne
środa, 30 sierpnia 2006 04:13
Małe Szkoły to wiejskie placówki powstające w miejsce likwidowanych szkół samorządowych. Obecnie jest ich ok. 200, przy czym trudno określić dokładną liczbę, nie są one bowiem rejestrowane w oficjalnych statystykach. Wiele powstało w ostatnim roku i zapewne powstanie w najbliższych miesiącach. (fot. PZSP w Przylesiu)
Szkoła w Przylesiu
 
Więcej…
 
Szkoła po fińsku
wtorek, 29 sierpnia 2006 07:28
Finlandia jest krajem tysiąca jezior, nieprzebytych lasów, mrozu przez 8 miesięcy w roku, Świętego Mikołaja, nowoczesnej architektury i twardych, serdecznych ludzi, którzy przez stulecia walczyli o swoją wolność. Ale jest też krajem, który potrafił doprowadzić swoją oświatę na najwyższy poziom. Wielu Europejczyków zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że Finom udało się to, z czym boryka się większość krajów, w tym bogatych członków UE? (fot. sxc.hu)
dziecko
 
Więcej…
 
Pedagog szkolny w Małej Szkole
sobota, 26 sierpnia 2006 09:43
Jeśli małą szkołę wiejską porównamy do rodziny, to pedagog szkolny będzie przyjacielem rodziny. Kimś z zewnątrz, ale życzliwym i znajomym. Jednak patrzącym na rodzinę z boku, widzącym to czego od środka członkowie rodziny nie widzą, bo widzieć ze swej strony nie mogą. Jednocześnie będzie pomostem pomiędzy rodziną, a otaczającym ją światem zewnętrznym. (fot.sxc.hu)
dziecko
 
Więcej…
 
Jak wykorzystać budynek likwidowanej szkoły
piątek, 25 sierpnia 2006 11:27
Reforma edukacji budzi wiele zastrzeżeń i obaw, a jednym z problemów z nią związanych jest likwidacja szkół. Działania, których celem było zaadaptowanie szkoły dla lokalych potrzeb podjął Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Turystyki, Sportu i Rekreacji w Wasilkowie – 19-tysięcznej miejscowości położonej 3 km od Białegostoku. (fot.sxc.hu)
sala lekcyjna
 
Więcej…
 
Małe Szkoły? – tak
piątek, 25 sierpnia 2006 09:42
Szkoła na wsi poza swoją funkcją statutową spełnia też bardzo ważną rolę kulturową, przyczynia się do podtrzymania pewnego poziomu cywilizacyjnego. Spełnia też rolę osadniczą: podtrzymuje istnienie wsi. Likwidacja szkoły bywa często początkiem wyludniania się wsi, powoduje degradację środowiska społecznego. (fot. Zespół Szkół w Wielowsi)
szkoła w Wielowsi
 
Więcej…
 
Małe Szkoły – jak to było
wtorek, 15 sierpnia 2006 17:41
Zimą roku 1999/2000 przedstawiciele 4 organizacji pozarządowych zostali zaproszeni do MEN na spotkanie, na którym minister Irena Dzierzgowska przedstawiła program Mała Szkoła. Była to jednocześnie propozycja nawiązania bliższej współpracy i powierzenia realizacji tego programu którejś z tych organizacji. Momentalnie podjęliśmy decyzję – wchodzimy w to. (fot. szkoła w Maziarzach Starych)
szkoła w Maziarzach Starych
 
Więcej…