Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
od 4 grudnia 2013 r. ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wizyta studyjna ukraińskich uczestników projektu w Polsce
W dniach 15–19 września 2008 r. ukraińscy uczestnicy projektu przebywali z wizytą studyjną w Polsce. 15-osobowa grupa przedstawicielek administracji oświatowej, organizacji pozarządowych i instytutów kształcących nauczycieli przyjechała pod wodzą Oleny Shynarovskiej z Centrum Inicjatyw Oświatowych ze Lwowa.
k misie pl-ua
 

Uczestniczki reprezentowały obwody: lwowski, równieński, połtawski i czernichowski – ten ostatni zastąpił obwód chersoński, który zrezygnował z udziału w projekcie.

Ze strony FIO prowadziły wizytę Elżbieta Tołwińska-Królikowska i Alina Kozińska-Bałdyga przy wsparciu tłumaczki Anny Łazar.

Bogaty program zakładał odwiedzenie warszawskich instytucji zajmujących się wspieraniem edukacji wiejskiej i czterodniowy objazd wiejskich szkół w miejscowościach, których mieszkańcy wyróżniają się aktywnością w tej dziedzinie.

 

15 września, Warszawa

Uuczestniczki odwiedziły:

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie usłyszały od wiceministra Krzysztofa Stanowskiego o wdrażaniu i efektach reformy w Polsce, o planowanych kolejnych zmianach i własnych doświadczeniach ministra we wspieraniu zmian na Ukrainie,
  • Fundację Rozwoju Wsi, gdzie osoby odpowiedzialne za projekty edukacyjne mówiły o sposobach aktywizacji środowisk wiejskich,
  • Federację Inicjatyw Oświatowych, gdzie poznały historię i dorobek FIO oraz spotkały się przzedstawicielami Forum Aktywizacji Terenów Wiejskich.

Wieczorem, mimo niesprzyjającej pogody – chłodu i deszczu – grupa najwytrwalszych uczestniczek odbyła spacer Traktem Królewskim pod przewodnictwem Eli Królikowskiej i Ani Łazar.

Spotkanie z ministrem K. Stanowskim[pl2008-2][pl2008-3]Spacer po Starówce

 

16 września, Jura Krakowsko-Częstochowska

Wizytę w małych, wiejskich szkołach podstawowych prowadzonych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przez Fundację Elementarz zorganizowali: Andrzej Jabłoński - prezydent Fundacji i Maria Lorek - dyrektorka szkół. Obejrzeliśmy pięć placówek, zostaliśmy przyjęci w Łutowcu (gmina Niegowa) pysznym śląskim obiadem i obejrzeliśmy postęp prac nad rekonstrukcją zamku w Bobolicach.

Maria Lorek[pl2008-5][pl2008-7]Zwiedzanie zamków

 

17 września, Zawoja

Odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 4 w Zawoi-Przysłopie – przysiółku Zawoi, jednej z najdłuższych polskich wsi, położonej u stóp Babiej Góry. Szkoła, wspierana przez Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju "Przysłop" i wiele innych lokalnych instytucji, jest znana z działań proekologicznych skierowanych do całej społeczności lokalnej. Spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli i rodziców uczniów i obejmowało: odwiedziny szkolnej izby regionalnej, prezentację projektów realizowanych przez szkołę i dyskusję o przyszłości placówki.

szkoła w Zawoi[pl2008-10]spotkanie z rodzicami i nauczycielami[pl2008-12]

 

18 września, Lanckorona

18 września gospodarzem naszej wizyty w pięknej Lanckoronie było Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Na Bursztynowym Szlaku" i jego prezes Renata Bukowska. Pani prezes przedstawiła nam historię organizacji, metody aktywizacji mieszkańców Lanckorony, działania wspierające rozwój miasteczka i promujące produkty lokalne. Chwilowe osłabienie towarzyszącego nam od pierwszego dnia deszczu umożliwiło spacer po zabytkowym miasteczku i zwiedzenie regionalnego muzeum.

Odwiedziliśmy też pobliską Szkołę Podstawową w Jastrzębi współpracującą ze Stowarzyszeniem i licznymi firmami lokalnymi. Spotkanie zakończyło się w restauracji prowadzonej przez Firmę "Horyzonty ITD", którą założyło Stowarzyszenie. Z entuzjazmem próbowałyśmy słynnej zupy chrzanowej, za którą członkinie Stowarzyszenia otrzymały wiele nagród.

Lanckorona – na rynkuLanckorona – przed Muzeum Regionalnym[pl2008-15]

 

19 września, Handzlówka

19 września, dotarłyśmy do wsi Handzlówka pod Łańcutem, w której działa gimnazjum uratowane przed zamknięciem przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka. Na spotkaniu z dyrektorem szkoły i prezesem Stowarzyszenia poznałyśmy historię tworzenia gimnazjum, sposób pracy dyrektora i nauczycieli oraz osiągnięcia uczniów. Na obiad zaprosiło nas Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Zagroda "Handzlowianka", założone przez kobiety pragnące promować wieś, jej tradycje kulinarne i rękodzieło.

Gimnazjum w HandzlówceRegionalny obiad

 

Mamy nadzieję, że wizyta – tak jak zakładaliśmy – dostarczyła ukraińskim uczestnikom projektu inspiracji do napisania własnych projektów działań lokalnych, skierowanych na współpracę szkoły i mieszkańców wsi w celu wspomagania rozwoju lokalnego. Szkoda tylko, że piękno okolic, w których działają odwiedzane przez nas szkoły i organizacje, trudno było docenić z powodu zimna i ulewnego deszczu gnębiących nas przez cały tydzień.