Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wizyta studyjna ukraińskich uczestników projektu w Polsce
W dniach 15–19 września 2008 r. ukraińscy uczestnicy projektu przebywali z wizytą studyjną w Polsce. 15-osobowa grupa przedstawicielek administracji oświatowej, organizacji pozarządowych i instytutów kształcących nauczycieli przyjechała pod wodzą Oleny Shynarovskiej z Centrum Inicjatyw Oświatowych ze Lwowa.
k misie pl-ua
 

Uczestniczki reprezentowały obwody: lwowski, równieński, połtawski i czernichowski – ten ostatni zastąpił obwód chersoński, który zrezygnował z udziału w projekcie.

Ze strony FIO prowadziły wizytę Elżbieta Tołwińska-Królikowska i Alina Kozińska-Bałdyga przy wsparciu tłumaczki Anny Łazar.

Bogaty program zakładał odwiedzenie warszawskich instytucji zajmujących się wspieraniem edukacji wiejskiej i czterodniowy objazd wiejskich szkół w miejscowościach, których mieszkańcy wyróżniają się aktywnością w tej dziedzinie.

 

15 września, Warszawa

Uuczestniczki odwiedziły:

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie usłyszały od wiceministra Krzysztofa Stanowskiego o wdrażaniu i efektach reformy w Polsce, o planowanych kolejnych zmianach i własnych doświadczeniach ministra we wspieraniu zmian na Ukrainie,
  • Fundację Rozwoju Wsi, gdzie osoby odpowiedzialne za projekty edukacyjne mówiły o sposobach aktywizacji środowisk wiejskich,
  • Federację Inicjatyw Oświatowych, gdzie poznały historię i dorobek FIO oraz spotkały się przzedstawicielami Forum Aktywizacji Terenów Wiejskich.

Wieczorem, mimo niesprzyjającej pogody – chłodu i deszczu – grupa najwytrwalszych uczestniczek odbyła spacer Traktem Królewskim pod przewodnictwem Eli Królikowskiej i Ani Łazar.

Spotkanie z ministrem K. Stanowskim[pl2008-2][pl2008-3]Spacer po Starówce

 

16 września, Jura Krakowsko-Częstochowska

Wizytę w małych, wiejskich szkołach podstawowych prowadzonych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przez Fundację Elementarz zorganizowali: Andrzej Jabłoński - prezydent Fundacji i Maria Lorek - dyrektorka szkół. Obejrzeliśmy pięć placówek, zostaliśmy przyjęci w Łutowcu (gmina Niegowa) pysznym śląskim obiadem i obejrzeliśmy postęp prac nad rekonstrukcją zamku w Bobolicach.

Maria Lorek[pl2008-5][pl2008-7]Zwiedzanie zamków

 

17 września, Zawoja

Odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 4 w Zawoi-Przysłopie – przysiółku Zawoi, jednej z najdłuższych polskich wsi, położonej u stóp Babiej Góry. Szkoła, wspierana przez Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju "Przysłop" i wiele innych lokalnych instytucji, jest znana z działań proekologicznych skierowanych do całej społeczności lokalnej. Spotkanie zostało przygotowane przez nauczycieli i rodziców uczniów i obejmowało: odwiedziny szkolnej izby regionalnej, prezentację projektów realizowanych przez szkołę i dyskusję o przyszłości placówki.

szkoła w Zawoi[pl2008-10]spotkanie z rodzicami i nauczycielami[pl2008-12]

 

18 września, Lanckorona

18 września gospodarzem naszej wizyty w pięknej Lanckoronie było Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Na Bursztynowym Szlaku" i jego prezes Renata Bukowska. Pani prezes przedstawiła nam historię organizacji, metody aktywizacji mieszkańców Lanckorony, działania wspierające rozwój miasteczka i promujące produkty lokalne. Chwilowe osłabienie towarzyszącego nam od pierwszego dnia deszczu umożliwiło spacer po zabytkowym miasteczku i zwiedzenie regionalnego muzeum.

Odwiedziliśmy też pobliską Szkołę Podstawową w Jastrzębi współpracującą ze Stowarzyszeniem i licznymi firmami lokalnymi. Spotkanie zakończyło się w restauracji prowadzonej przez Firmę "Horyzonty ITD", którą założyło Stowarzyszenie. Z entuzjazmem próbowałyśmy słynnej zupy chrzanowej, za którą członkinie Stowarzyszenia otrzymały wiele nagród.

Lanckorona – na rynkuLanckorona – przed Muzeum Regionalnym[pl2008-15]

 

19 września, Handzlówka

19 września, dotarłyśmy do wsi Handzlówka pod Łańcutem, w której działa gimnazjum uratowane przed zamknięciem przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka. Na spotkaniu z dyrektorem szkoły i prezesem Stowarzyszenia poznałyśmy historię tworzenia gimnazjum, sposób pracy dyrektora i nauczycieli oraz osiągnięcia uczniów. Na obiad zaprosiło nas Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Zagroda "Handzlowianka", założone przez kobiety pragnące promować wieś, jej tradycje kulinarne i rękodzieło.

Gimnazjum w HandzlówceRegionalny obiad

 

Mamy nadzieję, że wizyta – tak jak zakładaliśmy – dostarczyła ukraińskim uczestnikom projektu inspiracji do napisania własnych projektów działań lokalnych, skierowanych na współpracę szkoły i mieszkańców wsi w celu wspomagania rozwoju lokalnego. Szkoda tylko, że piękno okolic, w których działają odwiedzane przez nas szkoły i organizacje, trudno było docenić z powodu zimna i ulewnego deszczu gnębiących nas przez cały tydzień.