ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.
Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
VI Forum (2000) |
Współpraca warunkiem rozwoju VI Forum Inicjatyw Oświatowych Forum było poświęcone współpracy organizacji pozarządowych, samorządów i instytucji państwowych oraz współpracy międzynarodowej (uczestnicy z krajów postkomunistycznych) w dziedzinie oświaty. Mówiliśmy o protestach rodziców przeciw zamykaniu wiejskich szkół oraz o zakładaniu i prowadzeniu Małych Szkół. Dzięki ogłoszeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w lutym 2000 r. programu Mała Szkoła możliwe stało się prowadzenie przez wiejskie stowarzyszenia szkół publicznych w pełni finansowanych przez państwo. Ogłosiliśmy proponowany przez organizacje pozarządowe Obywatelski Pakt dla Małej Szkoły, w którym akcentujemy, że szkoła na wsi nie jest tylko miejscem edukacji dzieci, ale jest zazwyczaj jedynym miejscem publicznym, ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego mieszkańców wsi, dlatego zamykanie małych wiejskich szkół prowadzi do degradacji wsi. Organizacje pozarządowe zaoferowały wsparcie programu Mała Szkoła:
Zapoznaliśmy się też z osiągnięciami i planami Ukraińskiego Forum Inicjatyw Oświatowych, zamierzającego wykorzystać polskie doświadczenia w tworzeniu ukraińskiej reformy oświaty.
Obywatelski pakt dla Małej Szkoły ogłoszony na VI Forum Inicjatyw Oświatowych 24.06.2000 r.Szkoła na wsi jest nie tylko miejscem edukacji dzieci, ale jest zazwyczaj jedynym miejscem publicznym, ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego mieszkańców wsi. Dlatego zamykanie małych wiejskich szkół prowadzi do degradacji wsi. Z ogromną nadzieją przyjmujemy przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej program Mała Szkoła. Pozwala on tworzyć szkoły publiczne prowadzone przez nauczycieli lub organizacje pozarządowe. Program ten jest szansą rozwoju wsi, bowiem szkoły te mają:
Zakładane w ramach programu Mała Szkoła wiejskie stowarzyszenia mają budować demokratyczne podstawy społeczeństwa obywatelskiego i służyć zrównoważonemu rozwojowi lokalnych społeczności. Działanie mieszkańców wsi w organizacjach pozarządowych będzie ich aktywizowało i uczyło bycia przedsiębiorczymi, co jest warunkiem ich rozwoju. Pomagać można bowiem jedynie tym, którzy sami chcą sobie pomóc. Warunkiem realizacji tych zamierzeń jest wsparcie programu Mała Szkoła przez władze państwowe, społeczeństwo i środowisko biznesowe. Wieś potrzebuje naszej pomocy. Samorządy terytorialne poparły program Mała Szkoła na Wielkopolskiej Konferencji Oświatowej w Wyrzysku. Szereg gmin, takich jak np. Bielsk zaczyna go realizować poprzez wspieranie powstającego stowarzyszenia i szkoły. Organizacje pozarządowe rozpoczęły samoorganizowanie się i są gotowe do świadczenia konkretnej pomocy małym wiejskim szkołom i prowadzącym je stowarzyszeniom. Na realizację tych działań muszą być zapewnione środki finansowe ze strony państwa i biznesu. Ze strony biznesu liczymy także na pomoc merytoryczną i takie prowadzenie przedsiębiorstw i firm, by działalność ich służyła nie tylko uzyskaniu jak najwyższego doraźnego zysku, ale długofalowemu i perspektywicznemu rozwojowi wsi. Przykłady ofert ze strony organizacji pozarządowych:
Przykłady ze środowiska biznesowego:
Pakt jest otwarty i liczymy, że i inne organizacje pozarządowe i firmy zaoferują swoje działania wspierające program Mała Szkoła. Czekamy na ofertę rządową i oferty ze strony środowiska biznesowego. Współpraca trzech sektorów – państwa, biznesu i organizacji pozarządowych jest warunkiem rozwoju polskiej wsi.
|