
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.
Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558
IV Forum (1999) |
Uczmy się szkoły IV Forum Inicjatyw Oświatowych ![]() Forum poświęciliśmy problemom oświaty na wsi. Podjęliśmy trudne wyzwanie, jakim było przeniesienie spotkania po pierwszym dniu z Sejmu do wiejskiej gminy – Łukowa. Pragnęliśmy w ten sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na to, co dzieje się na wsi. Mówiliśmy o negatywnych konsekwencjach zamykania małych szkół wiejskich. Uwagi i postulaty zgłoszone podczas tego spotkania zapoczątkowały program "Mała Szkoła".
Konferencja "Komputer w edukacji"IV Forum poprzedziła konferencja "Komputer w edukacji" z udziałem ok. 80 przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata nauki, działaczy oświatowych i biznesu. Informacja i związane z nią technologie informacyjne stały się w krajach rozwiniętych podstawą działania i rozwoju jednostek, grup społecznych i społeczności lokalnych. Erę uprzemysłowienia zastępuje era społeczeństwa informacji. Zebrani wyrazili poparcie dla podejmowanych przez Sejm i MEN wysiłków służących udostępnianiu młodzieży szkolnych pracowni komputerowych oraz dostępu do sieci internetowych w ramach akcji "Pracownia internetowa w każdej gminie". Niezmiernie ważnym zadaniem jest umożliwienie nauczycielom kształcenia w dziedzinie technologii informacyjnej i jej zastosowań w pracy zawodowej oraz możliwości preferencyjnego zakupu komputerów. Nie mniej ważnym zadaniem jest udostępnienie szkołom dobrej jakości oprogramowania komputerowego, programów komputerowych, a także zorganizowanie sieci szkolnych serwerów edukacyjnych.
Internetowe Gimnazjum PowszechneEfetem nawiązania współpracy z firmami informatycznymi było powołanie Internetowego Gimnazjum Powszechnego, mającego służyć wymianie informacji i tworzeniu stron dyskusyjnych. Uczestnicy Forum podjęli uchwałę o powołaniu Internetowego Gimnazjum Powszechnego. Ma ono służyć wymianie informacji, tworzeniu stron dyskusyjnych, realizować projekty badawcze z udziałem młodzieży szkolnej. Zebrani podzielają zaniepokojenie powtarzającymi się aktami brutalności w życiu szkoły i sugestiami wiążącymi te wypadki z dostępnością do niektórych brutalnych gier komputerowych. Udzielono poparcia dla wprowadzenia w Polsce specjalnego oznakowania gier i programów komputerowych uwzglądniającego wiek odbiorców. Skupieni w Forum nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowych zaapelowali do sejmowej Komisji Edukacji i rządu, w tym MEN, o przygotowanie "Programu edukacji dla społeczeństwa informacyjnego". Zdaniem uczestników Forum konieczne jest m.in. wyposażenie każdego gimnazjum w pracownie komputerowe, dokształcenie nauczycieli, umożliwienie im preferencyjnego zakupu komputerów (pod warunkiem, że przeszkolą się w stosowaniu technologii informacyjnej w nauczaniu). Podstawą szkolnego internetu, opłacanego przez podatników, powinny być szkolne serwery, certyfikowane przez MEN, co będzie gwarantowało właściwe wykorzystanie dostępu do sieci. Wicepremier Leszek Balcerowicz, który spotkał się z uczestnikami Forum, wyraził aprobatę dla projektu IGP. Podkreślając znaczenie edukacji zwłaszcza dla terenów wiejskich, Balcerowicz zapowiedział, że rząd przeznaczy w 2000 r. 100 milionów złotych na stypendia dla dzieci wiejskich. Rozważane jest też wprowadzenie przez Agencję Restrukturyzacji Rolnictwa systemu poręczeń dla studentów wiejskich, którzy będą ubiegali się o kredyty na studia. Wicepremier obiecał również, że rząd w ramach środków budżetowych zapewni dowożenie dzieci do większych szkół, bo w małych – jak stwierdził – trudno dobrze uczyć. Członek Rady Programowej Forum prof. Andrzej Janowski namawiał natomiast do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla małych szkół, które – jego zdaniem – nie powinny być likwidowane. Taka szkoła mogłaby stać się szansą dla środowisk zapóźnionych, pełniąc funkcję opiekuńczo-wychowawczą. Mogłaby też stać się centrum pracy socjalnej i kształcenia ustawicznego dla wszystkich mieszkańców.
Tekst pobrano z serwera www.rzeczpospolita.com.pl (sygnatura: Rzeczpospolita 28.06.99 Nr 148)
|