1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

1,5 mld zł na rozwój edukacji na wsi
czwartek, 31 lipca 2008 19:14

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 30.07.2008

Do wiejskich szkół trafi nowy sprzęt komputerowy, część środków zostanie przeznaczona na centra kształcenia na odległość na wsi i pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnictwo zawodowe dla uczniów z obszarów wiejskich.
szkoła w Prusach
 

Program rozwoju edukacji na obszarach wiejskich na lata 2008–2013, przedłożony przez ministra edukacji narodowej przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Program będzie finansowany ze środków budżetowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jego koszt w 2008 r. wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, "realizacja programu umożliwi wyrównywanie szans edukacyjnych, zwłaszcza dzieci z obszarów wiejskich i rodzin gorzej sytuowanych oraz lepsze przygotowanie uczniów do zmian zachodzących w gospodarce i społeczeństwie, a zwłaszcza na rynku pracy".

W ramach programu przewiduje się stworzenie warunków umożliwiających zakładanie nowych form wychowania przedszkolnego. Jego istotnym elementem będzie także zwiększenie roli rodziców w życiu szkoły.

Zakłada on m.in. podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli. Opracowanie i wdrożenie programów wsparcia małych szkół publicznych i niepublicznych, funkcjonujących na obszarach wiejskich, to także jedno z ważniejszych zadań.

W ramach programu przewidziano zakup sprzętu komputerowego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek wiejskich, w tym do praktycznej nauki zawodów rolniczych. Program zakłada dalszy rozwój bazy dydaktycznej szkół i innych placówek edukacyjnych, np. przez doposażenie szkolnych bibliotek i pracowni przedmiotowych.

W ramach projektu "Centra kształcenia na odległość na wsi", finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, utworzonych zostanie 1100 ośrodków zapewniających mieszkańcom wsi dostęp do kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych oraz metod kształcenia na odległość.

Program kładzie nacisk na zwiększenie dostępu do edukacji przez niepełnosprawnych mieszkańców wsi. Ma też upowszechniać pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnictwo zawodowe dla uczniów z obszarów wiejskich.