1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wiceszef MEN zapowiada zmiany w edukacji
piątek, 25 lipca 2008 10:53

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 24.07.2008

Zmiany w przepisach dotyczących obsadzania stanowiska dyrektora szkoły oraz ograniczenie roli kuratorów – zapowiedziała na spotkaniu w samorządowcami wiceminister edukacji, Krystyna Szumilas. Okazją do omówienia zmian w systemie oświaty będzie także forum organizowane przez ZPP w Warszawie 25 lipca.
k ms 09 sokolowo
 

Wiceszefowa MEN, Krystyna Szumilas na spotkaniu połączonych zespołów ustrojowego i edukacji Komisji Wspólnej przedstawiła założenia zmian w ustawie o systemie oświaty oraz Karty Nauczyciela. Najważniejsze zmiany dotyczą wyraźnego określenia kompetencji samorządu i kuratora oświaty.

Rząd chce m.in. usunąć z ustawy o systemie oświaty zapis, iż ustalanie planów sieci szkół publicznych następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zniknąć ma także formuła, że kurator, w imieniu wojewody, wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty, a w szczególności "opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek" oraz "opiniuje plany pracy placówek doskonalenia nauczycieli".

Ministerstwo edukacji planuje również zniesienie przepisu ograniczającego obsadę stanowiska dyrektora szkoły jedynie przez mianowanych lub dyplomowanych nauczycieli. Dodatkowo, rozważany jest powrót do zapisów sprzed 2001 roku dotyczących konkursów na dyrektorów szkół.

W propozycji przedstawionej samorządowcom znalazła się także zapowiedź zniesienia wymogu uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty w przypadku zakładania, likwidacji i łączenia szkół publicznych. Ocena kuratora nie będzie wymagana także w przypadku określania pensum tych nauczycieli, odnośnie których jest to decyzja organu prowadzącego szkołę.

Resort edukacji poinformował również, że trwają prace nad zmianą proporcji płac między nauczycielem stażystą a dyplomowanym, nad emeryturami pomostowymi oraz wielkością pensum nauczycieli. Zgodnie z propozycją rządu, dla nauczycieli "tablicowych" będzie wynosiło ono – tak jak do tej pory - 18h tygodniowo, jednak pojawi się możliwość podwyższenia go o 4h przez jst.

Jak wynika z protokołu opublikowanego po posiedzeniu obu zespołów KWRiST, strona samorządowa "z zadowoleniem" przyjęła zaproponowane przez ministerstwo edukacji zmiany. Wśród uwag znalazły się postulaty m.in, by konkurs na dyrektora szkoły przeprowadzany był na zasadach „ogólnych” oraz w sprawie likwidacji corocznego uchwalania regulaminu.

25 lipca (piątek) w Warszawie odbędzie się organizowane przez Związek Powiatów Polskich Forum dla osób zarządzających oświatą, do udziału w którym zaproszono Ministra Edukacji Narodowej oraz pracowników Ministerstwa. Podczas Forum przedstawione zostaną szczegółowe informacje związane z przeprowadzeniem reformy systemu oświaty.

Udział w Forum potwierdziła już minister edukacji, Katarzyna Hall. /dp/