1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szkoła pod kuratelą samorządu
środa, 16 lipca 2008 08:08

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 16.07.2008

Wkrótce powinien być gotowy projekt nowelizacji ustawy oświatowej zmieniający nadzór pedagogiczny. Część kompetencji kuratoriów przejmą samorządy. Prace nad zmianami w nadzorze pedagogicznym jednocześnie prowadzi specjalny zespół ekspertów w MEN i posłowie z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
uczniowie z Barnówka
 

Większość zadań kuratoriów oświaty, zwłaszcza tych nie związanych z nadzorem nad jakością pracy szkoły, ma zostać przekazana samorządom i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak się dowiedzieliśmy, rozważany jest nadzór pedagogiczny na zamówienie samorządu tzn. audyt zewnętrzny jakości pracy szkół.

Prawdopodobnie nie będzie już potrzebna wiążąca opinia kuratora w przypadku wprowadzanych przez samorząd zmian w sieci szkół, ale procedury zgodności z prawem tych działań ma pilnować wojewoda.

- Warto zabezpieczyć samorządom swobodę działania w ramach ich kompetencji. Nie możemy jednak stworzyć takiej sytuacji, że państwo nie będzie miało wpływu na działania niezgodne z prawem – podkreśla poseł Domicela Kopaczewska (PO), przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. jakości, kształcenia i wychowania.

Samorządowcy chcą ograniczenia roli kuratora oświaty w powoływaniu dyrektorów szkół.

- Rzeczywiście na dzień dzisiejszy jest kuriozalna sytuacja, że de facto samorząd nie ma decydującego wpływu na powoływanie dyrektora – przyznaje poseł Kopaczewska. Jej zdaniem, warto zastanowić się nad standardami, jakich należy oczekiwać od dyrektora szkoły i nad tym, kto powinien mieć wpływ na jego powoływanie.

Jakie kompetencje kuratoriów przejmą samorządy? Będą pewnie odpowiadać za organizowanie konkursów przedmiotowych, nadzór, koordynację i wspomaganie organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

W czwartek, 24 lipca na posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. jakości, kształcenia i wychowania, planowana jest dyskusja o zmianach w nadzorze pedagogicznym z udziałem przedstawicieli MEN, kuratorów oświaty, dyrektorów szkół i samorządowców. /amk/