1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

MPiPS szykuje zmiany w żłobkach
środa, 16 lipca 2008 10:12

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 14.07.2008

Resort pracy i polityki społecznej zapowiada w przyszłym roku reformę żłobków. Zmiany potrzebne są jak najszybciej. Już teraz brakuje miejsc w przedszkolach i żłobkach. Sytuacja pogorszy się po spodziewanej fali powrotów Polaków z małymi dziećmi z emigracji zarobkowej.
niemowlę
 

O planowanych zmianach mówiła podczas ostatniego posiedzenia Sejmu w ubiegły czwartek, 10 lipca wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jak zapowiedziała ministerstwo chce "w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zapewne na początku przyszłego roku przygotować projekt ustawy, która będzie kompleksowo regulowała system opieki nad małymi dziećmi".

- W Polsce jest luka zatrudnieniowa obejmująca głównie kobiety mające dzieci w wieku 0–3 lat, jest ona bardzo duża – przyznała wiceminister. - Nie tyle nie ma żłobków, ile nie ma systemu opieki nad małymi dziećmi do 3 lat – dodała. Wyjaśniła, że resort chce zaproponować podobne rozwiązania, jakie funkcjonują np. we Francji, gdzie dzieci do trzech lat są głównie w systemie opieki domowej - zajmują się nimi certyfikowane opiekunki, które w swoim domu mogą opiekować się maksymalnie trójką dzieci.

- To jest rozwiązanie, które zmniejsza konieczność tworzenia skomplikowanych instytucji, jakimi są żłobki – stwierdziła. Jej zdaniem, w sumie ok. miliona dzieci może być w tym systemie opieki, we Francji jest tak dużo certyfikowanych opiekunek. Jej zdaniem, system ten nie wymaga wielkich inwestycji.

Wiceminister Chłoń-Domińczak zapowiedziała także "odbiurokratyzowanie żłobków, poprawę przepisów, taką, aby zapewnić bezpieczeństwo, ale nie tworzyć istotnych barier w organizowaniu żłobków".

Zwróciła też uwagę, że coraz więcej osób, które wyjechały do pracy za granicę wraca do Polski. - Jest to zjawisko (…) pewnego szoku po akcesji do Unii Europejskiej, które było obserwowane też w innych krajach, chociażby w Portugalii – powiedziała. - Po akcesji było bardzo dużo osób wyjeżdżających, a potem górka i większość z tych, które wyjechały, wróciła. Taki proces też jest spodziewany w Polsce – dodała.

Chęć powrotu do Polski rodaków - już z potomstwem zauważyła również Elżbieta Gładkowska, dyrektorka żłobka w Raciborzu – Dzwonią do mnie osoby z Włoch, Anglii, Irlandii i pytają o możliwość umieszczenia w żłobku dziecka z uwagi na to, że zamierzają wrócić. Chcą w rodzinnych stronach podjąć pracę – informuje Gładkowska.

Czy dla maluchów znajdą się miejsca? Raczej nie, jeśli nie zmienimy przepisów. Od dawna dyrektorzy żłobków apelują m.in. o przekształcenie żłobków w placówki oświatowe lub opiekuńczo-wychowawcze. Teraz żłobki muszą spełniać takie wymogi jak zakłady opieki zdrowotnej (zoz-y), a to dla wielu samorządów wysokie koszty nie do przeskoczenia.

- Zmiana statusu żłobków ułatwiłaby niewątpliwie tworzenie oddziałów żłobkowych w przedszkolach – przyznaje Marek Kurpis, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w raciborskim urzędzie, przewodniczący Śląskiego Forum Oświaty Samorządowej.

Jego zdaniem, problem w części mogłoby rozwiązać obniżenie wieku przedszkolnego do 2 lat. Pomysł wpisuje się w plany reformy MEN obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat od września 2009. Wówczas w przedszkolach dalej funkcjonowałyby cztery roczniki - tak jak obecnie, a żłobki zostałyby odciążone "starszakami".

- Oczywiście w przedszkolach dla grup dwulatków należałoby przewidzieć dodatkowy personel - woźne oddziałowe – zaznacza. Ta propozycja wymaga jednak zmiany przepisów oświatowych m.in. opracowania podstawy programowej dla 2-latków.

Anna Mikołajczyk-Kłębek