1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zmiany w wyprawce szkolnej
czwartek, 03 lipca 2008 16:05

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 2.07.2008

Uczniowie szkół nie prowadzonych przez samorząd będą mogli zgłosić się po dofinansowanie zakupu podręczników bezpośrednio do urzędu gminy, na terenie którego znajduje się szkoła – to jedna ze zmian, które wprowadzono w tegorocznej edycji rządowego programu dofinansowania zakupu podręczników dla ubogich uczniów z klas 0–3.
książki
 

W tym roku będzie kontynuowany rządowy program pomocy uczniom w 2008 r. "Dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, naukę w klasach I–III szkoły podstawowej lub w klasach I–III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia – Wyprawka szkolna".

Pomoc na dofinansowanie zakupu podręczników będzie przysługiwać dzieciom z ubogich rodzin, w którym dochód na osobę nie przekracza 351 zł. W tym roku rząd szacuje, że dotacje trafią do 400 tys. uczniów. Na program ma być przeznaczone ponad 50 mln zł.

Rolą samorządów terytorialnych i dyrektorów szkół w tym programie jest zebranie wniosków od uczniów uprawnionych do pomocy. Rządowe środki od wojewodów trafią do gmin, które z kolei przekażą pieniądze dyrektorom szkół.

Nowością jest zapis, który ułatwia przekazywanie dotacji dla uczniów, którzy uczą się w szkołach, których organem prowadzącym nie jest samorząd. W takim przypadku rodzic powinien zgłosić się po dofinansowanie bezpośrednio do urzędu samorządowego, odpowiedniego dla miejsca siedziby szkoły podstawowej (przedszkola) prowadzonego przez fundację czy stowarzyszenie.

Jak zapowiada resort edukacji, nie będzie konieczne podpisywanie porozumień między gminą a powiatem na przekazanie środków w ramach programu.

Resort edukacji odstąpił też od terminu zakończenia programu z początkiem września. Jego realizacja będzie możliwa do końca roku, tak aby rodzic mógł ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników nawet po 1 września. Samorząd będzie mógł rozliczyć się z programu do końca roku budżetowego.

W ubiegłym roku w podręczniki dofinansowane z programu zaopatrzonych zostało blisko 360 tys. dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne lub naukę w klasach I–III szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Do programu zostały włączone wszystkie gminy i szkoły podstawowe.

/amk/

 

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Dotację dla gmin na realizację programu przekazuje wojewoda, na wniosek wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do wniosku należy dołączyć informację o liczbie dzieci na terenie gminy:

  • rozpoczynających w roku szkolnym 2008/2009 obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
  • będących uczniami klas I–III szkoły podstawowej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

 

Wysokość dofinansowania

  • dla dzieci rozpoczynających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne do kwoty 70 zł
  • dla uczniów klas I szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia do kwoty 130 zł
  • dla uczniów klas II szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia do kwoty 150 zł
  • dla uczniów klas III szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia do kwoty 170 zł

 

ikonka pobierzProjekt programu (PDF - 67 KB)