1,5 proc. podatku dla OPP
 
Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

90 mln euro rocznie na owoce w szkole
czwartek, 10 lipca 2008 17:45

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 8.07.2008

Komisja Europejska zaproponowała ustanowienie unijnego programu, w ramach którego uczniowie będą otrzymywać bezpłatnie owoce i warzywa. Program ma na celu zachęcanie młodych ludzi do wyrabiania sobie dobrych nawyków żywieniowych – informuje Serwis Samorządowy PAP.
czereśnie
 

Na zakup i dystrybucję świeżych owoców i warzyw w szkołach Komisja przeznaczy 90 mln EUR rocznie z europejskiego funduszu, a kraje członkowskie, które będą chciały skorzystać z programu, będą przekazywać odpowiednie kwoty z funduszy krajowych. Rozpoczęcie programów jest przewidziane na rok szkolny 2009/2010.

W UE na nadwagę cierpi około 22 mln dzieci. Ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość, przy czym przewiduje się, że liczba ta będzie rosnąć każdego roku o 400 000. Poprawa sposobu odżywiania może odegrać ważną rolę w zwalczaniu tego problemu.

Wtorkowy wniosek jest ostatnim etapem starań Komisji zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania, określony w "Strategii dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością".

Nauczenie dzieci dobrych nawyków żywieniowych w młodym wieku, jest niezwykle ważne, ponieważ nawyki te utrzymają się w późniejszych latach ich życia. Zbyt wiele dzieci spożywa zbyt mało owoców i warzyw nie doceniając przy tym ich smaku. Wystarczy przejść się którąkolwiek główną ulicą w Europie by ujrzeć rozmiary problemów, którym musimy stawić czoła w związku z nadwagą dzieci. Podejmijmy działania by temu zaradzić" – powiedziała Mariann Fischer Boel, komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Analizy Komisji dotyczące polityki prowadzonej na poziomie krajowym oraz konsultacje z ekspertami wykazały, że korzyści wypływające z programu szkolnego mogą zostać zwiększone dzięki towarzyszącym dostawie owoców działaniom podnoszącym świadomość oraz środkom edukacyjnym pokazującym dzieciom wagę zdrowych nawyków żywieniowych. Będzie się również zachęcać do współpracy z poszczególnymi organami krajowymi, prowadzącymi udane programy "owoce w szkole".

Programy takie istnieją już w niektórych krajach UE i przybierają wiele różnych postaci. Można jednak jeszcze zrobić o wiele więcej, a ten program UE stanowi doskonałą podstawę do tworzenia nowych programów.

Komisja przeznacza kwotę 90 mln EUR rocznie na dostawę owoców i warzyw do szkół. Rządy będą mogły zdecydować czy chcą uczestniczyć w programie czy nie. Programy będą współfinansowane zgodnie z podziałem 50/50 lub 75/25 w tzw. "regionach konwergencji" o niższym poziomie PKB na mieszkańca.

Środki te nie będą mogły zostać wykorzystane w celu zastąpienia istniejących źródeł finansowania krajowego, lecz w celu wspierania nowych rodzajów działalności, zarówno tych związanych z istniejącymi programami jak i przyczyniających się do tworzenia całkowicie nowych inicjatyw. Państwa członkowskie będą mogły oczywiście dołożyć dodatkowe środki pieniężne, jeśli taka będzie ich wola.

Organy krajowe będą musiały nakreślić krajową strategię, dopasowaną oczywiście do krajowych preferencji, we współpracy z organami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną i kształcenie oraz przy zaangażowaniu przedstawicieli branży i grup interesów.

Informacje i dokumentacja na temat programu "owoce w szkole" są dostępne na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu/agriculture/markets/fruitveg/sfs/index_en.htm

Marta Angrocka-Krawczyk
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce