Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Iłżeckie małe przedszkola

Gazeta Starachowicka, 16 marca 2008

Na terenie gminy Iłża realizowany jest projekt Mazowieckie Małe Przedszkola współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Gazeta Starachowicka - miniatura
 

Głównymi przesłankami projektu są trudności małych szkół wiejskich. Rodzice – nie godząc się z decyzją władz o likwidacji placówki edukacyjnej w swojej miejscowości, coraz częściej zakładają organizację i przejmują prowadzenie szkoły. Dzięki temu, środowisko wiejskie staje się aktywne, rodzice współdziałają z nauczycielami i władzami lokalnymi dla dobra dzieci, a szkoła przekształca się w ośrodek rozwoju wsi. Szkoła taka, dzięki racjonalnemu wykorzystaniu środków i wkładzie prac rodziców, jest bezpłatna. Społeczność lokalna mając, poprzez stowarzyszenie, osobowość prawną może pozyskiwać środki i wydawać je zgodnie z własnymi potrzebami.

Przy takich szkołach, w ramach projektu, tworzone są Małe Przedszkola, gdzie dzieci – w wieku 3–5 lat – są w jednej, kilkunastoosobowej grupie. Bycie razem dzieci w różnym wieku, i o różnych możliwościach rozwojowych, daje im atmosferę rodziny wielopokoleniowej, więc łatwiej się adoptują do życia w przedszkolu. Starszaki uczą się natomiast odpowiedzialności za młodszych i słabszych. Dzięki temu Małe Przedszkole wzmacnia poczucie wartości starszych dzieci i poczucie bezpieczeństwa młodszych, a wszystkie uczy współdziałania i życia społecznego.

Celem projektu Małe Przedszkole jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci na wsi i w mieście, zróżnicowanie oferty edukacyjnej na wzór innych krajów oraz wypracowanie modelu alternatywnych form edukacji przedszkolnej dostosowanej do potrzeb środowiska wiejskiego. Pierwszym realizatorem projektu Małe Przedszkola w regionie radomskim są prowadzone przez Stowarzyszenia Mieszkańców Niepubliczne Szkoły Podstawowe w Maziarzach, Krzyżanowicach oraz Alojzowie. Swoje doświadczenia przedstawią na Regionalnej Konferencji podsumowującej dorobek projektu planowanej na w Starostwie Powiatowym w Radomiu 7 kwietnia br.