Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Pomysł na przedszkole: przedszkole w kontenerze
sobota, 29 grudnia 2007 14:03

Źródło: Gazeta Stołeczna, 17.12.2007. Autorka: Urszula Jabłońska

W Polsce kontenery są wykorzystywane głównie jako zaplecza biurowo-mieszkalne przy budowach. Jednak w Austrii czy Szwajcarii z takich właśnie konstrukcji często buduje się przedszkola i szkoły. Ratusz rozważa możliwość wykorzystania tego pomysłu w Warszawie. (fot. przedszkole w Grabowie)
przedszkole w Grabowie
 

- Przenośne przedszkola mogą się przydać w dzielnicach, takich jak Ursynów i Białołęka, w których mieszka wiele młodych małżeństw z dziećmi i nie starcza dla nich miejsc w przedszkolach – mówi Czesław Piechociński ze stołecznego biura edukacji. - Można je szybko postawić. A gdy liczba dzieci w wieku przedszkolnym w danym miejscu zmaleje, po prostu przenieść w okolice nowo powstających osiedli.

Przenośne przedszkola wyglądem i standardem nie różnią się od zwykłych budynków. Za to przy zastosowaniu systemów kontenerowych znacznie spadają koszty inwestycji. Budowa przedszkola kosztuje średnio od 9 do 12 mln zł, a postawienie kontenerów – nawet trzy razy mniej.

Pomysł z kontenerami wykorzystano już w Białołęce. - U nas budownictwo oświatowe nie dogania wzrastających potrzeb. Szkoły są przeludnione – mówi Andrzej Opolski, wiceburmistrz tej dzielnicy. - Po wielu analizach zdecydowaliśmy się dobudować do szkoły podstawowej przy ul. Berensona trzy klasy w kontenerach. Będzie je można dostawiać do innych szkół w zależności od potrzeb.

Projekt jest już gotowy. Władze czekają na przyszłoroczny budżet i wtedy wyłonią wykonawcę. Budowa prawdopodobnie ruszy na wiosnę.

Kontenerowe szkoły i przedszkola zyskały popularność na Zachodzie. U nas jeszcze nie. - Na razie wykonaliśmy tylko jeden projekt dobudowy części szkoły – mówi Robert Wocial z firmy Algeco, która zajmuje się sprowadzaniem systemów kontenerowych z Czech. - Jednak ostatnio dostajemy coraz więcej zapytań o taką możliwość.

Problem w tym, że według przepisów dotyczących budownictwa oświatowego sale w szkołach i przedszkolach muszą mieć 3 m wysokości, a standardowe kontenery mają tylko 2,5 m. - Kontener o wysokości 3 m trzeba by było specjalnie zamówić – przyznaje pan Wocial. - To znacznie utrudniłoby procedurę.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy w Warszawie przenośne przedszkola. Ratusz nie zrezygnuje z budowania standardowych. W latach 2008–2012 powstanie ich 17, w tym aż 4 na Białołęce. Miasto przeznaczy na nie 91 mln zł, a kolejne 69 mln na modernizację 28 już istniejących placówek.