Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Pomysł na przedszkole: przedszkole w kontenerze
sobota, 29 grudnia 2007 14:03

Źródło: Gazeta Stołeczna, 17.12.2007. Autorka: Urszula Jabłońska

W Polsce kontenery są wykorzystywane głównie jako zaplecza biurowo-mieszkalne przy budowach. Jednak w Austrii czy Szwajcarii z takich właśnie konstrukcji często buduje się przedszkola i szkoły. Ratusz rozważa możliwość wykorzystania tego pomysłu w Warszawie. (fot. przedszkole w Grabowie)
przedszkole w Grabowie
 

- Przenośne przedszkola mogą się przydać w dzielnicach, takich jak Ursynów i Białołęka, w których mieszka wiele młodych małżeństw z dziećmi i nie starcza dla nich miejsc w przedszkolach – mówi Czesław Piechociński ze stołecznego biura edukacji. - Można je szybko postawić. A gdy liczba dzieci w wieku przedszkolnym w danym miejscu zmaleje, po prostu przenieść w okolice nowo powstających osiedli.

Przenośne przedszkola wyglądem i standardem nie różnią się od zwykłych budynków. Za to przy zastosowaniu systemów kontenerowych znacznie spadają koszty inwestycji. Budowa przedszkola kosztuje średnio od 9 do 12 mln zł, a postawienie kontenerów – nawet trzy razy mniej.

Pomysł z kontenerami wykorzystano już w Białołęce. - U nas budownictwo oświatowe nie dogania wzrastających potrzeb. Szkoły są przeludnione – mówi Andrzej Opolski, wiceburmistrz tej dzielnicy. - Po wielu analizach zdecydowaliśmy się dobudować do szkoły podstawowej przy ul. Berensona trzy klasy w kontenerach. Będzie je można dostawiać do innych szkół w zależności od potrzeb.

Projekt jest już gotowy. Władze czekają na przyszłoroczny budżet i wtedy wyłonią wykonawcę. Budowa prawdopodobnie ruszy na wiosnę.

Kontenerowe szkoły i przedszkola zyskały popularność na Zachodzie. U nas jeszcze nie. - Na razie wykonaliśmy tylko jeden projekt dobudowy części szkoły – mówi Robert Wocial z firmy Algeco, która zajmuje się sprowadzaniem systemów kontenerowych z Czech. - Jednak ostatnio dostajemy coraz więcej zapytań o taką możliwość.

Problem w tym, że według przepisów dotyczących budownictwa oświatowego sale w szkołach i przedszkolach muszą mieć 3 m wysokości, a standardowe kontenery mają tylko 2,5 m. - Kontener o wysokości 3 m trzeba by było specjalnie zamówić – przyznaje pan Wocial. - To znacznie utrudniłoby procedurę.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy zobaczymy w Warszawie przenośne przedszkola. Ratusz nie zrezygnuje z budowania standardowych. W latach 2008–2012 powstanie ich 17, w tym aż 4 na Białołęce. Miasto przeznaczy na nie 91 mln zł, a kolejne 69 mln na modernizację 28 już istniejących placówek.