Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

O szkołach prowadzonych przez NGO

Radio Opole, 27 stycznia 2008. Autorka: Barbara Morajko

Eurodeputowany Jerzy Buzek oraz Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zostali zaproszeni do Głuchołaz na Forum Samorządowo–Oświatowe poświęcone Małym Szkołom Stowarzyszeniowym. Forum odbędzie się 15 lutego i będzie wymianą doświadczeń na temat współpracy szkół prowadzonych przez organizacje pozarządowe z samorządami.
Radio Opole - miniatura
 

To miała być mała konferencja, które zamierzało zorganizować Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Stary Las, prowadzące szkołę. Ale pomysł okazał się tak dobry, że postanowiono na dużą formę.

Gmina Głuchołazy to bardzo dobre miejsce na tego typu konferencję – działa tu pięć małych szkół prowadzonych przez stowarzyszenie. Skutecznie Zastąpiły one placówki prowadzone przez samorząd. Taka liczba to nie tylko wyjątek w skali kraju, ale również spore doświadczenia – mówi burmistrz Głuchołaz, Edward Szupryczyński:

ikonka audioE. Szupryczyński (MP3 - 89 KB)

Organizatorzy forum mają duże ambicje. Chcą, aby jednodniowe spotkanie zapoczątkowało całą serię. W tym celu – jak mówi Krystyna Kubiszyn, naczelnik wydziału oświaty, zaproszono wybitnych gości:

ikonka audioK. Kubiszyn (MP3 - 73 KB)

Będą też samorządowcy różnych województw a także przedstawiciele Federacji Inicjatyw Oświatowych, która od lat wspomaga powstawanie szkół na terenie całego kraju.

To już drugie w Głuchołazach spotkanie samorządowców i organizacji pozarządowych. Na poprzednim, w 2002 roku, prezentowano modele małych szkół w innych krajach Europy.