Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Alina Kozińska-Bałdyga w TVP

TVP, 21 lutego 2005

Alina Kozińska-Bałdyga uważa, że w Polsce powinien powstać rządowy program dotyczący zwiększenia rangi małych, wiejskich szkół. Projekt miałby zaktywizować ludzi mieszkających na wsi, ponieważ za przyszłość szkolnictwa nowoczesnej gospodarki powinni odpowiadać równiez lokalni mieszkańcy.
TVP - miniatura
 

Nie liczba uczniów jest najważniejsza, lecz sposób organizacji edukacji. Zmiany organizacyjne polegające na objęciu finansów codzienną kontrolą rodziców mogą korzystnie wpłynąć na koszty funkcjonowania szkoły.

W ramach programu "Mała szkoła" rodzice mogą zaangażować się w pracę w takiej szkole, traktując ją jako wspólną własność. Taki program jest również szansą dla nauczycieli, którzy mogą zyskać większą możliwość działania. W opinii Kozińskiej-Bałdygi problem edukacji przedszkolnej to największe zaniedbanie polskiego systemu oświaty. Dodaje, że bez odpowiedzialności obywatelskiej nie stworzymy kraju, w którym obywatelom dobrze się powodzi.

 

Z prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych Aliną Kozińską-Bałdygą rozmawiała w programie Cafe serio Iwona Maruszak.