Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Szkoła w Przyczynie Górnej

Słowo Ziemi Wschowskiej, 7 lipca 2006

Szkoła Podstawowa w Przyczynie Górnej nie jest zwyczajną podstawówką, ale szkołą niepubliczną, która zaczęła funkcjonować pod szyldem małej szkoły. Dlaczego mała szkoła? Jeśli szkoła prowadzona jest przez inny organ niż do tego upoważniony, czyli w przypadku Przyczyny Górnej, gmina, to w momencie kiedy prowadzenie przejmuje osoba prawna lub fizyczna, mówimy o małej szkole. Program "Mała Szkoła" koordynuje Federacja Inicjatyw Oświatowychz Warszawy.
Słowo Ziemi Wschowskiej - zrzut ekranu
 

Szkoła posiada 64 uczniów w klasach od 0 do 6 i pracuje 10 nauczycieli. Różnica między szkołą publiczną, a niepubliczną polega na tym, że nauczyciele w szkole publicznej pracują w oparciu o kodeks pracy, a nie o kartę nauczyciela, "czyli jeżeli chodzi o zarobki to po prostu tu nie ma znaczenia, czy ktoś jest na przykład nauczycielem mianowanym lub ma kilka fakultetów". Szkoła "prowadzona" jest przez Stowarzyszenie Rodziców, ponieważ szkoła ta miała być zamknięta przez władze z powodu niżu demograficznego.

Fundusze na szkołę pochodzą z różnych źródłem m. in. z europejskiego funduszu. Szkoła współpracuje ze stowarzyszeniem "Ekorozwoju wsi" i funduszem "Wspomagania wsi", a także z kołem łowieckim, utrzymuje kontakt ze specjalną służbą leśną do spraw ochrony lasu. Szkoła raz do roku wyjeżdża do Warszawy na spotkania dotyczące małych szkół.

Placówka brała udział w akcji "Pij mleko, będziesz wielki", organizowane są kolorowe tygodnie, czyli dzieci do szkoły przychodzą ubrane raz na czerwono, czasami na biało. Dzieci brały udział w Powiatowym Przeglądzie Ekologicznym, w Zielonym Rajdzie Rowerowym, również dzieci biorą udział w akcji – w odpowiedziach na głupie pytania "Dlaczego sól jest słona" organizowanym przez PZU.

Szkoła współpracuje z wolontariatem i z tej okazji przeprowadzona została akcja "Wakacje z Wolontariuszem". Na przełomie lipca i sierpnia w placówce przebywały studentki z Kolegium Nauczycielskiego z Warszawy, które prowadziły zajęcia z dziećmi. Poruszały wiele tematów: Świat zwierząt, Safari, Dzika wyspa. Wiadomo, że nie zawsze rodziców stać na to, by dziecko mogło wyjechać na wakacje, więc dlatego organizowane są takie akcje. Szkoła wydaje 4 razy w roku gazetkę "Przyczynek", a także działa sekcja akrobatyczna. Dobrze, że taka szkoła istnieje, dzieci nie muszą dojeżdżać do szkół we Wschowie, mają dobrą i fachową pomoc, otworzono w tym celu świetlicę środowiskową z opiekunem.