Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Przedszkolne kłopoty

Serwis Samorządowy PAP, 15 listopada 2007. Autorka: Anna Mikołajczyk-Kłębek

Małe przedszkola na wsiach utworzone z unijnych pieniędzy od nowego roku mogą przejmować gminy. W przypadku, gdy alternatywne formy wychowania przedszkolnego będą prowadzić organizacje, gminy zgodnie z prawem mają je dotować. Jednak potrzeba wiele zmian, aby te placówki mogły przetrwać.
Serwis Samorządowy PAP - zrzut ekranu
 

- Mamy nadzieję, że do lobby organizacji pozarządowych realizujących projekty małych przedszkoli, przyłączą się samorządy terytorialne, aby wspólnie walczyć o jak najlepsze rozwiązania dla upowszechniania edukacji przedszkolnej na wsi – powiedziała nam Elżbieta Tołwińska-Królikowska, koordynatorka projektu "Małe Przedszkole w Każdej Wsi" z Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Od 1 stycznia 2008 r. zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej małe wiejskie przedszkola mają obowiązek rejestrowania się w urzędach gminy. Gminy mają zaś obowiązek udzielić im dotacji, pod warunkiem, że zgłoszą planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

- Jednak wiele gmin nie zna tej nowelizacji i odpowiada na wnioski złożone przez stowarzyszenia do budżetu (do 30 września), że nie ma takiej możliwości, choć ustawa je do tego obliguje – podkreśla Elżbieta Tołwińska-Królikowska. - Część gmin jest zadowolonych z utworzenia niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego i obiecuje wspierać stowarzyszenia w ich prowadzeniu, ponieważ wie, że będzie to dla nich forma tańsza, zgodnie z ustawą - o 10 proc. – dodaje.

Jak zauważa, aby ułatwić funkcjonowanie małym wiejskim przedszkolom potrzebna jest również zmiana w sposobie finansowania edukacji przedszkolnej. - Państwo powinno dać samorządom subwencję pokrywającą w całości koszty funkcjonowania klas "0" (obowiązkowych), co zwiększy możliwości samorządów w finansowaniu wychowania przedszkolnego – podkreśla.

Problemem są wysokie wymogi sanitarne stawiane alternatywnym formom wychowania przedszkolnego. - Wiejska edukacja przedszkolna musi być oparta na małych lokalnych placówkach. Tak dzieje się nawet w bogatych państwach, jak Skandynawia, czy Szwajcaria, ponieważ musi się ona odbywać blisko domu dziecka – podkreślają specjaliści. Obecne przepisy sanepidu, nadzoru budowlanego, ppoż są nieżyciowe i większość budynków wiejskich nie jest w stanie ich spełnić.

Jeśli zabraknie zmian prawnych w tym zakresie, większość placówek trzeba będzie zamknąć od 1 stycznia 2008 r. - Prowadzimy rozmowy z resortem edukacji i zdrowia na temat zmiany przepisów – zwłaszcza Sanepidu, ponieważ są one jego prawem wewnętrznym, rangi niższej niż rozporządzenia – informuje Tołwińska-Królikowska. - Trzeba też umożliwiać podawanie dzieciom posiłków, choćby talerza zupy, w oparciu o catering lub gospodarstwa agroturystyczne – dodaje.

W projekcie Federacji Incjatyw Oświatowych "Małe przedszkole w każdej Wsi" działa na wsiach 65 placówek, do których uczęszcza 1300 dzieci. Projekt finansowany jest z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej. Po zakończeniu unijnego projektu wiejskie przedszkola mają działać na podstawie nowelizacji ustawy oświatowej. - Nasze przedszkola będą od 1 stycznia 2008 roku przejmowane w większości przez stowarzyszenia rodziców (tzw. "Stowarzyszenia Rozwoju Wsi") istniejące już wcześniej i prowadzące tzw. Małe Szkoły, lub założone w trakcie projektu. Kilka z naszych 65 przedszkoli, tam gdzie rodzice nie założyli stowarzyszenia, zostanie przejęte przez gminy – dodaje.

W Polsce działa ponad 900 małych wiejskich przeszkoli, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Docelowo takich ośrodków ma być ponad 5 tysięcy. Na ich utworzenie ma być przeznaczone ponad 243 mln euro w ciągu sześciu lat.