Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

 

Przedszkole w dobre i bogate ręce oddam

Rzeczpospolita, 24 grudnia 2007. Autorka: Renata Czeladko

Ile przetrwa z 700 małych przedszkoli? – zastanawiają się organizacje pozarządowe, które dotąd je prowadziły. Alarmują, że wiele gmin nie będzie chciało ich utrzymywać.
Rzeczpospolita - miniatura
 

Z początkiem 2008 roku kończą się unijne pieniądze na projekty organizacji pozarządowych upowszechniające edukację przedszkolną przez sieć tzw. małych przedszkoli. Chodzi do nich ok. 8,5 tys. wiejskich dzieci. Zajęcia odbywają się trzy lub cztery razy w tygodniu po trzy, cztery godziny.

Sejm we wrześniu uchwalił ustawę, która umożliwia dalsze prowadzenie przedszkoli przez gminy albo stowarzyszenia. Tyle że koszt utrzymania spada na gminę. Ministerstwo Edukacji wyliczyło, że będzie to ok. 45 – 50 tys. zł rocznie za jedną placówkę.

– Radni woleliby drogę niż przedszkole. Przekonujemy ich, że inwestycja w edukację dzieci też jest ważna – mówi Aneta Kalinowska z Urzędu Gminy Myszyniec (Mazowieckie), gdzie jest siedem małych przedszkoli.

Największym problemem dla samorządów są pensje nauczycieli. Z chwilą, gdy przejmą małe przedszkola, pedagogom trzeba będzie płacić wynagrodzenie zgodnie z Kartą nauczyciela (700 zł – 2 tys. zł).

Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego: – Gminy nie mają pomysłu, jak finansować pensje. W dodatku czasami, by ściągnąć na wieś nauczycielkę, organizacje pozarządowe za kilka godzin w tygodniu oferowały wyższe pensje niż w szkole.

Organizacje pozarządowe namawiają rodziców do zakładania stowarzyszeń. – Stowarzyszenie może podpisać umowę o pracę z nauczycielką – przekonuje Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Gminy zniechęcone są też czekaniem na podpisanie rozporządzenia ministra edukacji, które określi, jak mają działać przedszkola, i na złagodzenie wymogów sanepidu. – Małe przedszkola często są prowadzone w prowizorycznych warunkach, remizach, salkach katechetycznych. Z chwilą przejęcia przez gminę bez zmiany przepisów zostaną zamknięte, bo będą musiały spełniać te same warunki co zwykłe przedszkola. Staniemy na głowie, by przedszkola utrzymać, ale potrzebujemy też zmiany przepisów – mówi Krzysztof Iwulski z gminy Jednorożec (Mazowieckie).

Zbigniew Włodkowski, wiceminister edukacji, obiecuje, że rozporządzenie będzie na początku stycznia i znajdą się też pieniądze: – Wynegocjowaliśmy 240 mln euro na upowszechnienie edukacji przedszkolnej w latach 2007 – 2013. Pieniądze trafią do województw. Planujemy spotkania z samorządowcami, na których będziemy wyjaśniać, jak sięgnąć po dotacje. Z pieniędzy może nie zdążyć skorzystać 65 placówek FIO, bo w grudniu kończy się im dofinansowanie.