Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Apel rodziców ze Stefkowej
środa, 05 września 2007 10:51
Na prośbę Rodziców ze Stefkowej (gmina Olszanica, woj. podkarpackie) przekazujemy ich apel o pomoc w ratowaniu wiejskiej szkoły. Dzieci ze Stefkowej rozpoczęły rok szkolny w niezarejestrowanej placówce.
uczennica nad książką
 

Stefkowa, 4 września 2007

Apel do Rad Rodziców i Rodziców

My, rodzice dzieci ze wsi Stefkowa, gmina Olszanica, prosimy wszystkie Rady Rodziców i Rodziców w Polsce o poparcie naszych starań o utworzenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w naszej wsi.

Wprowadzane od 1 sierpnia nowe zapisy w ustawie o systemie oświaty wzmacniają Rady Rodziców i zachęcają do uspołeczniania oświaty. Cieszymy się z tego. Uważamy, iż misją Rad Rodziców powinna być ochrona dobra ucznia i czuwanie nad przestrzeganiem konstytucyjnych praw obywateli - rodziców do decydowania o edukacji i wychowaniu własnych dzieci. Wierzymy, iż w przyszłości powstanie Krajowa Rada Rodziców, która będzie miała rzeczywisty wpływ na politykę edukacyjną w naszym kraju. Nim do tego dojdzie szansą na dopilnowanie przestrzegania praw rodziców łamanych przez władze gminne jest nacisk opinii publicznej. Dlatego prosimy Rady Rodziców i Rodziców o wysyłanie do naszej gminy listów z poparciem założenia Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Stefkowej.

Szkoła w Stefkowej wybudowana została w czynie społecznym z Funduszu Odbudowy Stolicy. Dwa lata temu powołaliśmy Stowarzyszenie, które do tej pory wspierało funkcjonowanie szkoły. W czerwcu 2007 władze gminne z przyczyn ekonomicznych zdecydowały o obniżeniu stopnia organizacyjnego szkoły do klas 0-3. Rodzice się na to nie zgodzili i postanowili utworzyć szkołę społeczną prowadzoną przez Stowarzyszenie. Stowarzyszenie zwróciło się do Wójta z prośbą o użyczenie budynku na prowadzenie szkoły z klasami 0-6. Wójt odmówił. Postanowiliśmy nie posyłać naszych dzieci do szkoły samorządowej, tylko zapewnić im naukę organizowaną przez nasze Stowarzyszenie.

Od 3 września dzieci uczą się w szkole niezarejestrowanej.

Rozumiemy trudną sytuację ekonomiczną naszej Gminy Olszanica. Chcemy współpracować z władzami samorządowymi nad jej poprawą. Wiemy, że szkoły prowadzone przez stowarzyszenia rodziców powstały już w wielu wsiach. Są one oszczędne i zapewniają dobrą jakość nauczania. Chcemy, aby i w naszej wsi była taka szkoła. Nasze starania popiera Wiceminister edukacji i Kurator oświaty. Prosimy o pomoc Rady Rodziców i Rodziców

W imieniu rodziców dzieci ze Stefkowej,
(-) Renata Karkula, Jan Subczyński, Ryszard Iwanicki i Jan Zając

 

Kontakt:

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Gmina Olszanica

Stanisław Hujdus 600 824 773
Dyrektor Niepublicznej Szkoły w Stefkowej Lucyna Sobańska 607 586 834

 

Do wiadomości:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Rzecznik Praw Dziecka
  • Ministerstwo Edukacji Narodowej
  • Wojewoda
  • Kuratorium oświaty
  • Media