Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Polski model szkoły i przedszkola podbija Afrykę
środa, 18 lipca 2007 23:18

Programy FIO: Mała Szkoła i Małe Przedszkole zostały ciepło przyjęte w Nairobi (Kenia) przez uczestniczki Światowego Kongresu YWCA i Międzynarodowego Szczytu Kobiet.

Od 30 czerwca do 11 lipca 2007 r. delegacja Związku Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA brała udział w Światowym Kongresie YWCA (Young Women’s Christian Association) i Międzynarodowym Szczycie Kobiet w Nairobi. Polskiej delegacji przewodziła Alina Kozińska-Bałdyga - prezeska Polskiej YWCA i Federacji Inicjatyw Oświatowych. Kongres zgromadził ponad 2 tysiące delegatek z Europy, Azji, Afryki, obu Ameryk, Australii i Oceanii, przedstawicieli władz politycznych państw Afryki i wysokich urzędników ONZ.

A. Kozińska-Bałdyga w NairobiPytania do polskiej delegacji

Obrady odbywały się pod hasłem "Changing Lives, Changing Communities". Jednym z dyskutowanych problemów było przywództwo kobiet, niezbędne w rozwiązywaniu wielkich problemów społecznych – biedy, chorób, zwłaszcza HIV/AIDS, przemocy. Dlatego rządy demokratycznych krajów afrykańskich dążą do zwiększenia udziału kobiet w najwyższych władzach rządowych. Polska delegacja wystąpiła z udaną inicjatywą wpisania edukacji do Strategii YWCA na najbliższe lata.

U kenijskiej minister edukacjiU ambasadora Wojciecha Jasińskiego

Z dużym zainteresowaniem spotkały się zaprezentowane przez naszą delegację: program "Mała Szkoła" wyróżniony Nagrodą Główną Pro Publico Bono oraz projekt "Małe Przedszkole", realizowany w ramach programu MEN ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na targuWystępy tancerzy

Po zakończeniu Kongresu polskie delegatki odwiedziły cztery szkoły w Mombasie, by zapoznać się ze stanem i potrzebami kenijskiego szkolnictwa oraz by nawiązać współpracę. Model szkoły lub przedszkola prowadzonego przez stowarzyszenie rodziców, wspierane przez władze samorządowe i rządowe, może być bardzo pomocny nie tylko w ratowaniu przed likwidacją małych wiejskich placówek, jak to się dzieje w Polsce. Może również pomóc w zapewnieniu edukacji elementarnej dzieciom w krajach rozwijających się.

Delegacja koreańska Delegacja meksykańska

Osoby prezentujące program Mała Szkoła i Małe Przedszkole otrzymały zaproszenia do odwiedzenia wielu innych krajów na obu półkulach.

 

YWCA jest najstarszą i największą światową organizacją kobiecą. Działa od 1855 r. Grupuje 25 mln kobiet i dziewcząt w 122 krajach, zorganizowanych w 100 afiliowanych, autonomicznych organizacjach YWCA.

 

ikonka linkStrona Polskiej YWCA

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Kontakt