Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Siedlimowo – wyrok na szkołę
czwartek, 14 grudnia 2006 10:13
Szkoła w Siedlimowie ma zostać zlikwidowana – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. 14 grudnia 2006 r. NSA oddalił skargę kasacyjną na uchwałę rady gminy Jeziora Wielkie (woj. kujawsko-pomorskie) w sprawie likwidacji szkoły. Wyrok jest prawomocny.
młotek sędziowski
 

Decyzję o zamknięciu szkoły i przeniesieniu uczniów do odległego o cztery kilometry Wójcina radni zadłużonej gminy podjęli prawie rok temu za zgodą kuratorium. Po protestach rodziców wojewoda z przyczyn formalnych uchylił uchwałę rady gminy. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nie ma do tego podstaw, a NSA podzielił to zdanie.

W skardze do NSA argumentowano m.in., że nie wszyscy rodzice uczniów zostali odpowiednio powiadomieni o zamiarze likwidacji szkoły (informacja została przekazana podczas zebrania, o którym dowiedzieli się z wpisów w dzienniczkach uczniów). W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził jednak, że o planach likwidacji szkoły rodzice wiedzieli od lutego 2005 r., a wpis w dzienniczkach jest zwyczajową formą kontaktu. Zdaniem sądu, trudno uznać, że warunek powiadomienia rodziców nie został spełniony, skoro dwa dni po zebraniu napisali w tej sprawie list protestacyjny. Przepisy precyzują jedynie termin, a nie sposób, w jaki rodzice mają być informowani o zamiarze likwidacji szkoły.

W zlikwidowanej formalnie placówce odbywają się lekcje. Chodzi do niej 77 uczniów, pracuje ośmiu nauczycieli i pracowników obsługi. Dyrektor Milena Kranc zapowiada, że szkoła będzie nadal działać, jeśli dzieci będą do niej przychodzić, a rodzice będą chcieli, by je dalej uczyć. Wójt Marek Maruszak zamierza rozmawiać z rodzicami i nauczycielami.

 

Zobacz też:

ikonka linkApel FIO do szefa MEN (20.10.2006)