Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Obywatele wsi ćwierć wieku ratują swoje szkoły
sobota, 13 stycznia 2024 09:27
Rok 2024 jest czasem zmiany. W miejsce ratowania - nastaje czas rozwijania. Przystępujemy do przygotowania nowego prawa - Ustawy o Małych Szkołach. Zapraszamy na konferencję „Obywatele wsi ćwierć wieku ratują swoje szkoły”, która odbędzie się 18 stycznia 2024 r. w siedzibie Federacji Inicjatyw Oświatowych oraz on-line.
Ilustracja: Mała Szkoła w Miecierzynie
 

Ikonka linkLink do Konferencji (ZOOM - aktywny 18 stycznia) - strona zewnętrzna


18 stycznia 2000 roku to data rejestracji Federacji Inicjatyw Oświatowych (FIO), działającej wcześniej jako Centrum Inicjatyw Oświatowych. Powstanie FIO było odpowiedzią na protesty mieszkańców wsi nie zgadzających się na likwidację małych wiejskich szkół. Podkreślali oni, że szkoła na wsi pełni inne funkcje niż szkoła w mieście. Na wsi jest ośrodkiem kultury i „sercem wsi”. Likwidacja szkół wiejskich jest błędem polityki edukacyjnej państwa kreowanej według standardów dla miast.

Konferencją inicjujemy roczny cykl debat o oświacie wiejskiej. Chcemy, aby za rok, w 25. rocznicę rejestracji FIO, można było zakończyć „ratowanie szkół” i zacząć, dzięki stowarzyszeniom, rozwijać szkoły jako wielofunkcyjne ośrodki rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS). Chcemy, aby RLKS był sposobem na wzmocnienie praworządności i samorządności, zasady pomocniczości oraz wprowadzanie demokracji partycypacyjnej jako równoważącej demokrację przedstawicielską zgodnie z Art. 4 Konstytucji RP.

Jesteśmy przekonani, że takie podejście będzie służyło pojednaniu narodowemu w społeczeństwie. Będzie też miało wpływ na rozwój wspólnot sąsiedzkich w miastach. W efekcie pojednania będzie możliwe wspólne sprostanie innym wielkim wyzwaniom, z jakimi Polska musi się mierzyć.

Abyśmy mogli zakończyć „ratowanie szkół” niezbędne jest podsumowanie ćwierćwiecza działań, upamiętnienie ważnych osób, które odeszły, wypracowanie i przedyskutowanie nowych rozwiązań organizacyjnych, finansowych i prawnych dla oświaty na wsi. Ważne jest, abyśmy prowadzili nasze działania w taki sposób, aby w Stolicy usłyszano „głos polskiej wsi” i przyznano, że system organizacji oświaty właściwy dla miast nigdy nie sprawdzi się na wsi. Chcemy, aby nasze wspólne działania w ramach obywatelskiej polityki edukacyjnej miały znaczący wpływ na decyzje podejmowane przez władze centralne. Chcemy, aby efektem było  przygotowanie nowego prawa: Ustawy o Małych Szkołach.

Program konferencji:

  1. Program „Pamięć dla Przyszłości” – upamiętnienie zmarłych osób zasłużonych w ratowaniu wiejskich szkół – Maria Kotowska, Zarząd FIO i Towarzystwo Przyjaciół I SLO.
  2. Jak przygotować program podsumowania ćwierćwiecza działania Małych Szkół, Małych Przedszkoli i Stowarzyszeń Rozwoju Wsi? – Karol Kostrzewski, Członek SRW Rachcin i Prezes OSP Rachcin.
  3. Jak się organizujemy do konsultowania prawa i lobbowania w Parlamencie? Propozycje zarządzania informacją  – Maciej Hawryluk, Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Nasza Szkoła”, Dokudów.
  4. Co najbardziej przeszkadza, co trzeba zmienić w systemie organizacji oświaty na wsi, aby był on przyjazny dla uczniów i środowisk lokalnych? Propozycje tematów debat, które będą mogły być organizowane w 2024 roku – panel.
  5. Dyskusja i wolne propozycje.

Konferencja odbędzie się odbędzie się 18 stycznia 2024 r. w godzinach 13.00 – 15.00 w siedzibie Federacji Inicjatyw Oświatowych oraz on-line. Osoby zainteresowane udziałem osobistym prosimy o kontakt e-mailowy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , udział on-line będzie możliwy porzez platformę Zoom (link poniżej, będzie aktywny w dniu konferencji, nie wymaga wcześniejszej rejestracji).

 

Ikonka linkLink do Konferencji (ZOOM - aktywny 18 stycznia) - strona zewnętrzna