Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Czwartki na Czarno – przeciw przemocy
piątek, 24 listopada 2023 08:06
Polska YWCA, organizacja członkowska FIO, włączyła się w międzynarodową akcję przeciwko przemocy ze względu na płeć. Ta ekumeniczna inicjatywa, zapoczątkowana przez Światową Radę Kościołów, jest formą pokojowego protestu przeciwko przemocy i gwałtom, zwłaszcza w kontekście wojen i konfliktów.
Ilustracja: Przypinka Czwarki na Czarno na marynarce
 

25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, Związek Dziewcząt i Kobiet Chrześcijańskich Polska YWCA włącza się w międzynarodową kampanię „Czwartki na Czarno". Ta ekumeniczna inicjatywa, zapoczątkowana przez Światową Radę Kościołów , jest formą pokojowego protestu przeciwko przemocy i gwałtom, zwłaszcza w kontekście wojen i konfliktów. I chociaż kolor czarny był historycznie związany z negatywnymi konotacjami rasowymi, w tej kampanii symbolizuje siłę i opór przeciwko przemocy.

Przemoc ze względu na płeć jest nieodłączną rzeczywistością w każdym kraju, dotykającą kobiety, mężczyzn i dzieci. W obawie przed stygmatyzacją ofiary często milczą, a przemoc jest zazwyczaj ukrywana. Polska YWCA wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu, dołączając do światowego protestu.

Kampania „Czwartki na Czarno" zrodziła się z inspiracji działaniami odważnych kobiet na całym świecie, które stanęły wobec trudnych sytuacji, manifestując przeciwko przemocy, niesprawiedliwości i represjom. Wśród inspiracji znalazły się Matki Plaza de Mayo w Argentynie, które protestowały przeciwko dyktaturze, kobiety w czerni w Izraelu i Palestynie, walczące przeciwko wojnie, kobiety w Rwandzie i Bośni, protestujące przeciwko gwałtom jako broni wojennej, oraz Ruch Black Sash w RPA, który sprzeciwiał się apartheidowi. Poprzez tę inicjatywę, uczestnicy wyrażają swoje zaangażowanie w walkę o godność, sprawiedliwość i bezpieczeństwo dla wszystkich.

„Czwartki na Czarno" przypominają, że nie można pozostawać obojętnym wobec przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć. Jako chrześcijanki jesteśmy przekonane, że Bóg się o nas troszczy, a my mamy obowiązek współpracy w dążeniu do świata wolnego od przemocy. Zachęcamy wszystkich do włączenia się, zasady są proste, by wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy i solidarności z ofiarami przemocy seksualnej. wystarczy w czwartki ubierać się na czarno i nosić przypinkę z hasłem kampanii. Warto również umieścić swoje zdjęcie w mediach społecznościowych, by w ten sposób opowiedzieć o kampanii. Jako Polska YWCA zachęcamy do przeciwdziałania przemocy, wspierania ofiar i zmiany kultury tolerującej przemoc wobec kobiet. W przyszłości planujemy projekt poradniczy polegający na wspieraniu kobiet i dziewcząt doświadczających przemocy.

Przypinki można osobiście odebrać w Warszawie lub otrzymać wysyłkowo (z darowizną na cele statutowe). Kontakt pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Wsparcia finansowego dla tego projektu w Polsce udzielił fiński oddział YWCA.

 

Ikonka linkCzwartki na Czarno na stronie Światowej Rady Kościołów - strona zewnętrzna