Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Usłysz Głos Wsi
środa, 18 października 2023 18:58
Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich organizuje Konferencję Podsumowującą operację KSOW „Głos polskiej wsi na Europejskim Parlamencie Wiejskim”, która ma jednocześnie rozpocząć debatę nad ciałem roboczo nazwanym Polskim Parlamentem Wiejskim. FIO ma zamiar na tej konferencji przedstawić swoje trzy postulaty związane z wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci wiejskich.
Ilustracja: Fragment plakatu promującego konferencję
 

Konferencja odbędzie się 26 października 2023 r. w Warszawie, ma ona stworzyć podsumowanie rezultatów serii spotkań, które odbyły się w 2022 i wiosną 2023 roku pod hasłem „Usłysz Głos Wsi” oraz udziału polskich przedstawicieli w Europejskim Parlamencie Wiejskim w Kielcach.

Jednocześnie konferencja rozpocznie debatę dotyczącą możliwości stworzenia polskiego odpowiednika istniejących w wielu krajach parlamentów wiejskich, czyli Polskiego Parlamentu Wiejskiego (nazwa robocza), który stałby się polem do szerokiej oddolnej debaty na temat przyszłości wsi.

FIO idzie na tę Konferencję z trzema postulatami związanymi z wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci wiejskich: dotacja 10 tysięcy zł w 2024 na edukację przedszkolną, co pozwoli na rozpoczęcie procesu zakładania przedszkoli społecznych dla 120 tysięcy dzieci wiejskich obecnie pozbawionych przedszkoli, ustawa o organizacji i finansowaniu oświaty na wsi opartej o outsourcing zadań gmin do organizacji pozarządowych, organizacja europejskiej konferencji małych szkół wiejskich.

Konferencja odbędzie się 26 października 2023 roku w Hotelu 03, ul. Mangalia 1, 02-758 Warszawa. Organizator zapewnia nocleg w nocy z 25 na 26 października, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Prosi więc o wcześniejszą rejestrację udziału w Konferencji do 23 października 2023 r.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli społeczności lokalnych, organizacji zajmujących się tematyką wiejską, młodzieży, ekspertów ds. rozwoju obszarów wiejskich oraz przedstawicieli mediów. Program Konferencji w załączniku – do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzZaproszenie na Konferencję (PDF 799 KB)

Ikonka pobierzProgram Konferencji (PDF 243 KB)