Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

„Wygrajmy wybory przed wyborami”
wtorek, 27 czerwca 2023 09:10
W powyborczy poniedziałek 120 tysięcy dzieci wiejskich nie nie pójdzie do przedszkola, tak samo jak każdego innego dnia, 1/3 wiejskich dzieci w tym wieku nie uczestniczy w systemie edukacji – takie szacunki przedstawiła prezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga w rozmowie na antenie radio TOK FM. Zaprosiła przy tym do uczestnictwa w akcji „Wygrajmy wybory przed wyborami”.
Mikrofon Radia Tok FM (źródło: tokfm.pl)
 

– Inwestycje w edukację przedszkolną to inwestycje w szanse tych dzieci. Szanse na to, że osiągną sukces w szkole podstawowej, że będą miały sukcesy w następnych etapach edukacji i w życiu zawodowym. Wszystko, co najważniejsze – uczymy się tego w przedszkolu – podkreśliła prezeska FIO w rozmowie z Janem Wróblem w audycji „Poranek Radia TOK FM”.

Jak zauważyła, obecnie niemal wszystkie dzieci z miast chodzą do przedszkoli, ale 1/3 dzieci wiejskich nie chodzi. – To o tych dzieciach chcemy pomyśleć przed wyborami, bo to czas, kiedy słuchają nas politycy – stwierdziła.

Prezeska FIO przedstawiła szacunki, według których budżet państwa w ciągu roku przeznacza jedynie 1607 złotych na dziecko w przedszkolu. Jak dodała, bogatsze samorządy stać na większe nakłady i ich dzieci mają większe szanse na edukację przedszkolną. – W biednych wiejskich gminach nie ma szans, żeby powstało więcej przedszkoli, jeżeli nie zostaną zwiększone dotacje z budżetu państwa – podkreśliła.

– Nasze hasło to „Wygrajmy wybory przed wyborami”. Prowadzimy wakacyjną akcję edukacyjną, żeby wywalczyć pieniądze dla samorządów – stwierdziła. Jak oszacowała, że chodzi o kwotę rzędu 9 miliardów złotych.

Przypomniała także, że obecnie każda wiejska organizacja, np. stowarzyszenie, koło gospodyń wiejskich, czy nawet ochotnicza straż pożarna może prowadzić przedszkole. Wskazała też, że może przy tym korzystać z gotowego modelu małego wiejskiego przedszkola, wypracowanego już przed laty przez Federację Inicjatyw Oświatowych.

–  Stworzyła Pani piękny pakiet wyborczy, naprawdę interesujący i w ważnej sprawie społecznej – podsumował prowadzący rozmowę Jan Wróbel. – Ponieważ to jest pakiet z organizacji pozarządowych, to będzie ponad podziałami partyjnymi – zauważyła prezeska FIO.

 

ikonka audioAlina Kozińska-Bałdyga w rozmowie z Janem Wróblem - Tok FM (MP3 - 15,1 MB)