Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Akcja edukacja. Naprawmy błąd przed wyborami
poniedziałek, 26 czerwca 2023 08:28
To przed wyborami my, obywatele mamy największą moc – partie polityczne zabiegają o nasz głos jako wyborców. W czasie wakacji, przed wyborami, rządzący szykują projekt budżetu państwa na 2024 rok. W czasie wakacji, przed wyborami będziemy naprawiać największy błąd systemu oświaty – dyskryminowanie dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat.
Ilustracja: Fragment wykresu kołowego
 

 

Wprowadzony w 1999 r system finansowania oświaty zawiera błąd. W wyniku tego błędu samorządy gminne dostają z budżetu państwa na edukację przedszkolną jednego dziecka w wieku 3-5 lat dotację w wysokości 1607 zł i 35 groszy w 2023 roku. W 2022 roku dostały 1506 zł. Obecnie koszty edukacji jednego przedszkolaka wynoszą nawet 14-18 tyś. zł i pokrywane są głównie z dochodów własnych gmin (średnio 85% z budżetu gminy, tylko 15% z budżetu państwa).

Proporcje nakładów na przedszkola w roku 2023

Tak niska dotacja z budżetu  państwa powoduje, iż 1/3 dzieci wiejskich nie chodzi do przedszkola, a dzieci chodzące do przedszkoli mają jakość edukacji ograniczoną niskimi dochodami ich gmin.

Zgodnie z 4 art. Konstytucji RP chcemy zwiększenia dotacji z budżetu państwa na edukację przedszkolną jeszcze przed wyborami. Budżet państwa jest przygotowywany w czasie wakacji. Projekt budżetu dyskutowany będzie przez Parlament jesienią. W demokracji przedstawicielskiej dla partii politycznych wyborcy liczą się przed wyborami. Dlatego apelujemy do Obywateli o mobilizację przed wyborami. Prosimy zwłaszcza rodziców i dziadków dzieci w wieku 3-5 lat. Mamo i Tato, Babciu i Dziadku – zapamiętaj!  Powiedz innym. Pilnuj posła ze swojego okręgu wyborczego jak głosuje w Sejmie przed wyborami!

Czas naprawić błąd! Chcemy 10 tys. zł dotacji na edukację dzieci w wieku 3-5 lat w 2024 r.

Chcemy, aby dotacja z budżetu państwa w 2024 roku wyniosła 10 tys. złotych na 1 dziecko w wieku 3-5 lat. Chcemy, aby z budżetu państwa średnio pokrywane było 85% kosztów edukacji przedszkolnej, a z budżetów własnych gmin – 15%.

Postulowane proporcje nakładów na przedszkola w roku 2024

Ta „zamiana procent” zwiększy szanse edukacyjne dzieci wiejskich i rozpocznie proces podwyższania jakości edukacji wszystkich dzieci. Wesprze także rodziny, ułatwi aktywność zawodową kobiet i pomoże walczyć z katastrofą demograficzną. Inwestycja w edukację przedszkolną to nie „przejadanie pieniędzy”, tylko inwestycja w młodych obywateli - przyszłość Polski. To nasz obywatelski obowiązek.

Akcję prowadzi FIO wspólnie z Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

Logo Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich