Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Kozińska-Bałdyga: Stopnie teraz nie są ważne
czwartek, 17 marca 2022 08:30
Prezeska zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga była gościem Jana Wróbla w Poranku Radia Tok FM. Rozmowa koncentrowała się na tym jak polskie szkoły już pomagają i jak mogą pomóc dzieciom z Ukrainy. Prezeska FIO podkreśliła, ze dla uciekających przed wojna dzieci najistotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, które może dać im szkoła.
Mikrofon Radia Tok FM (źródło: tokfm.pl)
 

- Jestem dumna z tego, że polskie organizacje pozarządowe tak szybko umiały się zorganizować. Wczoraj [14.III.2022 r.] rozpoczęła pracę szkoła on-line dla dzieci i młodzieży ukraińskiej od pierwszej do jedenastej klasy. Uruchomiły ją Fundacja Edu SEN i Stowarzyszenie Klanza. Niecałe trzy tygodnie i już funkcjonuje szkoła z programem ukraińskim – podkreśliła Alina Kozińska Bałdyga. Jak dodała, podobną szkołę on-line uruchomiło także ukraińskie ministerstwo oświaty.

Jak opowiadała, organizacje członkowskie Federacji Inicjatyw Oświatowych już przyjmują do swych szkół uczniów ukraińskich. Jako przykład wskazała Towarzystwo Przyjaciół I SLO w Warszawie, gdzie przyjęto już ponad stu ukraińskich uczniów.

Przyjęty tam model działania wskazała jako szczególnie pożądany: nie koncentruje się on na wdrożeniu uczniów do szkolnych rygorów i gromadzeniu ocen z poszczególnych przedmiotów, a na  terapii i wspólnym spędzaniu czasu, co w tak trudnym czasie ma dać młodzieży z doświadczeniem wojny możliwość odzyskania poczucia bezpieczeństwa.

- To co teraz jest najważniejsze, to zająć dzieci i młodzież, żeby przestali się bać. To my dorośli musimy być dla nich oparciem – stwierdziła prezeska FIO. Jak dodała, ministerstwo edukacji nie narzuca obecnie sposobów oceniania dzieci ukraińskich i powinni wypracować go dyrektorzy szkół wraz ze swymi nauczycielami, dostosowując go do potrzeb konkretnej grupy uczniów.

Zwróciła tez uwagę, że wojna w sąsiednim kraju, a także trwająca wciąż pandemia wpływają tez na sytuację polskich uczniów. - Nie stopnie są ważne. W tej chwili ważna jest atmosfera w szkole. Ważne jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa – stwierdziła Alina Kozińska-Bałdyga.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

 

ikonka audioAlina Kozińska-Bałdyga w rozmowie z Janem Wróblem - Radio Tok FM (MP3 - 12 MB)