Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Kozińska-Bałdyga: Stopnie teraz nie są ważne
czwartek, 17 marca 2022 08:30
Prezeska zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych Alina Kozińska-Bałdyga była gościem Jana Wróbla w Poranku Radia Tok FM. Rozmowa koncentrowała się na tym jak polskie szkoły już pomagają i jak mogą pomóc dzieciom z Ukrainy. Prezeska FIO podkreśliła, ze dla uciekających przed wojna dzieci najistotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, które może dać im szkoła.
Mikrofon Radia Tok FM (źródło: tokfm.pl)
 

- Jestem dumna z tego, że polskie organizacje pozarządowe tak szybko umiały się zorganizować. Wczoraj [14.III.2022 r.] rozpoczęła pracę szkoła on-line dla dzieci i młodzieży ukraińskiej od pierwszej do jedenastej klasy. Uruchomiły ją Fundacja Edu SEN i Stowarzyszenie Klanza. Niecałe trzy tygodnie i już funkcjonuje szkoła z programem ukraińskim – podkreśliła Alina Kozińska Bałdyga. Jak dodała, podobną szkołę on-line uruchomiło także ukraińskie ministerstwo oświaty.

Jak opowiadała, organizacje członkowskie Federacji Inicjatyw Oświatowych już przyjmują do swych szkół uczniów ukraińskich. Jako przykład wskazała Towarzystwo Przyjaciół I SLO w Warszawie, gdzie przyjęto już ponad stu ukraińskich uczniów.

Przyjęty tam model działania wskazała jako szczególnie pożądany: nie koncentruje się on na wdrożeniu uczniów do szkolnych rygorów i gromadzeniu ocen z poszczególnych przedmiotów, a na  terapii i wspólnym spędzaniu czasu, co w tak trudnym czasie ma dać młodzieży z doświadczeniem wojny możliwość odzyskania poczucia bezpieczeństwa.

- To co teraz jest najważniejsze, to zająć dzieci i młodzież, żeby przestali się bać. To my dorośli musimy być dla nich oparciem – stwierdziła prezeska FIO. Jak dodała, ministerstwo edukacji nie narzuca obecnie sposobów oceniania dzieci ukraińskich i powinni wypracować go dyrektorzy szkół wraz ze swymi nauczycielami, dostosowując go do potrzeb konkretnej grupy uczniów.

Zwróciła tez uwagę, że wojna w sąsiednim kraju, a także trwająca wciąż pandemia wpływają tez na sytuację polskich uczniów. - Nie stopnie są ważne. W tej chwili ważna jest atmosfera w szkole. Ważne jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa – stwierdziła Alina Kozińska-Bałdyga.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

 

ikonka audioAlina Kozińska-Bałdyga w rozmowie z Janem Wróblem - Radio Tok FM (MP3 - 12 MB)