Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Sprzeciw wobec Lex Czarnek trwa
wtorek, 25 stycznia 2022 11:49
Federacja Inicjatyw Oświatowych w swojej petycji zachęca premiera Mateusza Morawieckiego do budowania Porozumienia dla Edukacji. Z kolei Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywania ustawy centralizującej zarządzanie oświatą - to tylko przykłady różnych działań przygotowujących tworzenie obywatelskiej polityki edukacyjnej.
Ilustracja:Logo Polskiej Akademii Nauk
 

Naukowcy z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN stwierdzają, że za swoją powinność uważają „przedstawienie stanowiska dotyczącego kwestii fundamentalnych”. Jak uzasadniają, uchwalona przez Sejm ustawa zmieniająca Prawo oświatowe wprowadza regulacje będące w sprzeczności z zasadą decentralizacji wykonywania zadań publicznych w kierowaniu placówkami oświatowymi.

Jak stwierdzają dale, ustawa preferuje centralistycznie ustalane ideały wychowawcze i treści kształcenia, które naruszają autonomię podstawowej wspólnoty wychowawczej, jaką stanowi rodzina. Podkreślają, że stwarza to sytuację, w której szkoła może być wykorzystywana przez rządzących do manipulowania społeczeństwem, narzucania własnej, upolitycznionej wizji świata.

Komitet Nauk Pedagogicznych PAN szczegółowo uzasadnia te tezy na trzech stronach swego wystąpienia. Całość do dostepna na stronie www oraz do pobrania poniżej.

FIO z kolejną petycją do premiera

Natomiast Federacja Inicjatyw Oświatowych skierowała w imieniu swoim oraz członków FIO petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, występując o zawieszenie zmian prawnych już uchwalonych przez Sejm i zaprzestanie przygotowywania kolejnych zmian prawnych przez Ministra Przemysława Czarnka.

Jednocześnie FIO zwróciła się o powrót do wcześniejszego pomysłu premiera, aby zorganizować „Okrągły Stół dla Edukacji”. Jak podkreślono, obecny minister 21. osobą pełniącą ten urząd od 1989 roku, a 13.  ministrem od czasu reformy systemowej oświaty wprowadzonej w 1999 roku. Każdy z kolejnych ministrów wprowadzał swoje pomysły na zmiany - w konsekwencji polski system oświaty jest w chaosie.

Warunkiem niezbędnym do stworzenia dobrego systemu edukacji służącego młodemu pokoleniu i przyszłości Polski jest porozumienie dla edukacji ponad wszelkimi podziałami i spokojne działanie w duchu tego porozumienia. Dlatego apelujemy o powrót do Okrągłego Stołu dla Edukacji. Pełny tekst petycji do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzList Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN do prezydenta (PDF 570 KB)

Ikonka pobierzPetycja FIO do premiera (PDF 519 KB)