Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Uwaga, ważny obowiązek prawny!
czwartek, 13 stycznia 2022 09:07
Zwracamy uwagę na ważny obowiązek spoczywający m.in. na władzach stowarzyszeń: do 30 stycznia należy zgłosić stowarzyszenie w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Rejestr jest prowadzony przez ministra finansów i ma na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Podobny obowiązek dotyczy także m.in. fundacji i spółdzielni.
Ilustracja: Logo podatki.gov.pl
 

Jak podaje minister finansów, w rejestrze są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli o osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednią kontrolę nad podmiotami gospodarczymi.

Szczegółowe informacje o tym, kim jest beneficjent rzeczywisty, kto jest objęty obowiązkiem rejestracji, a także przygotowaną przez Ministerstwo Finansów instrukcję jak dokonać zgłoszenia znaleźć można na tej stronie.

W szczególności obowiązek zgłoszenia dotyczy m.in. stowarzyszeń podlegających wpisowi do KRS, fundacji i spółdzielni (w tym spółdzielni mieszkaniowych).

Podmioty istniejące i wpisane do KRS przed dniem 31 października 2021 r. mają obowiązek dokonania wpisu do CRBR najpóźniej do 31 stycznia 2022 r. Szczegółowe informacje ws. terminu na tej stronie.

Zgłaszać trzeba także zmiany danych, i to w krótkim, 7-dniowym terminie, liczonym od dnia powstania zmiany. Żeby zmienić dane (dane beneficjenta, dane stowarzyszenia, dane osób uprawnionych do reprezentacji), trzeba wysłać do CRBR nowe zgłoszenie.

Ważna informacja: do zgłoszenia potrzebna jest reprezentacja stowarzyszenia zgodnie z jego statutem, co w wielu wypadkach oznacza konieczność współdziałania dwóch (lub więcej) osób - a każda z nich musi dysponować własnym Profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. (Informacje o Profilu zaufanym można uzyskać na tej stronie.)

Brak zgłoszenia lub podanie nieprawdziwych danych są zagrożone wysokimi karami finansowymi, nawet do miliona złotych!

Samo zgłoszenie danych do CRBR jest bezpłatne, można je wykonać wyłącznie drogą elektroniczną na stronie rejestru – link poniżej. Podać tam należy dane stowarzyszenia zgodne z wpisem do KRS.

Dziękujemy pani Magdalenie Komanieckiej ze Związku Gmin Lubelszczyzny. Która zwróciła nam uwagę na obowiązek rejestracji w CRBR. Poniżej do pobrania zamieszczamy przygotowaną przez nią szczegółową instrukcję, a także kompendium informacji o CRBR - warto przejrzeć przed przystapieniem do zgłoszenia.

 

Ikonka pobierzInstrukcja zgłoszenia do CRBR (PDF 1,5 MB)

Ikonka pobierzInformacje o CRBR (PDF 208 KB)

Ikonka linkCentralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - strona zewnętrzna