Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Katastrofa planowania przestrzennego trwa od lat
piątek, 27 sierpnia 2021 07:27
27 sierpnia br. swoją pracę rozpoczyna Zespół Roboczy ds. Planowania Przestrzennego, powołany uchwałą zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. FIO weźmie udział w jego pracach, przy czym chcemy przypomnieć, że tym zagadnieniem, ze szczególnym uwzględnieniem planowania przestrzennego dla systemu oświatowego zajmujemy się od wielu lat.
Ilustracja: Londyn z lotu ptaka - przykład sprawnego planowania przestrzennego
 

Sytuację planowania przestrzennego bez żadnej przesady można określić jako katastrofalną, przy czym wpływa to na wiele dziedzin życia każdego z nas. W oświacie przyczyniła się ona do likwidacji kilku tysięcy szkół wiejskich i obniżenia szans edukacyjnych wielu milionów dzieci.

Gdybyśmy mieli standardy urbanistyczne dotyczące obwodu szkolnego, to od dawna mielibyśmy dwa modele oświaty: dla wsi i dla miast. Dla małych szkół i przedszkoli wiejskich, oraz dla dużych placówek w miastach.

Tak więc aby skutecznie chronić małe wiejskie szkoły przed likwidacją musieliśmy zając się planowaniem przestrzennym. Planowanie przestrzenne i standardy urbanistyczne dotyczące obwodu szkoły to pierwszy krok w kierunku oświaty wiejskiej dostosowanej do potrzeb mieszkańców wsi.

Miedzy innymi tymi zagadnieniami zajmowaliśmy się prowadząc projekt „Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym”, realizowanym w latach 2011-2013. W jego ramach powstało m.in. opracowanie „Obwód szkolny w procesie urbanizacji” (link poniżej).

Pragniemy też przypomnieć dwa inne materiały sprzed kilku lat. Mimo upływu czasu nie straciły one nic ze swojej aktualności, co także potwierdza katastrofalny stan tej dziedziny życia społecznego. Materiały do pobrania poniżej.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności rząd zobowiązał się do uporządkowania prawodawstwa dotyczącego planowania przestrzennego. Zespół ds. Planowania Przestrzennego  włączy się w ten proces, m.in. prowadząc konsultacji planowanych rozwiązań.

 

Ikonka linkObwód szkolny w procesie urbanizacji - strona monitoring.fio.org.pl

Ikonka pobierzKoszty społeczne planowania przestrzennego - (PDF 1,5 MB)

Ikonka pobierzPlanowanie przestrzenne - Raport 2015 - (PDF 11,3 MB)