27 sierpnia br. swoją pracę rozpoczyna Zespół Roboczy ds. Planowania Przestrzennego, powołany uchwałą zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. FIO weźmie udział w jego pracach, przy czym chcemy przypomnieć, że tym zagadnieniem, ze szczególnym uwzględnieniem planowania przestrzennego dla systemu oświatowego zajmujemy się od wielu lat.
Sytuację planowania przestrzennego bez żadnej przesady można określić jako katastrofalną, przy czym wpływa to na wiele dziedzin życia każdego z nas. W oświacie przyczyniła się ona do likwidacji kilku tysięcy szkół wiejskich i obniżenia szans edukacyjnych wielu milionów dzieci.
Gdybyśmy mieli standardy urbanistyczne dotyczące obwodu szkolnego, to od dawna mielibyśmy dwa modele oświaty: dla wsi i dla miast. Dla małych szkół i przedszkoli wiejskich, oraz dla dużych placówek w miastach.
Tak więc aby skutecznie chronić małe wiejskie szkoły przed likwidacją musieliśmy zając się planowaniem przestrzennym. Planowanie przestrzenne i standardy urbanistyczne dotyczące obwodu szkoły to pierwszy krok w kierunku oświaty wiejskiej dostosowanej do potrzeb mieszkańców wsi.
Miedzy innymi tymi zagadnieniami zajmowaliśmy się prowadząc projekt „Monitoring procesu przekazywania szkół i przedszkoli zagrożonych likwidacją organizacjom pozarządowym”, realizowanym w latach 2011-2013. W jego ramach powstało m.in. opracowanie „Obwód szkolny w procesie urbanizacji” (link poniżej).
Pragniemy też przypomnieć dwa inne materiały sprzed kilku lat. Mimo upływu czasu nie straciły one nic ze swojej aktualności, co także potwierdza katastrofalny stan tej dziedziny życia społecznego. Materiały do pobrania poniżej.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności rząd zobowiązał się do uporządkowania prawodawstwa dotyczącego planowania przestrzennego. Zespół ds. Planowania Przestrzennego włączy się w ten proces, m.in. prowadząc konsultacji planowanych rozwiązań.
Obwód szkolny w procesie urbanizacji - strona monitoring.fio.org.pl
Koszty społeczne planowania przestrzennego - (PDF 1,5 MB)
Planowanie przestrzenne - Raport 2015 - (PDF 11,3 MB) |