Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Petycja do premiera w sprawie 1/3 wiejskich dzieci
piątek, 21 maja 2021 19:41
Panie Premierze, Polski Ład obiecuje 12 tysięcy zł dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym. Ale pieniędzy bardzo potrzebują dzieci w wieku przedszkolnym, 3-5 lat. 1/3 dzieci wiejskich w tym wieku nie chodzi do przedszkola. Zmieńmy to! - pisze FIO w petycji do Premiera RP.
Ilustracja: W wiejskim przedszkolu w Siennie
 

Federacja Inicjatyw Oświatowych z zainteresowaniem przyjęła informację, iż Polski Ład przeznaczy 12 tys. zł na każde dziecko między 12 a 36 miesiącem życia. A także to, że w każdej gminie ma powstać żłobek. Zwracamy jednak uwagę, iż jeśli Polski Ład ma być zmianą cywilizacyjną, to nie może wykluczać dzieci w wieku 3-5 lat!

Dzieci w tym wieku powinny uczęszczać do przedszkoli. Edukacja przedszkolna jest bowiem najbardziej efektywnym sposobem wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych dzieci ze środowisk zagrożonych marginalizacją. Obecnie dotacja przedszkolna na dzieci w wieku 3-5 lat wynosi jedynie 1500 zł/rocznie, dzieci sześcioletnie objęte są subwencją oświatową.

FIO obawia się, że zapowiadane podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT spowoduje zmniejszenie dochodów własnych gmin – a to wywoła zmniejszenie możliwości finansowania przez nie edukacji przedszkolnej, a w konsekwencji likwidację przedszkoli.

Już dziś dzieci ze środowisk wiejskich nie mają równych szans edukacyjnych. Do przedszkola zbiorczego w gminie chodzą jedynie dzieci najbardziej przedsiębiorczych rodziców. Dzieci z rodzin mniej przedsiębiorczych, biednych, mieszkające we wsiach oddalonych od miejscowości gminnej są dyskryminowane.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników edukacji przedszkolnej. Środki z Unii Europejskiej i wysiłki wielu gmin pozwoliły częściowo nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Od 2005 roku odsetek dzieci wiejskich uczęszczających do  przedszkoli wzrósł z 16% do 67% w 2020. To wielki sukces! Ale te dzieci, które nie uczestniczą w edukacji przedszkolnej na pewno najbardziej jej potrzebują.

Pełna treść naszej petycji do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzPetycja FIO do premiera (DOCX 174 KB)