Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Petycja do premiera w sprawie 1/3 wiejskich dzieci
piątek, 21 maja 2021 19:41
Panie Premierze, Polski Ład obiecuje 12 tysięcy zł dla rodziców dzieci w wieku żłobkowym. Ale pieniędzy bardzo potrzebują dzieci w wieku przedszkolnym, 3-5 lat. 1/3 dzieci wiejskich w tym wieku nie chodzi do przedszkola. Zmieńmy to! - pisze FIO w petycji do Premiera RP.
Ilustracja: W wiejskim przedszkolu w Siennie
 

Federacja Inicjatyw Oświatowych z zainteresowaniem przyjęła informację, iż Polski Ład przeznaczy 12 tys. zł na każde dziecko między 12 a 36 miesiącem życia. A także to, że w każdej gminie ma powstać żłobek. Zwracamy jednak uwagę, iż jeśli Polski Ład ma być zmianą cywilizacyjną, to nie może wykluczać dzieci w wieku 3-5 lat!

Dzieci w tym wieku powinny uczęszczać do przedszkoli. Edukacja przedszkolna jest bowiem najbardziej efektywnym sposobem wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych dzieci ze środowisk zagrożonych marginalizacją. Obecnie dotacja przedszkolna na dzieci w wieku 3-5 lat wynosi jedynie 1500 zł/rocznie, dzieci sześcioletnie objęte są subwencją oświatową.

FIO obawia się, że zapowiadane podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT spowoduje zmniejszenie dochodów własnych gmin – a to wywoła zmniejszenie możliwości finansowania przez nie edukacji przedszkolnej, a w konsekwencji likwidację przedszkoli.

Już dziś dzieci ze środowisk wiejskich nie mają równych szans edukacyjnych. Do przedszkola zbiorczego w gminie chodzą jedynie dzieci najbardziej przedsiębiorczych rodziców. Dzieci z rodzin mniej przedsiębiorczych, biednych, mieszkające we wsiach oddalonych od miejscowości gminnej są dyskryminowane.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników edukacji przedszkolnej. Środki z Unii Europejskiej i wysiłki wielu gmin pozwoliły częściowo nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Od 2005 roku odsetek dzieci wiejskich uczęszczających do  przedszkoli wzrósł z 16% do 67% w 2020. To wielki sukces! Ale te dzieci, które nie uczestniczą w edukacji przedszkolnej na pewno najbardziej jej potrzebują.

Pełna treść naszej petycji do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzPetycja FIO do premiera (DOCX 174 KB)