Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Prezeska FIO na antenie Radia Tok FM
wtorek, 10 listopada 2020 13:10
- Przesłany nam do konsultacji projekt budżetu na 2021 rok uwzględnia postulat wyrównania dotacji oświatowej na każdego ucznia szkół publicznych i niepublicznych – powiedziała Alina Kozińska-Bałdyga w Radiu Tok FM. Jak dodała, nasze małe wiejskie szkoły nie będą już krzywdzone tak, jak to się działo przez półtora roku.
Mikrofon Radia Tok FM (źródło: tokfm.pl)
 

Prezeska zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych wzięła udział w audycji „Poranek Tok FM” 10 listopada 2020 r., prowadzonej przez Jana Wróbla. Jak zauważyła, taki zapis w projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok jest spełnieniem postulatu z petycji FIO sprzed półtora roku.

W dalszej części audycji była mowa o „bańkach szkolnych’, których wprowadzenie jako jednej z możliwości organizacji pracy szkół w czasie pandemii postulowała FIO wraz z innymi partnerami w kolejnej petycji z sierpnia 2020 r. - Liczymy na to, że nowy minister zechce uwzględnić specyfikę środowiska wiejskiego – mówiła Alina Kozińska-Bałdyga. Przypomnijmy, że minister Przemysław Czarnek 26 października 2020 r. w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Nauki i Młodzieży zadeklarował, iż propozycja „baniek szkolnych” zostanie poddana analizie.

W rozmowie na antenie Tok FM prezeska FIO wyjaśniała, że mimo obecnego zamknięcia szkół dzieci z poszczególnych wsi i tak zwykle kontaktują się ze sobą, a w tej samej wsi często mieszka ich nauczyciel – więc wato wykorzystać tę sytuację, by pod jego kierunkiem, a przy ograniczeniu kontaktów z innymi osobami prowadzić naukę, wykorzystując przy tym udział innych nauczycieli on-line. Podobne „bańki szkolne” są z powodzeniem stosowane w Finlandii, Holandii i innych krajach.

- Ja wierzę w cuda, w związku z tym wierzę, że nowy pan minister zechce zaprosić nas, czy inne organizacje pozarządowe do współpracy, bo sytuacja jest wyjątkowa – stwierdziła w dalszej części rozmowy prezeska FIO. Na jej zakończenie zaś podkreśliła, że FIO zawsze uważała, iż obszar edukacji powinien być tym, gdzie łączą się działania ponad wszelkimi podziałami, w tym partyjnymi. - Ale do tego, żeby tak było potrzebna jest obywatelska polityka oświatowa, która my od dołu, samorządy i organizacje pozarządowe, proponujemy panu ministrowi – zakończyła Alina Kozińska-Bałdyga.

 

ikonka audioAlina Kozińska-Bałdyga w rozmowie z Janem Wróblem - Tok FM (MP3 - 9 MB)