Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Prezeska FIO na antenie Radia Tok FM
wtorek, 10 listopada 2020 13:10
- Przesłany nam do konsultacji projekt budżetu na 2021 rok uwzględnia postulat wyrównania dotacji oświatowej na każdego ucznia szkół publicznych i niepublicznych – powiedziała Alina Kozińska-Bałdyga w Radiu Tok FM. Jak dodała, nasze małe wiejskie szkoły nie będą już krzywdzone tak, jak to się działo przez półtora roku.
Mikrofon Radia Tok FM (źródło: tokfm.pl)
 

Prezeska zarządu Federacji Inicjatyw Oświatowych wzięła udział w audycji „Poranek Tok FM” 10 listopada 2020 r., prowadzonej przez Jana Wróbla. Jak zauważyła, taki zapis w projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok jest spełnieniem postulatu z petycji FIO sprzed półtora roku.

W dalszej części audycji była mowa o „bańkach szkolnych’, których wprowadzenie jako jednej z możliwości organizacji pracy szkół w czasie pandemii postulowała FIO wraz z innymi partnerami w kolejnej petycji z sierpnia 2020 r. - Liczymy na to, że nowy minister zechce uwzględnić specyfikę środowiska wiejskiego – mówiła Alina Kozińska-Bałdyga. Przypomnijmy, że minister Przemysław Czarnek 26 października 2020 r. w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Nauki i Młodzieży zadeklarował, iż propozycja „baniek szkolnych” zostanie poddana analizie.

W rozmowie na antenie Tok FM prezeska FIO wyjaśniała, że mimo obecnego zamknięcia szkół dzieci z poszczególnych wsi i tak zwykle kontaktują się ze sobą, a w tej samej wsi często mieszka ich nauczyciel – więc wato wykorzystać tę sytuację, by pod jego kierunkiem, a przy ograniczeniu kontaktów z innymi osobami prowadzić naukę, wykorzystując przy tym udział innych nauczycieli on-line. Podobne „bańki szkolne” są z powodzeniem stosowane w Finlandii, Holandii i innych krajach.

- Ja wierzę w cuda, w związku z tym wierzę, że nowy pan minister zechce zaprosić nas, czy inne organizacje pozarządowe do współpracy, bo sytuacja jest wyjątkowa – stwierdziła w dalszej części rozmowy prezeska FIO. Na jej zakończenie zaś podkreśliła, że FIO zawsze uważała, iż obszar edukacji powinien być tym, gdzie łączą się działania ponad wszelkimi podziałami, w tym partyjnymi. - Ale do tego, żeby tak było potrzebna jest obywatelska polityka oświatowa, która my od dołu, samorządy i organizacje pozarządowe, proponujemy panu ministrowi – zakończyła Alina Kozińska-Bałdyga.

 

ikonka audioAlina Kozińska-Bałdyga w rozmowie z Janem Wróblem - Radio Tok FM (MP3 - 9 MB)