Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Popieramy kandydatkę na nowego RPO
poniedziałek, 31 sierpnia 2020 18:06
FIO popiera kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Uważamy, iż jej wybór będzie początkiem nowej kultury partnerskiej współpracy między Parlamentem i organizacjami społecznymi, między państwem i podzielonym społeczeństwem. Współpracy, która jest obywatelom i Polsce szczególnie potrzebna w czasach pandemii Covid-19 i kryzysu gospodarczego.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz to adwokat, która od 2015 roku pracuje w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych. Wczesniejbyła także sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury oraz członkiem Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jej kandydaturę na nowego Rzecznik wysunęło ponad 350 organizacji pozarządowych, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacji WWF Polska czy Greenpeace Polska.

Pięcioletnia kadencja dotychczasowego RPO Adama Bodnara upływa 9 września, ale swe obowiązki będzie on pełnił do czasu wyboru następcy. Zgodnie z Konstytucją wyboru nowego RPO dokonuje Sejm za zgodą Senatu. Termin zgłaszania kandydatur upłynął 10 sierpnia, jako jedyna wpłynęła kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Głosowanie w Sejmie zaplanowane zostało na posiedzeniu 16 i 17 września.

Kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz poparły kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, pozytywnie o niej wypowiadał się też klub PSL.

„W ostatnich tygodniach wysłałam maile i listy do wszystkich parlamentarzystek i parlamentarzystów, spotkałam się z kilkudziesięciorgiem z nich, jestem też w stałym kontakcie z klubami i kołami parlamentarnymi. Dzięki temu wiem, że to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, może stać się rzeczywistością. Organizacje społeczne to niesamowita siła, a Wasze maile i telefony do posłów i senatorów mogą realnie zmienić rozkład głosów na sali plenarnej. To właśnie w trakcie tych najbliższych dni, możemy pokazać siłę społecznej kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich” - pisze sama kandydatka i apeluje, aby z apelami o głosowanie na nią indywidualnie zwracać się do poszczególnych parlamentarzystów.

„Proszę Was o wysłanie e-maila lub/i zadzwonienie do posła i senatora z Waszego okręgu. Każdy taki e-mail i telefon do parlamentarzysty/tki, którzy nie są przekonani do społecznej kandydatury lub nie są jeszcze zdecydowani na kogo oddać głos podczas posiedzenia, ogromnie zwiększa szansę wygranej i wyboru społecznego na urząd RPO” - zwraca się do członków organizacji społecznych.

 

Ikonka linkStrona kandydatki na urząd RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz - strona zewnętrzna