Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Zaczynamy batalię o równe finansowanie uczniów
sobota, 01 sierpnia 2020 10:04
Zwróciliśmy się do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą, aby podjął się roli mediatora między Ministerstwem Edukacji Narodowej i szkołami niepublicznymi, reprezentowanymi przez FIO. Domagamy się przestrzegania Konstytucji RP i zakończenia finansowej dyskryminacji uczniów szkół niepublicznych, czyli m.in. szkół prowadzonych przez wiejskie stowarzyszenia. Wg. obecnych zasad na każdego ucznia taka szkoła otrzymuje rocznie o 598 zł rocznie mniej niż jej się należy.
Para prezedencka w szkole w Pasierbcu (gm. Limanowa), wrzesień 2019 r.
 

W naszym piśmie pogratulowaliśmy Panu Prezydentowi niedawnej reelekcji i krótko przypomnieliśmy sytuację wiejskich szkół, których wiele zostało uratowanych przed likwidacją dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, tworzących wiejskie stowarzyszenia i przejmujących ich prowadzenie. Wskazaliśmy zmianę postępowania Ministerstwa Edukacji Narodowej wobec takich placówek: jeszcze pod kierownictwem min. Anny Zalewskiej dostrzegano ich specyfikę i były one wspierane, po zmianie kierownictwa resortu doszło do ich jawnej dyskryminacji.

Przejawia się to w nierównym naliczaniu subwencji na uczniów: dla tych ze szkół niepublicznych jest o 598 zł rocznie mniej niż dla uczniów szkół publicznych. Dzieje się tak pomimo licznych sprzeciwów, wprowadzenie takiego zróżnicowania oprotestowywał m.in. przedstawiciel Komisji Episkopatu Polski, biskup Marek Mendyk.

Do listu dołączyliśmy ekspertyzę prawną, przygotowaną przez dr Wojciecha Mojskiego z Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS w Lublinie. Powołując się na zapisy Konstytucji oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego wskazuje on, że państwo może uzależnić poziom dofinansowania szkół od realizacji przez nie określonego programu nauczania i zapewnienia określonego poziomu edukacji. Dowodzi jednak, że zróżnicowanie pomiędzy szkołami publicznymi a niepublicznymi jest niedopuszczalne, gdy oba rodzaje szkół realizują taki sam program nauczania, podlegając jednakowemu nadzorowi ze strony odpowiednich organów państwa.

 

Ikonka pobierzList FIO do prezydenta (PDF 481 KB)

Ikonka pobierzOpinia prawna (DOC 28 KB)