Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wielkanoc 2020 – czas radości, czas zadumy
czwartek, 09 kwietnia 2020 15:33
Święta Wielkiej Nocy są czasem refleksji nad siłą zmartwychwstania. Śmierć i życie, odchodzenie starego i rodzenie się nowego to istota naszego świata. Cierpienie, które prowadzi do odrodzenia i otwarcia na nowe jest wpisane w czas naszego życia.
Drewniana kapliczna z okolic Radziwia na Mazowszu - fot. S.Czachorowski / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
 

W czasie tych świąt Wielkiej Nocy wspominamy10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Zginął w niej, towarzysząc parze prezydenckiej, kapelan prezydencki Ksiądz Roman Indrzejczyk.

Ksiądz Roman był proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Towarzyszył powstawaniu Federacji Inicjatyw Oświatowych. Pamiętam, jak Mu opowiadałam o bohaterskiej szkole w Szafarni, gm. Radomin, pracującej przez rok bez dotacji. Wyjął wtedy kilkaset złotych z kieszeni, powiedział, że nie ma więcej i poprosił, abym im przekazała.

Pamiętam też, z jaką radością przyjął i ugościł dzieci z Małej Szkoły w Nowicy, gm. Uście Gorlickie i udostępnił im kościół na wystawienie jasełek.

Ale przede wszystkim pamiętam, i myślę, że wiele osób z Małych Szkół też to pamięta, jak Ksiądz Roman odprawiał msze święte towarzyszące Forum Inicjatyw Oświatowych. Msze były odprawiane, w zależności od programu Forum, w kaplicy sejmowej, w kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży, w kaplicy szkoły Towarzystwa im. Cecylii Plater-Zyberkówny przy ul. Pięknej lub w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin na Ursynowie. W mszach tych uczestniczył i kazania głosił ksiądz Lech Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przy Al. Solidarności. To było praktykowanie ekumenii.

Ksiądz Roman organizował też spotkania z religiami niechrześcijańskimi – przede wszystkim judaizmem. Myślę, że dziś organizowałby spotkania z islamem.  I pomagał FIO chronić przed likwidacją Małą Szkołę w Berezówce, gm. Zalesie, pracującą z dziećmi uchodźców i migrantów.

Cieszę się, że Droga Krzyżowa odprawiana w archidiecezji łódzkiej będzie ekumeniczna. Myślę, że jest w tym jakieś ziarnko starań i modlitw Księdza Romana o jedność chrześcijan. Uczestnicząc on-line w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej wspomnijmy Księdza Romana Indrzejczyka.

A na czas odrodzenia, jakie nastąpi po pandemii, przyjmijmy jako drogowskaz dla naszych działań przykład Jego cichej praktycznej posługi, która zostaje nie w pomnikach, a w sercach i umysłach zwykłych ludzi.

Alina Kozińska-Bałdyga
prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych

 

Ekumeniczne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej on-line organizuja Archidiecezja Łódzka oraz kościoły zrzeszone w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Będzie można w nim wziąć udział za pośrednictwem transmisji wideo w Wielki Piątek, początek o godzinie 15:00. Transmisja będzie dostępna na kanale Archidiecezji Łódzkiej na YouTube – link poniżej.

Ikonka linkKanał Archidiecezji Łódzkiej na YouTube - strona zewnętrzna