Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wielkanoc 2020 – czas radości, czas zadumy
czwartek, 09 kwietnia 2020 15:33
Święta Wielkiej Nocy są czasem refleksji nad siłą zmartwychwstania. Śmierć i życie, odchodzenie starego i rodzenie się nowego to istota naszego świata. Cierpienie, które prowadzi do odrodzenia i otwarcia na nowe jest wpisane w czas naszego życia.
Drewniana kapliczna z okolic Radziwia na Mazowszu - fot. S.Czachorowski / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
 

W czasie tych świąt Wielkiej Nocy wspominamy10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Zginął w niej, towarzysząc parze prezydenckiej, kapelan prezydencki Ksiądz Roman Indrzejczyk.

Ksiądz Roman był proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Towarzyszył powstawaniu Federacji Inicjatyw Oświatowych. Pamiętam, jak Mu opowiadałam o bohaterskiej szkole w Szafarni, gm. Radomin, pracującej przez rok bez dotacji. Wyjął wtedy kilkaset złotych z kieszeni, powiedział, że nie ma więcej i poprosił, abym im przekazała.

Pamiętam też, z jaką radością przyjął i ugościł dzieci z Małej Szkoły w Nowicy, gm. Uście Gorlickie i udostępnił im kościół na wystawienie jasełek.

Ale przede wszystkim pamiętam, i myślę, że wiele osób z Małych Szkół też to pamięta, jak Ksiądz Roman odprawiał msze święte towarzyszące Forum Inicjatyw Oświatowych. Msze były odprawiane, w zależności od programu Forum, w kaplicy sejmowej, w kościele św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży, w kaplicy szkoły Towarzystwa im. Cecylii Plater-Zyberkówny przy ul. Pięknej lub w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin na Ursynowie. W mszach tych uczestniczył i kazania głosił ksiądz Lech Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego przy Al. Solidarności. To było praktykowanie ekumenii.

Ksiądz Roman organizował też spotkania z religiami niechrześcijańskimi – przede wszystkim judaizmem. Myślę, że dziś organizowałby spotkania z islamem.  I pomagał FIO chronić przed likwidacją Małą Szkołę w Berezówce, gm. Zalesie, pracującą z dziećmi uchodźców i migrantów.

Cieszę się, że Droga Krzyżowa odprawiana w archidiecezji łódzkiej będzie ekumeniczna. Myślę, że jest w tym jakieś ziarnko starań i modlitw Księdza Romana o jedność chrześcijan. Uczestnicząc on-line w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej wspomnijmy Księdza Romana Indrzejczyka.

A na czas odrodzenia, jakie nastąpi po pandemii, przyjmijmy jako drogowskaz dla naszych działań przykład Jego cichej praktycznej posługi, która zostaje nie w pomnikach, a w sercach i umysłach zwykłych ludzi.

Alina Kozińska-Bałdyga
prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych

 

Ekumeniczne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej on-line organizuja Archidiecezja Łódzka oraz kościoły zrzeszone w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Będzie można w nim wziąć udział za pośrednictwem transmisji wideo w Wielki Piątek, początek o godzinie 15:00. Transmisja będzie dostępna na kanale Archidiecezji Łódzkiej na YouTube – link poniżej.

Ikonka linkKanał Archidiecezji Łódzkiej na YouTube - strona zewnętrzna