Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

To już dwadzieścia lat...
sobota, 18 stycznia 2020 17:48
Dokładnie 18 stycznia 2000 roku Federacja Inicjatyw Oświatowych została formalnie zarejestrowana! Wcześniej, przez półtora roku, od czerwcowego IV Forum Inicjatyw Oświatowych, ratującym szkoły była udzielana pomoc przez Centrum Inicjatyw Oświatowych. CIO formalnie było prowadzone przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej EKO-OKO.
Logo Federacji Inicjatyw Oswiatowych z początków działalności
 

Każdy z nas dołączał do obywatelskiego ruchu na rzecz ratowania szkół w różnym czasie i z różnych przyczyn; niektórzy potrzebowali pomocy i szukali ratunku, inni mieli doświadczenie i wiedzę, którymi chcieli dzielić się z innymi. Przy okazji tej okrągłej rocznicy rejestracji Federacji, w imieniu Zarządu i swoim chciałabym podziękować wszystkim, którzy ze swoimi ważnymi sprawami zwracali się do nas – za zaufanie i za odwagę działania w interesie swoich społeczności. Dziękuję też wszystkim wolontariuszom, pracownikom, darczyńcom i sponsorom FIO – za oddanie naszej wspólnej idei.

Trudno dziś zliczyć i pamiętać wszystkich, dla których FIO była ważna na jakimś etapie życia czy działalności. W ciągu tych lat tysiące osób z całej Polski zwracało się do nas, nawiązywaliśmy kontakty i znajomości, które trwają do dzisiaj. Wiemy, że wielu liderów korzystało z materiałów przygotowanych przez nas dostając je od sąsiedzkich stowarzyszeń lub z naszej strony WWW. Były one na tyle pomocne, że nie musieli kontaktować się bezpośrednio z nami. Chciałoby się powspominać i zapamiętać chociaż część Waszych doświadczeń związanych z FIO, dlatego przy tej okrągłej rocznicy zwracam się do Was z prośbą: przyślijcie swoje wspomnienia pierwszych kontaktów z FIO: kiedy miały one miejsce, dlaczego, jakie były bezpośrednie efekty tych kontaktów i co działo się dalej, do dzisiaj. Prosimy o krótkie wspomnienia. Zrobimy na naszej stronie zakładkę Wspomnienia 20 lat i będziemy sukcesywnie publikować Wasze teksty – powstanie w ten sposób nasz Federacyjny pamiętnik.

Będzie to pamiętnik wielkiego ruchu obywatelskiego, w którym mieszkańcy wsi zmienili politykę edukacyjną w naszym państwie! Stworzyli nowy, innowacyjny model szkoły wiejskiej prowadzonej przez ich stowarzyszenie. To rozwiązanie było podziwiane w wielu krajach, poczynając od Holandii i Danii, przez Ukrainę po Armenię, Australię i Kenię, prezentowane w parlamentach fińskim i walijskim, zazdrościli nam Amerykanie.

Zachęcam do pisania wspomnień o ratowaniu Waszych szkół i współpracy z FIO. Mam nadzieję, że w Waszej pamięci lepiej przechowały się fakty.

Planujemy zorganizowanie XX Forum Inicjatyw Oświatowych, jak zwykle w Parlamencie. „Biletem” na to Forum będą Wasze wspomnienia. O terminie powiadomimy już wkrótce.

Tymczasem bieżące wydarzenia dostarczają nam zajęć: ostatnie dwa posiedzenia Sejmowej Komisji Edukacji umożliwiły nam nagłośnienie wśród posłów (był obecny też minister Piontkowski) sprawy dyskryminacji szkół niepublicznych przy podziale środków subwencji oświatowej na 2020 rok.

Jeśli ktoś z Was jeszcze o tym nie wie – informujemy: szkoły publiczne dostaną w tym roku o blisko 600 złotych rocznie na ucznia więcej niż szkoły niepubliczne!!! W ubiegłym roku szkoły niepubliczne zostały pominięte przy podziale dodatkowych środków subwencji na podwyżki dla nauczycieli, a teraz kolejny raz. Napisaliśmy petycję do Premiera i staramy się mówić o tym jak możemy najgłośniej.

Przydałyby się te pieniądze w Waszej szkole? Zwróćcie się o pomoc do Waszych posłów i senatorów, aby wszyscy wiedzieli o tej niesprawiedliwości.

Drodzy Przyjaciele, chcemy świętować i pracujemy, aby były kolejne powody do tego świętowania. Chcemy, aby rządzący w końcu zrozumieli, iż najważniejszym warunkiem tworzenia dobrej szkoły jest pojednanie, porozumienie ponad podziałami. Wierzymy, iż już niedługo doprowadzimy do porozumienia w temacie równego traktowania szkół publicznych i niepublicznych. Wtedy będziemy świętowali bardziej hucznie. Dziś tylko prosimy o dobre myśli i Wasze wspomnienia.

Małgorzata Lewandowska
Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych