Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Szkoły niepubliczne uczestniczą w akcjach MEN
piątek, 08 listopada 2019 16:59
„Szkoła do hymnu” to akcja w ramach której dzieci i młodzież z placówek oświatowych w piątek, 8 listopada punktualnie o symbolicznej godz. 11:11 śpiewała 4 zwrotki narodowego hymnu. Tak było także w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Radzikowie Nowym koło Czerwińska nad Wisłą. Dzień wcześniej byliśmy tam na szkolnej uroczystości upamiętniającej 101. rocznicę odzyskania niepodległości.
Logo akcji „Szkoła do hymnu”
 

 

Akcję „Szkoła do hymnu” zaproponowali minister edukacji narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Była to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 milionów uczniów oraz nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

Hymn m. in. śpiewali wszyscy uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Radzikowie Nowym. To jedna ze szkół uratowanych i prowadzonych przez stowarzyszenie mieszkańców wsi.

Uczniowie i nauczyciele szkoły w Radzikowie Nowym :: 8.11.2019 r.

Natomiast 7 listopada Niepubliczna Szkoła Podstawowa, miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich wspólnie zorganizowały uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestniczyła w nich wiceprezeska FIO Alina Kozińska-Bałdyga.

Uroczystości rozpoczęła msza w pięknym, drewnianym kościele parafialnym, potem pod Dębem Katyńskim złożono wiązanki kwiatów, a w szkole odbyły się występy dzieci oraz konkurs dla drużyn złożonych z dzieci i rodziców.

Jak zauważa wiceprezeska FIO, uroczystość w Radzikowie Nowym jest dowodem, że każda mała szkoła uratowana przez mieszkańców, rodziców i nauczycieli jest nie tylko sercem wsi – jest sercem Małej Ojczyzny. – Moimi Bohaterami czasu pokoju, są wszyscy Ci, którzy pracują w szkołach prowadzonych przez Stowarzyszenia. Dlatego z okazji Święta Niepodległości odwiedziłam jedną z maleńkich szkół na Mazowszu, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Radzikowie Nowym – podkreśla Alina Kozińska-Bałdyga.

Jak dodaje, inny jest patriotyzm militarny czasów wojny i niepokoju, a inny jest patriotyzm obywatelski czasów pokoju. – Dziś nam najbardziej potrzeba tego drugiego: patriotyzmu obywatelskiego. Z tym patriotyzmem mamy do czynienia, gdy się pracuje dla dobra wspólnego, pomimo wszelkich trudności. Pomimo niskich, bardzo niskich zarobków, jak w wielu szkołach na wsi prowadzonych przez inne organy niż samorząd. Za to w niezwykłej atmosferze przyjaźni i wspólnoty nauczycieli i rodziców razem dbających o edukację i wychowanie młodego pokolenia – stwierdza Alina Kozińska-Bałdyga.