Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

W migrancie widzieć brata, a nie problem
poniedziałek, 23 września 2019 08:56
29 września przypada obchodzony przez Kościół katolicki po raz 105. Dzień Migrantów i Uchodźców. Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m. in. działań zachęca w wydanym komunikacie Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Logo Konferencji Episkopatu Polski
 

 

Autorzy wyliczają, że od koniec 2018 r. na całym świecie było 70,8 mln osób przymusowo przemieszczonych z powodu wojen i prześladowań, a ich los to niekończące się nieszczęścia, głód, jakże często śmierć. Przypominają też, że tylko w latach 2014 – 2018 w trakcie prób dotarcia do Europy utonęło w morzu blisko 20 tysięcy ludzi. „Papież Franciszek nazwał Morze Śródziemne wielkim cmentarzyskiem świata” - przypominają

Podkreślają także, że w Polsce w ostatnim czasie zaledwie kilkaset osób rocznie uzyskuje status uchodźcy, jednak setki tysięcy obcokrajowców przebywają w naszym kraju bez takiego formalnego statusu. Jak zauważają, za politykę migracyjną w kraju odpowiada przede wszystkim organy państwowe. Jednak członkowie Kościoła - nie zastępując struktur państwa - mają także swoją misję, która w tym zakresie powinna odpowiadać na oczekiwanie Jezusa zawarte w Ewangelii wobec swoich uczniów.

Komunikat wskazuje konkretne inicjatywy, jakie księża i wierni w każdej parafii mogliby podjąć z okazji Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele. Pełna treść komunikatu wraz fragmentami orędzia Papieża Franciszka oraz pełną listą zadań na stronie Konferencji Episkopatu Polski - link poniżej.

 

ikonka linkPełna treść komunikatu na stronie KEP - strona zewnętrzna