Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

W migrancie widzieć brata, a nie problem
poniedziałek, 23 września 2019 08:56
29 września przypada obchodzony przez Kościół katolicki po raz 105. Dzień Migrantów i Uchodźców. Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m. in. działań zachęca w wydanym komunikacie Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Logo Konferencji Episkopatu Polski
 

 

Autorzy wyliczają, że od koniec 2018 r. na całym świecie było 70,8 mln osób przymusowo przemieszczonych z powodu wojen i prześladowań, a ich los to niekończące się nieszczęścia, głód, jakże często śmierć. Przypominają też, że tylko w latach 2014 – 2018 w trakcie prób dotarcia do Europy utonęło w morzu blisko 20 tysięcy ludzi. „Papież Franciszek nazwał Morze Śródziemne wielkim cmentarzyskiem świata” - przypominają

Podkreślają także, że w Polsce w ostatnim czasie zaledwie kilkaset osób rocznie uzyskuje status uchodźcy, jednak setki tysięcy obcokrajowców przebywają w naszym kraju bez takiego formalnego statusu. Jak zauważają, za politykę migracyjną w kraju odpowiada przede wszystkim organy państwowe. Jednak członkowie Kościoła - nie zastępując struktur państwa - mają także swoją misję, która w tym zakresie powinna odpowiadać na oczekiwanie Jezusa zawarte w Ewangelii wobec swoich uczniów.

Komunikat wskazuje konkretne inicjatywy, jakie księża i wierni w każdej parafii mogliby podjąć z okazji Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele. Pełna treść komunikatu wraz fragmentami orędzia Papieża Franciszka oraz pełną listą zadań na stronie Konferencji Episkopatu Polski - link poniżej.

 

ikonka linkPełna treść komunikatu na stronie KEP - strona zewnętrzna