Uczestnicy Kwadratowego Stołu - Koalicji dla Edukacji skierowali listę postulatów do nowego ministra edukacji narodowej. Jak piszą, ich szybkie podjęcie pozwoliłoby na złagodzenie negatywnych skutków ubocznych reformy systemu edukacji. Kwadratowy Stół tworzą przedstawiciele korporacji samorządowych, organizacji pozarządowych i osoby, którym leży na sercu dobro polskiej szkoły. Wśród nich jest też FIO.
„Łączy nas przekonanie, że podstawowym zadaniem polskiej szkoły powinno być tworzenie warunków do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów poprzez rozwijanie ich zainteresowań, kluczowych kompetencji, samodzielnego i krytycznego myślenia oraz uczenie współpracy i współodpowiedzialności za społeczność, w której żyją” - stwierdzają sygnatariusze listu.
Przedstawione ministrowi postulaty to:
- Dostosowanie podstaw programowych nauczania do potrzeb i możliwości uczniów na danym etapie ich rozwoju, poprzez przyznanie nauczycielom większej autonomii w doborze treści nauczania i metod pracy dydaktycznej.
- Realizację obietnicy minister Anny Zalewskiej, że od września 2019 w każdej szkole będzie pedagog lub psycholog.
- Gwarancja odpowiednich nakładów finansowych na edukację dzieci i młodzieży, w tym rozpoczęcie procesu zwiększania nakładów na system oświaty w Polsce tak, żeby osiągnąć w 2024 roku wskaźnik 6,0 proc. PKB.
- Zapewnienie wszystkim nauczycielom wzrostu wynagrodzeń za pracę.
- Przyznanie samorządom terytorialnym prawa do decydowania o tworzeniu sieci szkół na swoim terenie i o zasadach rejonizacji.
Sygnatariuszami listu są: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Grupa Ja, nauczyciel, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Fundacja EDU-Klaster, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Fundacja Przestrzeń dla Edukacji, Obywatele dla Edukacji.
Pełna treść listu do pobrania poniżej.
List z postulatami do ministrab edukacji narodowej (PDF 274 KB) |