Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Apel FIO o Porozumienie dla Edukacji
wtorek, 07 maja 2019 19:52
Jako obywatele zasiądźmy przy organizowanym przez premiera „okrągłym stole dla edukacji” i w twardych rozmowach doprowadźmy do Porozumienia dla Edukacji – wzywa Federacja Inicjatyw Oświatowych. Naszym zdaniem bezcenną jest inicjatywa pięciu korporacji samorządowych, zmierzająca do przygotowania programu Polska Edukacja 2035.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy
 

 

W programie tym ma zostać wypracowany model edukacji i plan jego wdrożenia do 2035 roku. Do pracy nad tym dziełem zostały zaproszone organizacje pozarządowe, także Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Federacja przystępuje do tych prac, aby wnieść w nie doświadczenie społeczności wiejskich, które przed dwudziestu laty stworzyły „oddolną” obywatelską odpowiedź na błędy popełniane „na górze” przez ministerialnych reformatorów. Odpowiedzią tą było zakładanie w miejsce likwidowanych szkół samorządowych placówek prowadzonych przez stowarzyszenia wiejskie.

Dziś oświata potrzebuje   Porozumienia dla Edukacji ponad podziałami partyjnymi, ponad wszelkimi podziałami. Nadzieję, że takie porozumienie jest możliwe daje właśnie współpraca samorządowo-pozarządowa, oparta na fundamencie społeczeństwa obywatelskiego.  Chcemy, aby do tego porozumienia doszło przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

„Nie traćmy czasu – bierzmy się do pracy nad przygotowaniem programu Polska Edukacja 2035 i budowaniem Porozumienia dla edukacji” stwierdzamy w Apelu. Naszym zdaniem taka współpraca samorządowo-pozarządowa daje szanse realizacji wypracowanego modelu ponad podziałami partyjnymi i w okresie wielu parlamentarnych kadencji, jego trwałości w ciągu przynajmniej 15 lat.

Pełna treść Apelu w dokumencie do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzApel FIO o Porozumienie dla Edukacji (DOCX 170 KB)