Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Proponujemy: Udziały w OZE zamiast podwyżek
wtorek, 02 kwietnia 2019 17:01
FIO występuje z petycją do premiera i ministrów, aby podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli zamienić w przyznawane im udziały w elektrowniach OZE, budowanych w formule prosumenckiej. Umożliwić to miałaby specjalna ustawa, w przygotowaniu której FIO deklaruje udział.
Elektrownia słoneczna
 

Ustawa pozwoliłaby gminom wiejskim i miejsko-wiejskim na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które z jednej strony zapobiegną zapaści finansowej tych gmin, a z drugiej umożliwią realizację programu „Mała Elektrownia OZE w każdej wsi”.

„Zakładamy, że wspólnie wypracowana Ustawa da możliwość realizacji w chętnych gminach  programu budowy elektrowni OZE w oparciu o środki: równoważące ewentualne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli pochodzące np. z funduszy pomocowych UE na rozwój energetyki OZE, prywatnych lokalnych i krajowych udziałowców  inwestujących w energetykę prosumencką oraz finansowania typu ‘project finance’. Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli zamienione zostaną  na udziały w elektrowniach OZE. Pieniądze zamiast trafić bezpośrednio do nauczycieli trafią do spółdzielni energetycznych, spółek lub stowarzyszeń inwestujących w budowę elektrowni OZE we wsiach i gminach uczestniczących w programie” - brzmi propozycja.

W myśl tych założeń nauczyciele po wybudowaniu elektrowni OZE otrzymywaliby dywidendy od zainwestowanych w ten sposób środków. Dywidenda przysługiwałaby im nie tylko w okresie zatrudnienia, ale i później, stanowiąc dodatek do emerytury.

„W najbliższym czasie planujemy konsultacje niniejszego pomysłu w środowisku nauczycielskim” - zapowiada FIO.

Szczegóły propozycji w dokumencie do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzPetycja: Udziały w OZE zamiast podwyżek (DOCX 176 KB)