Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Proponujemy: Udziały w OZE zamiast podwyżek
wtorek, 02 kwietnia 2019 17:01
FIO występuje z petycją do premiera i ministrów, aby podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli zamienić w przyznawane im udziały w elektrowniach OZE, budowanych w formule prosumenckiej. Umożliwić to miałaby specjalna ustawa, w przygotowaniu której FIO deklaruje udział.
Elektrownia słoneczna
 

Ustawa pozwoliłaby gminom wiejskim i miejsko-wiejskim na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które z jednej strony zapobiegną zapaści finansowej tych gmin, a z drugiej umożliwią realizację programu „Mała Elektrownia OZE w każdej wsi”.

„Zakładamy, że wspólnie wypracowana Ustawa da możliwość realizacji w chętnych gminach  programu budowy elektrowni OZE w oparciu o środki: równoważące ewentualne podwyżki wynagrodzeń nauczycieli pochodzące np. z funduszy pomocowych UE na rozwój energetyki OZE, prywatnych lokalnych i krajowych udziałowców  inwestujących w energetykę prosumencką oraz finansowania typu ‘project finance’. Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli zamienione zostaną  na udziały w elektrowniach OZE. Pieniądze zamiast trafić bezpośrednio do nauczycieli trafią do spółdzielni energetycznych, spółek lub stowarzyszeń inwestujących w budowę elektrowni OZE we wsiach i gminach uczestniczących w programie” - brzmi propozycja.

W myśl tych założeń nauczyciele po wybudowaniu elektrowni OZE otrzymywaliby dywidendy od zainwestowanych w ten sposób środków. Dywidenda przysługiwałaby im nie tylko w okresie zatrudnienia, ale i później, stanowiąc dodatek do emerytury.

„W najbliższym czasie planujemy konsultacje niniejszego pomysłu w środowisku nauczycielskim” - zapowiada FIO.

Szczegóły propozycji w dokumencie do pobrania poniżej.

 

Ikonka pobierzPetycja: Udziały w OZE zamiast podwyżek (DOCX 176 KB)