Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Przyjadą do szkoły z lekcją o migracjach
środa, 06 lutego 2019 20:26
Fundacja Heinricha Boella proponuje szkołom lekcje i wystawy o migrantach i integracji międzykulturowej. To element realizowanego przez nią projektu Exilium. Zdaniem FIO warto ich zaprosić.
Fragment z prezentacji programu Exilium
 

 

 

Jak zauważają twórcy projektu, rozwój gospodarczy Polski od momentu wejścia do Unii Europejskiej mocno przyspieszył, a w ślad za nim zwiększa się różnorodność kulturowo-społeczna kraju. Dla wielu ludzi stwarza to kłopot z wypracowaniem własnego zdania i potrzebują stabilnej orientacji w zmieniającej się wokół nich rzeczywistości.

Jak pokazują statystyki, sondaże oraz codzienna obserwacja, od dawna na ulicach polskich miast nie było tak wielu obcokrajowców. Nigdy też kwestia obcokrajowców mieszkających w Polsce nie wywoływała tak ożywionej i spolaryzowanej dyskusji.

Fundacja Heinricha Boella za cel swojego projektu postawiła zrozumienie zjawiska migracji jako integralnego procesu funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt Exilium umożliwia bezpośrednią rozmowę młodzieży z osobami z
doświadczeniami migracyjnymi, zarówno tych, którzy przywędrowali do Polski, jak i Polaków migrujących do innych krajów, na zasadzie równorzędności.

Ma to umożliwić zrozumienie korzyści i kosztów migracji - w tym zjawiska uchodźstwa - z perspektywy jednostki oraz całych społeczeństw, zwalczanie  stereotypów i uwrażliwienie na odmienność kulturową.

Fundacja proponuje szkołom organizację warsztatów dla młodzieży od 14 lat. Spotkania będą prowadzone przez parę uchodźców/imigrantów (Polaka i cudzoziemca), którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z uchodźstwem, historii ucieczki z ojczyzny, doświadczeniu adaptacji do warunków życia w nowym kraju, obecnym życiu i perspektywach na przyszłość. Odpowiedzą także na pytania uczniów na temat religii, wielokulturowości i wyzwań, przed którymi stają uchodźcy.

Warsztaty mają trwać ok. 100 minut, w grupach ok. 20–30 osób, w salach dydaktycznych z dostępem do internetu, w których można swobodnie przestawić stoły do pracy w mniejszych grupach. Dodatkowo możliwa jest ekspozycja specjalnie przygotowanej wystawy przez  1 – 2 tygodnie.

Zgłoszenia szkół należy kierować do kierownika Programu Demokracja i Prawa Człowieka Gerta Röhrborna na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie +48 22 44 01 336 (kontakt w języku polskim).

 

Ikonka pobierzPrezentacja programu Exiluium (PDF 960 KB)