Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

FIO do Premiera: wiejskim szkołom grozi likwidacja
środa, 29 sierpnia 2018 18:46
FIO w imieniu swoich członków kieruje petycję do Premiera RP, wzywając do wsparcia wiejskich szkół, prowadzonych przez inne niż gminy podmioty. Alarmujemy, bo naszym zdaniem obecna polityka jest kontynuacją działań poprzednich władz i bez wsparcia rządu wiejskim szkołom, także tym prowadzonym przez samorząd, grozi ostateczna likwidacja.
Ilustracja: Uczniowe prowadzonej przez stowarzyszenie szkoły w Rachcinie
 

W naszym wystąpieniu przypominamy, że reforma oświaty z roku 1999 spowodowała masową likwidację małych wiejskich szkół: z oświatowej mapy znikło ich wtedy ok. 5 tysięcy. Każda taka zlikwidowana placówka to wymierna strata dla lokalnej społeczności: szkoła jest sercem wsi, bez szkoły wieś umiera.

Niektóre z likwidowanych przez gminy szkół zostały uratowane: to mieszkańcy, dostrzegając wartość „szkoły u siebie”, podejmowali wysiłek i powoływali lokalne stowarzyszenia, które przejmowały prowadzenie tych placówek. To działalność obywatelska w najczystszej postaci.

Niestety, wprowadzane ostatnio zmiany prawne nieuchronnie prowadzą do upadku takich niewielkich, głównie wiejskich szkół – i stowarzyszeniowych, i tych nielicznych już prowadzonych przez gminy. Takie działanie mają m. in. przepisy uniemożliwiające zatrudnianie nauczycieli w oparciu o umowy-zlecenia.

Stąd nasza petycja do Premiera RP, wzywająca, by jego rząd nie powielał błędów swych poprzedników, lecz stworzył międzyresortowy program, którego celem będzie wsparcie szkół prowadzonych przez organy inne niż samorządy. Rządowy program będzie wypełniał zasadę pomocniczości, a jednocześnie przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

 

Ikonka pobierzPetycja ws. programu wsparcia wiejskich szkół (PDF 118 KB)