Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Podpisz apel o uratowanie szkoły w Lipinach
piątek, 16 czerwca 2017 10:12
Prowadzonej przez wiejskie stowarzyszenie szkole w Lipinach grozi upadek: z końcem czerwca ma być eksmitowana z użytkowanego budynku. Ostatnią szansą wydaje się przekonanie Rady Gminy do przekazania nieruchomości stowarzyszeniu. FIO prosi o wsparcie i podpisywanie apelu do radnych.
Ilustracja: Dzieci ze szkoły w Lipinach
 

Apel do radnych można podpisywać on-line na stronie serwisu obywateledecydują.org.pl

80 lat historii

Mieszkańcy Lipin, Dębowców i Borek o historii szkoły i jej znaczeniu dla społeczności opowiadają w zrealizowanym filmie.

Ilustracja: Dzieci ze szkoły w Lipinach

Film można też obejrzeć na stronie YouTube

Lipiny leżą w gminie Mrozy (pow. Mińsk Mazowiecki, woj. mazowieckie). W latach trzydziestych XX wieku prywatny właściel przekazał grunt na rzecz sołectwa, które z kolei przeznaczyło teren pod budowę szkoły. Przez pięć lat zbierano fundusze, po czym mieszkańcy trzech wsi wspólnymi siłami zbudowali budynek szkolny. Po zniszczeniu w czasie wojny również wspólnymi siłami go odbudowali. Przez następne dziesięciolecia szkoła była prowadzona przez państwo, a po przemianach ustrojowych obowiązek ten przejęła gmina. W roku 1996 wyrokiem sądu gmina przez zasiedzenie uzyskała własność szkolnej nieruchomości, co potwierdził wpis w księdze wieczystej.

Gdy gmina postanowiła wiejską szkołę w Lipinach zlikwidować, jej prowadzenie w 2004 roku podjęło Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki. Budynek szkolny - w myśl prawa teraz już własność gminy - przekazano Stowarzyszeniu w użyczenie. Przez kolejne lata Stowarzyszenie prowadziło szkołę z dużym powodzeniem, m. in. wielokorotnie uczestnicząc w programach realizowanych przez FIO (wzmianki o tym można znaleźć na naszych stronach). Jest to jedna z nielicznych wiejskich placówek, prowadzących edukację włączającą dzieci niepełnosprawne. Obecnie wśród 35 uczniów jest sześcioro niepełnosprawnych.

W ostatnich latach aktualny burmistrz uznał, że takiej szkoły na terenie gminy mieć nie chce. Umowę użyczenia budynku wypowiedział w roku 2015, na dodatek rok później zaprzestał przekazywania Stowarzyszeniu przysługującej dotacji oświatowej z budżetu państwa. W tej sprawie Stowarzyszenie wygrało proces sądowy, ale burmistrz do tej pory lekceważy wyrok i należnych pieniędzy wciąż nie wypłaca, nauczyciele od roku pracują bez wynagrodzenia. W 2015 roku Stowarzyszenie podjęło próbę zakwestionowania w sądzie wypowiedzenia umowy użyczenia budynku, jednak sprawę przegrało i zgodnie z wyrokiem sądu po zakończeniu nauki w bieżącym roku szkolnym ma budynek opuścić.

Różne osoby i instytucje, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Federacja Inicjatyw Oświatowych, próbowały mediować między burmistrzem i Stowarzyszeniem - niestety bez skutku. Swoją opinię o sytuacji przedstawił samorządowiec Roman Woźniak (dokument do pobrania poniżej).

Ostatnia szansa

Obecnie ostatnią szansą na uratowanie szkoły w Lipinach wydaje się przekonanie radnych gminy do przekazania na własność budynku szkoły i gruntu Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki. Decyzja taka leży w kompetencjach Rady Gminy, nie wymaga zgody burmistrza. Pozwoliłoby to zachować szkołę i rozwijać ją jako miejsce edukacji i rehabilitacji dzieci oraz ośrodek kultury i przedsiębiorczości dla mieszkańców okolicy.

Stąd gorąca prośba, wspierana przez Federację Inicjatyw Oświatowych, o powszechne podpisywanie apelu do radnych. Prośbę kierujemy nie tylko do mieszkańców gminy Mrozy, licząc, że powszechne wsparcie pozwoli radnym na szersze spojrzenie na gminny problem.

ikonka pobierzStanowisko samorządowca Romana Woźniaka (DOCX - 18 KB)

ikonka linkPetycja ws. szkoły w Lipinach w serwisie Obywatele Decydują