Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wdrażamy metodę projektu na Ukrainie
wtorek, 06 czerwca 2017 14:44
Od 2 do 5 marca 2017 r. we Lwowie odbyło się szkolenie dla nauczycielek i dyrektorów z siedmiu wiejskich szkół z województwa lwowskiego, uczestniczących w projekcie „Demokracja w Szkole – demokracja w gminie”. Program jest prowadzony przez FIO wspólnie z ukraińskim partnerem – Centrum Inicjatyw Oświatowych.
W trakcie lwowskiego spotkania
 

Dyrektorzy szkół obecni byli pierwszego dnia i pracowali z Elżbietą Tołwińską-Królikowską nad przygotowaniem swoich placówek do realizacji projektów edukacyjnych. Rozmawialiśmy o metodzie projektu, o ocenianiu kształtującym, o współpracy z rodzicami, mieszkańcami i samorządem terytorialnym.

Rozpoczynamy szkolenieEwa Lubczyńska wspierana przez tłumacza Wasyla Chimiaka prowadzi zajęcia z nauczycielkamiDyrektorzy 7 szkół przygotowują się do zaprezentowania swoich placówekTak prezentowana była jedna ze szkół

Przez pełne cztery dni trwała praca z nauczycielkami. Zajęcia prowadziła Ewa Lubczyńska, wspomagana później przez Elżbietę Tołwińską-Królikowską, a obie były wspierane przez pełniących funkcję tłumaczy Olenę Szynarowską i Wasyla Chimiaka.

Nauczyciele oprócz wiedzy metodycznej mieli okazję osobiście doświadczyć metody projektu lokalnego, udając się w dwóch grupach w teren wokół ośrodka szkoleniowego. Ich zadaniem było zdobycie wiedzy o jego historii, skarbach i mieszkańcach. Nawiązali też kontakty między szkołami, w rozwijaniu których pomaga im grupa na FB.

Nauczyciele zaprezentowali swoje szkoły – metafora pojazduTo my – prawie wszyscy razemI wykłady, i plakaty są dwujęzyczneGrupa opracowuje pomysł na projektPrezentacja projektu o skarbach okolicy zawierała piękne ukraińskie pieśniUczymy się współpracyRyzyko jest częścią działaniaE. Tołwińska-Królikowska dzieli się doświadczeniami projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Kwota dotacji to 39 994 złote. Projekt bazuje na doświadczeniach i dorobku naszego projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”.