Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Wdrażamy metodę projektu na Ukrainie
wtorek, 06 czerwca 2017 14:44
Od 2 do 5 marca 2017 r. we Lwowie odbyło się szkolenie dla nauczycielek i dyrektorów z siedmiu wiejskich szkół z województwa lwowskiego, uczestniczących w projekcie „Demokracja w Szkole – demokracja w gminie”. Program jest prowadzony przez FIO wspólnie z ukraińskim partnerem – Centrum Inicjatyw Oświatowych.
W trakcie lwowskiego spotkania
 

Dyrektorzy szkół obecni byli pierwszego dnia i pracowali z Elżbietą Tołwińską-Królikowską nad przygotowaniem swoich placówek do realizacji projektów edukacyjnych. Rozmawialiśmy o metodzie projektu, o ocenianiu kształtującym, o współpracy z rodzicami, mieszkańcami i samorządem terytorialnym.

Rozpoczynamy szkolenieEwa Lubczyńska wspierana przez tłumacza Wasyla Chimiaka prowadzi zajęcia z nauczycielkamiDyrektorzy 7 szkół przygotowują się do zaprezentowania swoich placówekTak prezentowana była jedna ze szkół

Przez pełne cztery dni trwała praca z nauczycielkami. Zajęcia prowadziła Ewa Lubczyńska, wspomagana później przez Elżbietę Tołwińską-Królikowską, a obie były wspierane przez pełniących funkcję tłumaczy Olenę Szynarowską i Wasyla Chimiaka.

Nauczyciele oprócz wiedzy metodycznej mieli okazję osobiście doświadczyć metody projektu lokalnego, udając się w dwóch grupach w teren wokół ośrodka szkoleniowego. Ich zadaniem było zdobycie wiedzy o jego historii, skarbach i mieszkańcach. Nawiązali też kontakty między szkołami, w rozwijaniu których pomaga im grupa na FB.

Nauczyciele zaprezentowali swoje szkoły – metafora pojazduTo my – prawie wszyscy razemI wykłady, i plakaty są dwujęzyczneGrupa opracowuje pomysł na projektPrezentacja projektu o skarbach okolicy zawierała piękne ukraińskie pieśniUczymy się współpracyRyzyko jest częścią działaniaE. Tołwińska-Królikowska dzieli się doświadczeniami projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Kwota dotacji to 39 994 złote. Projekt bazuje na doświadczeniach i dorobku naszego projektu „Z Małej Szkoły w Wielki Świat”.