Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Apel FIO do Prezydenta ws. reformy oświaty
piątek, 23 grudnia 2016 18:25
Prosimy o niepodpisywanie ustaw oświatowych - zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy zarząd i członkowie Federacji Inicjatyw Oświatowych. W liście przesłanym 23 grudnia FIO wylicza negatywne skutki, jakie reforma min. Anny Zalewskiej przyniesie zwłaszcza obszarom wiejskim, a także proponuje, by to głowa państwa stałą się inicjatorem nowej, obywatelskiej reformy oświaty.
Ilustracja: Pałac prezydencki
 

Jak stwierdza FIO, reforma przygotowana przez min. Annę Zalewską nie uwzględnia specyfiki obszarów wiejskich: likwidacja gimnazjów obniży szanse edukacyjne dzieci ze środowisk wiejskich, zmniejszy tam upowszechnienie edukacji przedszkolnej i spowoduje powstanie grupy dzieci z najbiedniejszych środowisk, które swoją edukację będą kończyły na 8 klasie. Zmiany w szczególny sposób zagrożą małym wiejskim szkołom, uratowanym przed likwidacją przez przejęcie ich przez stowarzyszenia zakładane przez rodziców i nauczycieli - podkreślono.

Federacja Inicjaty Oświarowych prosi też prezydenta, by to on stał się inicjatorem nowej, obywatelskiej reformy oświaty, która zostanie przygotowywana ponad podziałami politycznymi i która będzie oparta na konstytucyjnej zasadzie pomocniczości. Wiemy, jak taką reformę oświaty przygotować - zapewnia FIO, kreśląc następnie sposób postępowania.

FIO zapewnia też, że tak reforma oświaty tak przygotowana pod patronatem prezydenta będzie realizowała zamierzenia rządu premier Beaty Szydło dotyczące budowy społeczeństwa obywatelskiego i będzie też mogła realizować Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

„Panie Prezydencie! Jedna Pana decyzja może zmienić, uspokoić nastroje społeczne. Pokój i radość mogą zagościć w rodzinach milionów uczniów na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Edukacja i wychowanie młodego pokolenia może stać się obszarem porozumienia narodowego i współpracy dla dobra Polski. Apelujemy i prosimy o niepodpisanie obecnych ustaw oświatowych i rozpoczęcie prac nad nową reformą oświaty przygotowaną wspólnie ze społeczeństwem" - kończy swój list FIO.

 

ikonka pobierzList FIO do Prezydenta Andrzeja Dudy (PDF - 388 KB)