Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1,5 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1,5 procenta podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

O zachodnich Bałkanach - w Warszawie
sobota, 20 czerwca 2015 20:32

Spotkanie uczniów z obu warszawskich liceów uczestniczących w projekcie "Szkoły budują demokrację", poświęcone historii i obecnej sytuacji zachodnich Bałkanów, zakończyło etap przygotowawczy projektu w Polsce.

Celem międzynarodowego projektu, realizowanego z udziałem FIO od stycznia 2015 r., jest utworzenie sieci 10 szkół z pięciu współpracujących ze sobą krajów (Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czechy, Polska, Słowacja) i wprowadzenie innowacji metodycznej polegającej na połączeniu nauczania przedmiotowego z potrzebami społeczności lokalnej (ang. service learning).

W projekcie biorą udział dwa warszawskie licea: XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego i V Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Poniatowskiego.

Konstanty GebertWarszawscy licealiści

Okres przygotowawczy w Polsce zakończyło 19 czerwca 2015 r. spotkanie w LO im. St. Kostki Potockiego, poświęcone skomplikowanej historii i obecnej sytuacji w państwach partnerskich z zachodnich Bałkanów – Bośni i Hercegowinie oraz Republice Kosowa. Uczniowie i nauczyciele spotkali się z Konstantym Gebertem, korespondentem "Gazety Wyborczej" w Bośni podczas wojny 1992-95, współpracownikiem Tadeusza Mazowieckiego (w tym czasie specjalnego wysłannika ONZ ds. przestrzegania praw człowieka). Spotkanie prowadziła koordynatorka projektu – Elżbieta Tołwińska-Królikowska.

K. Gebert i E.Tołwińska-Królikowska

K. Gebert opowiedział o źródłach i przebiegu konfliktów zbrojnych na Bałkanach, roli Tadeusza Mazowieckiego i życiu zwyczajnych ludzi. Uczniowie mogli też poznać na zdjęciach stolice Kosowa – Pristinę i Bośni i Hercegowiny – Sarajewo. W lutym 2016 roku pojedzie tam po dwóch uczniów z każdej szkoły, by zaprezentować na konferencji podsumowującej efekty projektu.

 

ikonka linkWięcej o projekcie