Najczęściej zadawane pytania
Zastrzeżenia prawne
Wskazówki dla użytkowników
Start Kontakt Mapa serwisu
1 proc. podatku dla OPP

KRS 0000148854

Federacja Inicjatyw Oświatowych
ma status
organizacji pożytku publicznego (OPP).
Pomóż nam ratować i wspierać
małe wiejskie szkoły -
przekaż FIO 1 procent podatku.

Nasze konto:
93 1020 1026 0000 1502 0382 2558

Należymy do:

Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich Federacja Organizacji Służebnych MAZOWIA Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

O zachodnich Bałkanach - w Warszawie
sobota, 20 czerwca 2015 20:32

Spotkanie uczniów z obu warszawskich liceów uczestniczących w projekcie "Szkoły budują demokrację", poświęcone historii i obecnej sytuacji zachodnich Bałkanów, zakończyło etap przygotowawczy projektu w Polsce.

Celem międzynarodowego projektu, realizowanego z udziałem FIO od stycznia 2015 r., jest utworzenie sieci 10 szkół z pięciu współpracujących ze sobą krajów (Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czechy, Polska, Słowacja) i wprowadzenie innowacji metodycznej polegającej na połączeniu nauczania przedmiotowego z potrzebami społeczności lokalnej (ang. service learning).

W projekcie biorą udział dwa warszawskie licea: XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego i V Liceum Ogólnokształcące im. ks. J. Poniatowskiego.

Konstanty GebertWarszawscy licealiści

Okres przygotowawczy w Polsce zakończyło 19 czerwca 2015 r. spotkanie w LO im. St. Kostki Potockiego, poświęcone skomplikowanej historii i obecnej sytuacji w państwach partnerskich z zachodnich Bałkanów – Bośni i Hercegowinie oraz Republice Kosowa. Uczniowie i nauczyciele spotkali się z Konstantym Gebertem, korespondentem "Gazety Wyborczej" w Bośni podczas wojny 1992-95, współpracownikiem Tadeusza Mazowieckiego (w tym czasie specjalnego wysłannika ONZ ds. przestrzegania praw człowieka). Spotkanie prowadziła koordynatorka projektu – Elżbieta Tołwińska-Królikowska.

K. Gebert i E.Tołwińska-Królikowska

K. Gebert opowiedział o źródłach i przebiegu konfliktów zbrojnych na Bałkanach, roli Tadeusza Mazowieckiego i życiu zwyczajnych ludzi. Uczniowie mogli też poznać na zdjęciach stolice Kosowa – Pristinę i Bośni i Hercegowiny – Sarajewo. W lutym 2016 roku pojedzie tam po dwóch uczniów z każdej szkoły, by zaprezentować na konferencji podsumowującej efekty projektu.

 

ikonka linkWięcej o projekcie